Twórcy filmu „Wolyń”, rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych z nagrodami Strażnik Pamięci 2016.

Twórcy filmu „Wolyń”, rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych z nagrodami Strażnik Pamięci 2016.

Twórcy filmu „Wolyń”, rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych z nagrodami Strażnik Pamięci 2016. 

PGNiG ze specjalnym wyróżnieniem serwisu DoRzeczy.pl

 

Twórcy filmu „Wołyń”, Stowarzyszenie Memoriał i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zostały uhonorowane nagrodami Strażnik Pamięci 2016. Podczas gali tygodnika „Do Rzeczy” po raz pierwszy wręczono również nagrodę specjalną serwisu DoRzeczy.pl. Otrzymało ją Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo za akcję „Rachunek wdzięczności PGNiG”.

Nagrodę dla twórców filmu „Wolyń” odebrali producenci Dariusz Pietrykowski i Andrzej Połeć z firmy Film it! oraz aktor Adrian Zaremba. Kapituła Strażnika Pamięci uhonorowała  „Wołyń” za przywrócenie pamięci o zbrodni ludobójstwa dokonanej na Wołyniu w roku 1943 oraz jako przykład pomnikowego dzieła, które na masową skalę prezentuje trudną wiedzę o przeszłości Polski.

W kategorii INSTYTUCJA Kapitułą Strażnika Pamięci uhonorowała rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, które od blisko 30 lat zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Statuetkę odebrali wiceprzodniczący stowarzyszenia, Nikita Petrov, historyk, który w przeszłości pisał m.in. o tzw. operacji polskiej NKWD, a w 2011 roku opublikował nieznany wcześniej rosyjski dokument dotyczący obławy augustowskiej, co ułatwiło śledztwo prowadzone w tej sprawie przez polski Instytut Pamięci Narodowej, oraz Borys Bielenkin.

Nagrodę w kategorii MECENAS otrzymała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. „(…) jej historia – od niemal 100 lat – jest tak bardzo spleciona z najnowszą historią Polski – z chwilami jej triumfu, ale i klęski, że chyba bardziej być nie można. A także dlatego, że wskutek niezwykłego szacunku jej pracowników i zarządu dla przeszłości, PWPW jest nie tylko świadkiem i bohaterem historii Polski, lecz także jej pilnym i oddanym strażnikiem” – mówił w laudacji Piotr Gabryel, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy”, wyliczając inicjatywy historyczne, które w ostatnich latach zyskały wparcie PWPW. Statuetkę odebrał prezes firmy, Piotr Woyciechowski.

Podczas gali po raz pierwszy wręczono także statuetkę przyznaną przez serwis DoRzeczy.pl, który 7 listopada zadebiutował w nowej odsłonie. Nagrodę wręczył redaktor prowadzący serwisu, Antoni Trzmiel, a otrzymało je Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo za akcję „Rachunek wdzięczności PGNiG”, w ramach której pokrywa większość rachunków za gaz powstańców warszawskich, oferuje im również bezpłatne przyłączenie do dostępnej sieci dystrybucyjnej. "Jeśli mogę mięć przy tej okazji skromną acz nieco przekorną prośbę, to niech ten gaz dla polskich bohaterów pochodzi z rosyjsko-niemieckiego Nord Streamu.  Tym samym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, będzie Strażnikiem trzech, najbardziej wyklętych, pamięci w Europie - o Powstaniu Warszawskim per se. O pakcie Hitler O Stalin, który odrodził się przez 63 dni Warszawy- i to pomimo trwającej od 1941 roku wojny między nimi. Przypomnijmy: Sojuszu demokratycznie wybranych władz Niemiec z totalitarną Rosją. Sojuszu, który wcześniej doprowadził do Drugiej Apokalipsy - jak najtrafniej nazwał Zbigniew Herbert II wojnę światową. Po trzecie, współcześni Łukaszewicze, tymi nazwiskami Powstańców, którym nigdy nie dane było iść w żadnej paradzie zwycięstwa ani w Londynie ani w Moskwie, powinni mocno i dobitnie świecić w oczy naszym sojusznikom. Pokazywać czym kończy zdrada Polski na rzecz - jak to nazywaliśmy po Katyniu - "sojusznika naszych sojuszników". To chyba ta najbardziej niechciana dziś pamięć. I dlatego trzeba jej strzec nie tylko przed współczesnym czerwonym carem, który doktora obronił z posługiwania się gazem w geopolityce" - mówił Antoni Trzmiel.

