PGE, Poczta Polska, URSUS, BZ WBK i Vivus wśród nagrodzonych INNOWATORAMI WPROST 2015

PGE, Poczta Polska, URSUS, BZ WBK i Vivus wśród nagrodzonych INNOWATORAMI WPROST 2015

Polska Grupa Energetyczna, zakłady URSUS, Bank Zachodni WBK i Vivus znalazły się wśród firm nagrodzonych w poniedziałek INNOWATORAMI WPROST 2015. Nagrody wręczono w poniedziałek podczas uroczystej gali, którą poprowadzili Piotr Szwedes i Jacek Pochłopień, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”.

Relacja z gali oraz lista laureatów zostaną opublikowane w najbliższym wydaniu tygodnika „Wprost” – już 12 października.

Gala była zwieńczeniem V edycji rankingu najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw prowadzonego przez tygodnik „Wprost” od 2011 r. Statuetki INNOWATORÓW  trafiają do najlepszych firm w najbardziej dynamicznych sektorach gospodarki. Sektory te to:

  1. Farmacja
  2. Energetyka
  3. Przemysł
  4. Budownictwo
  5. Usługi dla biznesu 
  6. Telekomunikacja + IT
  7. Finanse
  8. Nauka

Od 2014 r. obok dużych firm inwestujących w dziedzinę badań i rozwoju, nagrody pn. Dobre Geny Innowacji  otrzymują również mniejsze firmy, które są autorami i realizatorami innowacyjnych rozwiązań, a którye ograniczona skala działalności (niewielkie obroty, mała liczba zatrudnionych) wyłączała do tej pory z głównego rankingu. W tym roku statuetki Dobre Geny Innowacji trafiły do czterech firm.

Ponadto „Wprost” od 2014 r. wręcza również INNOWATORA w kategorii MECENAS INNOWACJI. W tym roku nagroda ta trafiła do firmy ENEA, która aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczy w budowaniu ekosystemu innowacji w Polsce, a w tym roku zorganizowała konkurs Energia + Innowacje z pulą nagród miliona złotych, dając szanse twórcom innowacji na realizacje najbardziej ambitnych projektów.

W sumie statuetki INNOWATORÓW WPROST 2015 odebrało 19 laureatów. Ranking zrealizowany został na podstawie badania INNOVATION RESEARCH. Badanie weryfikuje nakłady na badania i rozwój oraz inwestycje w innowacje i ich praktyczne zastosowanie w biznesie. Laureaci zostali wybrani spośród firm, które wypełniły specjalną ankietę. „Z kilkuset ankiet, które nadeszły do redakcji, wybraliśmy po 5-8 nominowanych w każdej z 8 kategorii, a następnie, po dokładnej analizie zarówno ankiet, jak i osiągnięć danej firmy i jej faktycznego zaangażowania w rozwój innowacji, wybraliśmy najczęściej po dwie firmy, które naszym zdaniem zasłużyły na wyróżnienie. Wśród nagrodzonych są zarówno giganci na naszym rynku, firmy, które są motorami innowacji w polskiej gospodarce, jak i mniejsze podmioty, których produkty, projekty lub działalność na polskim rynku wpisuje się w podnoszenie innowacyjności gospodarki” – mówi o kulisach badania Jacek Pochłopień, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”. 

W trakcie czterech poprzednich edycji rankingu Innowatory WPROST w sumie nominowanych do nagród było 260 firm, a 50 otrzymało nagrody. Łącznie wręczono 77 statuetek.

Partnerami honorowymi V edycji Innowatorów WPROST były: Komisja Europejska, Ministerstwo Gospodarki i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Partnerami rankingu i gali byli również: Getin Bank, Giełda Papierów Wartościowych, KGHM Polska Miedź, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Grupa Energetyczna, PZU, PKN Orlen, Wrocławski Park Technologiczny oraz restauracja Endorfina.