WPROST na Wielkanoc. Szynka, ewangeliczne śledztwo i awantura o jaja

WPROST na Wielkanoc. Szynka, ewangeliczne śledztwo i awantura o jaja

Wielkanoc tradycyjna to czas naszej radości, że skończył się post, a nadeszło wielkie jedzenie. Zaczęliśmy więc podczas Wielkiej Nocy piec mięsa, wielkie indyki, demonstrując koniec postu. Czyli Wielkanoc była wrotami, przez które weszła do Polski konsumpcja, konsumpcjonizm, obżarstwo? W najnowszym, świątecznym wydaniu tygodnika WPROST, o to, co trafia na nasz wielkanocny stół, Piotr Najsztub pyta Adama Gesslera.

W wielkanocnym WPROST także m.in. przewodnik po produkcji jaj, polska Wielkanoc wielokulturowa, dziennikarskie śledztwo ws. tajemniczego młodzieńca sprzed 2000 lat oraz „Pogromca złych duchów” – rozmowa Magdaleny Rigamonti z najmłodszym polskim egzorcystą.

Ponadto we WPROST Michał Kobosko o miesiącu pamięci wybiórczo-narodowej, Michał Majewski i Paweł Reszka o polskich drogach na EURO, Anna Gielewska o walce na śmierć i życie na polskiej lewicy, Krzysztof Kowalczyk – o tym, co czeka azylantów w Polsce, a Katarzyna Świerczyńska – o awanturze o Kalinę. Na łamy WPROST wraca także – jako felietonista – były prezydent Lech Wałęsa.

Mówiąc wprost, kwiecień stał się jednym wielkim miesiącem pamięci narodowej. Co tam polski sierpień, co tam listopad. Kwiecień rządzi – pisze we wstępniaku do najnowszego wydania tygodnika WPROST redaktor naczelny Michał Kobosko. I przypomina, że kwietniowe rocznice zaczynają się od siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Data ważna, ale jakby tylko trochę. (…)Polacy   - zapomnieli o człowieku, który był, jak się zdawało, kimś dla nas bardzo istotnym. Zamiast pokolenia JP2 mamy dziś pokolenie ACTA – pisze Kobosko. Młodzi, chyba jak żadna generacja wcześniej, myślą przede wszystkim o własnym „tu i teraz”. Pytanie, na ile obchodzi ich rocznica katastrofy 10 kwietnia. A skoro już o 10 kwietnia mowa, naczelny WPROST zaczyna się serio obawiać o przebieg czerwcowych mistrzostw piłkarskich. Bo skoro nasze koszmary narodowe tak śmiało pląsają już po europejskich salonach, jak będzie wyglądać mecz piłkarski Polska − Rosja 12 czerwca?

Na razie nie wiadomo, jak do Warszawy na mecz dojadą kibice. Bo raczej nie autostradą. Politycy co prawda obiecali, że na Euro 2012 będziemy mieli sieć szybkich dróg, ale nie dotrzymali słowa. Warszawę od Europy nadal dzieli 20 kilometrów niedokończonej autostrady A2, zapuszczony odcinek C koło Żyrardowa. Na jego niektórych fragmentach niegotowe są nawet nasypy pod autostradę. W miejscach, gdzie ma biec droga, leżą góry piachu i kruszywa. Niektóre z wiaduktów i przepustów stoją w wielkich rozlewiskach. Na czym więc stoimy? Jeśli chodzi o odcinek C, to po szyję w błocie. Czy na EURO będzie „przejezdność”? Według jakich przepisów? I w kim tkwi ostatnia nadzieja polskich urzędników na oddanie odcinka C – o tym w najnowszym WPROST piszą Paweł Reszka i Michał Majewski.