Galę uświetnił występ Natalii Niemen, która zaśpiewała kompozycje swojego ojca przygotowane na nową płytę. Zgromadzeni w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie goście usłyszeli m.in. interpretacje „W imieniu Niepodległej” oraz „Terra Deflorata”.

Obszerną relację z uroczystości pokaże TVP 1 w środę, 9 listopada, o godz. 22.20.

Honorowy patronat nad nagrodą i galą Strażnik Pamięci 2016 objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Organizator:

Tygodnik „Do Rzeczy” - tytuł kierowany przez Pawła Lisickiego. Ukazuje się od stycznia 2013 r. Jest pismem konserwatywno-liberalnym. Wydawcą tygodnika jest spółka Orle Pióro, której inwestorem strategicznym jest PMPG Polskie Media (GPW: PMPG, www.pmpg.pl). Spółka jest również wydawcą miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. „Do Rzeczy” to dzisiaj najbardziej opiniotwórczy tygodnik w Polsce, czytany co tydzień przez pół miliona dorosłych Polaków, a tworzony przez grono najlepszych polskich publicystów i dziennikarzy związanych z myślą konserwatywną.

Współorganizatorzy:

Zamek Królewski w Warszawie - niegdyś rezydencja królów, siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzisiaj muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych.

Narodowe Centrum Kultury - państwowa instytucja kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Przedmiotem działań Narodowego Centrum Kultury jest m.in. promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej.

Partnerzy:

Bank Zachodni WBK to trzecia siła sektora bankowego w Polsce. Coraz silniejszą pozycję zawdzięcza dynamicznemu rozwojowi, dobrym produktom, innowacyjności, konsekwentnemu budowaniu marki i dążeniu do perfekcji w relacjach z klientami. Jest częścią Grupy Santander, która obsługuje ponad 100 mln klientów w 30 krajach świata. Dzięki różnorodności rynków jest to jedna z czołowych grup finansowych świata i największa instytucja finansowa w strefie euro. Bank Zachodni WBK od lat rozwija ideę społecznej odpowiedzialności biznesu, wierząc, że prowadzenie działalności biznesowej w Polsce zobowiązuje do wspierania polskiej edukacji oraz kultury. Jednym z ważniejszych projektów jest program Santander Universidades, wspierający uczelnie, studentów i pracowników naukowych.

Grupa Energa to silna i nowoczesna organizacja biznesowa oraz jeden ze znaczących graczy na polskim rynku energetycznym. Równie  ważny jak wynik biznesowy, jest dla niej  sposób, w jaki go osiągaOznacza to,  że odpowiedzialnie podchodzi  nie tylko do własnej działalności gospodarczej, ale także życia społeczności lokalnych, wśród których funkcjonuje.  Pamięta o solidaryzmie społecznym. Wysiłki Energi w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu doceniane są przez rynek, czego wyrazem jest między innymi obecność Grupy w prestiżowym Respect Index na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Energa chce być silną, polską marką o ugruntowanej pozycji rynkowej, a przy tym innowacyjną, prospołeczną i patriotyczną.

PKN Orlen od lat konsekwentnie i świadomie wspiera te obszary, które mają szczególny wpływ na wzrost kapitału społecznego oraz na stałe wpisują się w strategię społecznej odpowiedzialności. Swoją misję mecenasa kultury realizuje m.in. poprzez udział w prestiżowych wydarzeniach kulturalnych z rozmaitych dziedzin, takich jak literatura, film, muzyka.   Jest m.in. partnerem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach, jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów filmowych w Europie, w ramach którego promuje polskie dziedzictwo kulturowe poza granicami kraju. Regularnie angażuje się również w Festiwal Filmowy w Gdyni oraz wspiera Filharmonię Narodową. W dziedzinie literatury, w ramach współpracy z Fundacją Zbigniewa Herberta, PKN ORLEN jest fundatorem międzynarodowej nagrody literackiej jego imienia, przyznawanej światowej klasy autorom nawiązującym w swej twórczości do dorobku wybitnego polskiego poety.

Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Polsce i jedna z największych w naszej części Europy. Jej początki sięgają lat dwudziestych XX wieku, kiedy to jako pierwsza firma w kraju zaczęła oferować pełen pakiet ubezpieczeń. PZU prowadzi szeroko zakrojone działania z zakresu społecznego zaangażowania w czterech obszarach: bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie i kultura. Jako największy polski ubezpieczyciel PZU dba o zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego m.in. poprzez objęcie Mecenatu nad: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie wraz z jego najważniejszym oddziałem w Sukiennicach. PZU sfinansował również odzyskanie i renowację obrazu Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z Pomarańczami", który jest obecnie wystawiony w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jest producentem banknotów, papieru zabezpieczonego, druków zabezpieczonych, dokumentów identyfikacyjnych (dowodów osobistych, paszportów biometrycznych), a także dokumentów komunikacyjnych (praw jazdy, dowodów rejestracyjnych, kart pojazdu, kart i systemu Tachografów Cyfrowych, nalepek na szyby i tablice rejestracyjne). Firma jest także producentem kart plastikowych (kart bankowych, miejskich, lojalnościowych, legitymacji służbowych) oraz dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych, związanych z wydawaniem i rejestrowaniem dokumentów.

PWPW S.A. to firma o prawie 100-letniej tradycji i doświadczeniu oraz o ugruntowanej pozycji na światowym rynku producentów druków zabezpieczonych. Nieustannie się rozwija, aby zapewnić klientom największe bezpieczeństwo produkcji.

Totalizator Sportowy - właściciel marki LOTTO. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, która od 60 lat działa nieprzerwanie na rynku gier liczbowych i loterii pieniężnych. Każdego roku, dzięki graczom LOTTO, spółka przekazuje na sport i kulturę setki milionów złotych.  Dziś Totalizator Sportowy jest jednym z najważniejszych filarów wspierających w Polsce te dwie dziedziny życia społecznego.

Fundacja Książąt Lubomirskich powstała jako wyraz i rozwinięcie działalności dobroczynnej, prowadzonej od wielu wieków przez rodzinę Lubomirskich. Tworzą ją członkowie zasłużonego rodu, szczególnie zaangażowani w prace społeczne. Fundacja wspiera rozwój polskiej sztuki, nauki, rozwija projekty medyczne i edukacyjne. Zakres działalności organizacji jest bardzo szeroki, od wspierania ekologicznego budownictwa poprzez fundowanie stypendiów dla studentów, zakup sprzętu komputerowego i medycznego, aż po odbudowę szczególnie cennych zabytków.

Provident Polska S.A. jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF). Firma jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. IPF działa w 12 krajach na całym świecie i planuje rozwój na kolejnych rynkach. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem Zarządu jest David Parkinson. Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. W 2014 roku firma zaprezentowała pierwszy raport społeczny na rynku pożyczkowym. Provident jest także zdobywcą nagród Etyczna Firma oraz czterokrotnym laureatem procesu certyfikacji Top Employer (2013, 2014, 2015, 2016). W 2015 roku Provident, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, został sygnatariuszem Rady Reklamy.

Konkurs Strażnik Pamięci odbywa się od 2013 r. Laureatami pierwszej edycji zostali twórcy serialu „Czas Honoru”, instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce” oraz Bank Zachodni WBK. W drugiej edycji nagrodzono prof. Andrzeja Nowaka, portal Polskieradio.pl oraz firmę Tauron Polska Energia – za wkład w realizację filmu Jack Strong. W 2015 r. nagrody odebrali Dariusz Malejonek za projekt „Panny Wyklęte”, Reduta Dobrego Imienia oraz Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek – sponsorzy Masztu Wolności na Rondzie Zgrupowania AK Radosław w Warszawie.  

Wydawcą tygodnika „Do Rzeczy” jest Orle Pióro sp. z o.o., spółka zależna giełdowej spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG). Bieżące informacje ze spółki na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA. W grupie wydawniczej PMPG jest też AWR Wprost sp. z o.o., wydawca tygodnika "Wprost".