Instytut Pamięci Narodowej, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska oraz Fundacja PGNiG nominowani do nagrody Strażnik Pamięci 2017

Instytut Pamięci Narodowej, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska oraz Fundacja PGNiG nominowani do nagrody Strażnik Pamięci 2017

Instytut Pamięci Narodowej, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Fundacja PGNiG i Maciej Radziwiłł zostali nominowani do nagrody Strażnik Pamięci 2017. To piąta edycja projektu, w którym tygodnik „Do Rzeczy” nagradza osoby i instytucje w sposób szczególny dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 8 listopada 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Finalistów tegorocznej edycji wybrała Kapituła Strażnika Pamięci, w której zasiadają m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Czesław Bielecki, Sławomir Cenckiewicz, Olgierd Cieślik, Krzysztof Czabański, Przemysław Mrozowski, Jan Lubomirski, Jan Pospieszalski, Jacek Sobala i  Marcin Wolski. Kapitule przewodniczy redaktor naczelny „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki.

Nagroda STRAŻNIK PAMIĘCI jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii TWÓRCA wyróżnienie może otrzymać osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii INSTYTUCJA tytuł Strażnika Pamięci mogą otrzymać muzea, stowarzyszenia, fundacje, organizacje nowopowołane lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii MECENAS nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.

Pełna lista nominowanych do Nagrody Strażnik Pamięci 2017:

Kategoria TWÓRCA:

 • Instytut Pamięci Narodowej i twórcy filmu „Niezwyciężeni” – za atrakcyjną promocję historii Polski z wykorzystaniem mediów społecznościowych.
 • Alina Czerniakowska – za wieloletnią samotną walkę i filmowy zapis prawdy o polskim wymiarze sprawiedliwości.
 • Mikołaj Iwanow – za podjęcie tematu „operacji polskiej NKWD” 1937 – 1938.
 • Jarosław Marek Rymkiewicz – za całokształt twórczości ożywiającej i reinterpretującej polską historię
 • Jan Sadkiewicz – za wysiłek edytorski i wydanie w ramach wydawnictwa „Universitas” dzieł zebranych Stanisława Cata-Mackiewicza

Kategoria INSTYTUCJA:

 • Kancelaria Prawna Lecha Obary – za działania prawne w celu obrony dobrego imienia Polski i protest wobec określenia „polskie obozy koncentracyjne”.
 • Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej – za wysiłki w docieraniu do prawdy o zbrodni NKWD na ziemi augustowskiej oraz w upamiętnianiu ofiar sowieckiej przemocy.
 • Stowarzyszenie Rodzina Ponarska – za toczone w trudnym otoczeniu działania w celu upowszechnieniu prawdy o okrutnej zbrodni dokonanej na Wileńszczyźnie przez oddziały niemieckie oraz ich litewskich kolaborantów.
 • Organizatorzy akcji „Różaniec do granic” – za inspirację – w 140. rocznicę objawień w Gierzwałdzie i 100-lecie Fatimy – narodowego zrywu modlitewnego nawiązującego do wielkich tradycji ludowej pobożności.
 • Fundacja Łączka i Tadeusz Płużański - za walkę o pamięć i szacunek dla Wyklętych-Niezłomnych.

Kategoria MECENAS:

 • Fundacja PGNiG – za projekt „Recovering Forgotten History - Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich: 2006-2017".
 • Maciej Radziwiłł – za finansowanie z prywatnych środków wielu inicjatyw – w Polsce i poza jej obecnymi granicami – związanych z historią rodu Radziwiłłów, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Pierwszej Rzeczpospolitej.

Honorowy patronat nad V edycją Strażnik Pamięci objął Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński. Partnerami strategicznymi piątej edycji konkursu Strażnik Pamięci są PKN Orlen i Energa. Partnerem głównym jest PGNiG. Partnerem wydarzenia są Lotto, Fundacja Książąt Lubomirskich oraz Poczta Polska, a mecenasem – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Patronat medialny sprawuje Telewizja Polska.

Konkurs Strażnik Pamięci odbywa się od 2013 r. Laureatami pierwszej edycji zostali twórcy serialu „Czas Honoru”, instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce” oraz Bank Zachodni WBK. W drugiej edycji nagrodzono prof. Andrzeja Nowaka, portal Polskieradio.pl oraz firmę Tauron Polska Energia – za wkład w realizację filmu Jack Strong. W 2015 r. nagrody odebrali Dariusz Malejonek za projekt „Panny Wyklęte”, Reduta Dobrego Imienia oraz Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek – sponsorzy Masztu Wolności na Rondzie Zgrupowania AK Radosław w Warszawie. W czwartej edycji konkursu Strażnikami Pamięci zostali uhonorowani twórcy filmu „Wołyń”, Stowarzyszenie Memoriał oraz PWPW.   

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.