„Roman Polański” - na Festiwalu Filmowym w Cannes

„Roman Polański” - na Festiwalu Filmowym w Cannes

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes w tym roku obchodzi swój jubileusz. To już 65. edycja tej imprezy, która dyktuje trendy, odkrywa talenty, nagradza najlepszych filmowców.

W trakcie Festiwalu, poza sekcją konkursową, na specjalnym, uroczystym pokazie, zostanie zaprezentowany film w reżyserii Laurent Bouzereau - „Roman Polański”. To osobista, filmowa opowieść o polskim reżyserze.

Festiwal w Cannes od kilku dekad przyciąga uwagę całego filmowego świata. W tym roku z racji jubileuszowej edycji, odbędą się specjalne, uroczyste pokazy filmowe.

Na jednym z takich pokazów odbędzie się projekcja filmu o Romanie Polańskim, który odniósł największy sukces w Cannes w 2002 roku, zdobywając Złotą Palmę za najlepszy film („Pianista”). W tym roku Polański wystąpi jako aktor - w głównej roli, w filmie o sobie.

„Roman Polański” to biograficzna opowieść o niesamowitym i złożonym życiu reżysera, człowieka, artysty. Polański nie staje za kamerą, nie reżyseruje, ale jest głównym i jedynym bohaterem wydarzeń. Film jest zapisem osobistej rozmowy z przyjacielem Andrew Braunsbergiem, jaką Polański odbył podczas domowego aresztu w szwajcarskim Gstaad.

Ta niezwykła rozmowa to próba rekonstrukcji nieistniejącego już świata, przywołanie wspomnień, zdarzeń, bolesnych i trudnych przeżyć. Reżyser wraca do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to, kim jest dzisiaj.

„Roman Polański” to tak naprawdę bestsellerowa osobista opowieść reżysera o sobie samym i swoim życiu.

Festiwal Filmowy w Cannes to międzynarodowy, prestiżowy festiwal filmowy, który swą pierwszą edycję miał tuż po wojnie, w 1946 roku. W tym roku po raz 65. zostanie wręczona Złota Palma  - główna nagroda festiwalu.  Jedynymi polskimi filmami, które zdobyły Złotą Palmę, są „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981 r.) oraz „Pianista”  Romana Polańskiego (2002 r.).  Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 16 - 27 maja.