Strażnik Pamięci – nagroda tygodnika „Do Rzeczy”. Zgłoszenia do 13 października

Strażnik Pamięci – nagroda tygodnika „Do Rzeczy”. Zgłoszenia do 13 października

Do 13 października można zgłaszać kandydatów do nagrody Strażnik Pamięci. To wyróżnienie tygodnika „Do Rzeczy” i miesięcznika „Historia Do Rzeczy” dla osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do odnowienia, przechowania, przywrócenia pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.

Zgłoszenia można przesyłać pocztą elektroniczną (straznikpamieci@dorzeczy.pl) lub tradycyjną na adres redakcji.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii TWÓRCA wyróżnienie może otrzymać osoba lub osoby fizyczne, autorzy dzieła, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii INSTYTUCJA tytuł Strażnika Pamięci mogą otrzymać muzea, stowarzyszenia, fundacje, organizacje nowo powołane lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii MECENAS nagrodę otrzyma podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.

Wyboru laureatów dokona Kapituła, w której obok przedstawicieli redakcji, zasiądą m.in. Bogdan Benczak (Prezes Zarządu Fundacji PZU), Czesław Bielecki (architekt, polityk, publicysta), Dorota Gawryluk (dziennikarka Polsatu), Łukasz Kamiński (prezes IPN), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Zdzisław Krasnodębski (socjolog, publicysta), Paweł Kukiz (muzyk), Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Agnieszka Romaszewska (dziennikarka TVP), Ewa Siemaszko (historyk) oraz Wojciech Sobieraj (prezes zarządu Alior Bank S.A.).

Partnerem głównym konkursu Strażnik Pamięci jest PZU, a partnerem wspierającym jest Alior Bank.  Patronami medialnymi są Wirtualna Polska i Radio Zet.

Więcej informacji na temat plebiscytu i regulamin zgłaszania kandydatów znajduje się na stronie http://dorzeczy.pl/straznik-pamieci/.

 

Organizator:

Tygodnik „Do Rzeczy” to tytuł kierowany przez Pawła Lisickiego. Ukazuje się od stycznia 2013 r. Jest pismem konserwatywno-liberalnym. Wydawcą tygodnika jest spółka Orle Pióro, której inwestorem strategicznym jest Platforma Mediowa Point Group (GPW: POINTGROUP, PGM, www.point-group.pl) i jej prezes, Michał M. Lisiecki. Spółka jest również wydawcą miesięcznika „Historia Do Rzeczy”.

 

Partnerzy:

Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Polsce i jedna z największych w naszej części Europy. Jej początki sięgają lat dwudziestych XX wieku, kiedy to jako pierwsza firma w kraju zaczęła oferować pełen pakiet ubezpieczeń. PZU prowadzi szeroko zakrojone działania z zakresu społecznego zaangażowania w czterech obszarach: bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie i kultura. Jako największy polski ubezpieczyciel PZU dba o zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego m.in. poprzez objęcie Mecenatu nad: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie wraz z jego najważniejszym oddziałem w Sukiennicach. PZU sfinansował również odzyskanie i renowację obrazu Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z Pomarańczami", który jest obecnie wystawiony w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Alior Bank jest dynamicznie rozwijającym się bankiem uniwersalnym, liderem pod względem innowacyjności i liczby pozyskiwanych klientów. „Wyższa Kultura Bankowości” jest naszą dewizą i przejawia się ona nie tylko w codziennej dbałości o jakość obsługi klientów i oferowanych usług, ale także we wspieraniu ważnych inicjatyw kulturalnych. – tłumaczy Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku. - Idea konkursu historycznego „Strażnik Pamięci” jest bliska wartościom Alior Banku, a możliwość uhonorowania osób i instytucji, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do kultywowania pamięci o najważniejszych wydarzeniach z kart historii Polski, odbieram jako zaszczyt.