Na łamach WPROST także „Alien kontra Predator”, czyli bezpardonowa walka na śmierć i życie na lewicy. Przypomina starcie filmowych gigantów. Cios za ciosem pada od ubiegłego wtorku. Kiedy w czasie czwartkowej debaty w Sejmie na temat polityki zagranicznej Leszek Miller próbował zabrać głos, z ław poselskich Ruchu Palikota dobiegło buczenie i okrzyki: „Zbrodniarz!”, „Ma krew żołnierzy na rękach!”, „Na pasku Moskwy!”. Wiele wskazuje na to, że atak na Millera to przemyślana strategia Palikota. Cel jest prosty: maksymalnie osłabić konkurenta na lewicy i głównego przeciwnika sojuszu obu ugrupowań. O wojnie dwóch lewicowych liderów we WPROST pisze Anna Gielewska.

WPROST pisze też o uchodźcach, których sprowadził z Afryki szef polskiej dyplomacji. To miał być piękny gest dobroci ze strony przedstawiciela rządu dużego europejskiego państwa. W czerwcu ubiegłego roku Radosław Sikorski zabrał z Tunisu grupę 16 czarnoskórych, którzy uciekli granicę z ogarniętej wojną Libii. Afrykańczycy byli szczęśliwi. Bardzo krótko. Dzisiaj uważają, że zostali u nas uwięzieni. Żyją godnie tylko dzięki pomocy prywatnych osób. Jedna z kobiet uciekła z dziećmi do Hanoweru. Teraz czeka ją deportacja do naszego kraju. A nasz system opieki nad uchodźcami w wielu wypadkach nie spełnia oczekiwań azylantów. Jak sobie radzą ci, dla których Polska miała być lepszym światem i kto im pomaga – o tym w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.  

We WPROST także o… Kalinie Jędrusik, a raczej o jej spuściźnie. Jędrusik zmarła 7 sierpnia 1991 r. w swoim domu na warszawskim Żoliborzu. Zwykło się mówić, że po ataku astmy. Dzisiaj jej dawny dom jest sprzedany, meble też. Los listów i fotografii w większości pozostaje nieznany. Część zginęła, część ukradziono, część ma nowych właścicieli, a część tkwi głęboko pochowana w szufladach. Spadkobierczynią Jędrusik była Aleksandra Wierzbicka, która opiekowała się aktorką ostatnich latach życia. Ale wokół testamentu, w którym Jędrusik miała zapisać wszystko opiekunce, narasta coraz więcej wątpliwości. Rodzina i przyjaciele aktorki   uważają, że zaprzepaszczenie pamiątek po osobach takiego formatu jak Kalina Jędrusik i jej mąż, pisarz Stanisław Dygat, jest przestępstwem. Awantura o Kalinę – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

W najnowszym WPROST na łamy wraca były prezydent Lech Wałęsa. Jego felietony będą się ukazywać raz w miesiącu. W pierwszym po latach przerwy były prezydent piętnuje tych, którzy go atakują. Zmasowanych ataków doświadczyłem wiele razy. I to ja zawsze muszę się tłumaczyć ze swojej walki. Oskarżający nie muszą. Rzucili błotem, otrzepali się i czekają na kolejny dogodny moment, żeby rzucić czymś zza węgła. Nie mają dla nich znaczenia prawomocne wyroki sądów RP, prawo w ogóle. Bezkarność fałszywych oskarżeń jest ich osłoną, a inne polityczne i medialne względy – zachętą – pisze we WPROST Lech Wałęsa. I zapowiada, że nie ustanie w listach i apelach przeciwko bezkarnemu opluwaniu innych, które niszczy piękne karty polskiej historii i demolują współczesne życie społeczne i polityczne.

W poświeconej przede wszystkim nadchodzącym Świętom Wielkiej Nocy rozmowie Piotr Najsztub pyta Adama Gesslera o to co trafia na nasze stoły. Bo trafia dużo. Podczas Wielkiej Nocy jest tego jedzenia znacznie więcej, niż potrzeba. Warto jednak sprawdzać, co kładziemy na stół. Na przykład szynki. Szynki u nas to eldorado oszustw! Robimy czterdzieści ileś gatunków, a wszystkie to jedno, wielkie…. A polską szynkę albo się gotowało, albo piekło, to była pieczysta szynka, z kością w środku, duża, poważna, porządna. Pieczonej tak szynki nie można spieprzyć. Natomiast te wszystkie wędzone, „owiane” szynki to po prostu saletra, saletra, saletra – mówi restaurator. I zdradza, jak zrobić najlepszą szynkę. A także – jak prowadzić restaurację i jaki powinien być dekalog restauratora. Rozmowa z Adamem Gesslerem w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

We WPROST również biznesowe oblicze świątecznego stołu, czyli awantura o jaja. Ceny jaj, które zwykle przed Wielkanocą rosły o 10-15 proc., w tym roku są wyższe o 50-80 proc. W wielkiej wojnie producentów, ekologów i nas, konsumentów, stare porzekadło „daj kurze grzędę” wypisano na bojowych sztandarach. Rzecz nie jest błaha, bo chodzi o dwie rzeczy ważne w życiu każdego człowieka: jaja i pieniądze. Przewodnik po jajach i ich produkcji – w świątecznym wydaniu tygodnika WPROST.

Na łamach tygodnika także Wielkanoc wielokulturowa. Polscy żydzi, muzułmanie, buddyści i poganie podzielą się jajkiem z chrześcijańskimi przyjaciółmi. Wierzą, że ani Jahwe, ani Budda, Allah czy Perun nie będą mieli nic przeciw temu. Jak wygląda Wielkanoc wyznawców różnych religii, którzy żyją w katolickiej Polsce – o tym we WPROST. 

We WPROST też dziennikarskie wielkanocne śledztwo – jak ustalić tożsamość mężczyzny, który był świadkiem pojmania Jezusa z Nazaretu, cieśli, wędrownego nauczyciela, uzdrowiciela i egzorcysty. Po raz ostatni poszukiwanego widziano tuż przed północą 6 kwietnia 30 roku n.e. Nagi uciekał w kierunku Jerozolimy. Ale tylko w Ewangelii według św. Marka, a dokładnie w czternastym rozdziale. To tam młodzieniec ucieka i znika w mroku historii. Nie pozostawia po sobie namacalnego śladu; przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie dziś szukać w Jerozolimie prześcieradła sprzed dwóch tysięcy lat. Ale – zaraz, zaraz... Czy faktycznie nagi młodzieniec nie zostawił żadnego śladu? Kim był i co go łączyło z Jezusem – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Na łamach WPROST także Magdalena Rigamonti rozmawia z księdzem Michałem Olszewskim. 30-letni sercanin jest najmłodszym egzorcystą w Polsce. Jest też m.in. kibicem i przyjacielem Tomasza Adamka. - Modli się ksiądz za Adamka przed jego walkami? – pyta dziennikarka WPROST. – Modlimy się razem. Ale może niech pani nie pisze o tym, bo ludzie pomyślą, że się afiszuję przyjaźnią z Tomkiem. (…) zauważyła pani, że kiedy Kliczko wychodzi na ring, to rozbrzmiewa piosenka „Piekielne dzwony”. To nie jest żadna zabawa, to jest zaproszenie złego ducha – mówi ksiądz Olszewski. O tym, jak złe duchy są obecne w naszym życiu i jak się ich pozbyć z egzorcystą, a także z tymi, którzy doświadczyli jego pomocy – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Nowy WPROST w kioskach od poniedziałku, 2 kwietnia 2012 r. E-wydanie tygodnika – w sobotę o północy. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). WPROST jest również dostępne w wydaniu na tablety i smartfony w App Store oraz na Android Market. Szczegóły - na www.wprost24.pl.

*****

Obchodzący w tym roku 30. urodziny tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Michał Kobosko. Tygodnik WPROST jest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem opinii w Polsce.