Premier Mateusz Morawiecki z zespołem gospodarczym Człowiekiem Roku 2017 tygodnika „Wprost”.  Orłem Wprost uhonorowano Łukasza Ossowskiego z Rytla.

Premier Mateusz Morawiecki z zespołem gospodarczym Człowiekiem Roku 2017 tygodnika „Wprost”. Orłem Wprost uhonorowano Łukasza Ossowskiego z Rytla.

Za zespołową grę na rzecz polskiej gospodarki, za utrzymanie wzrostu gospodarczego, skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego i konsekwentne reformowanie polskiej gospodarki tytuł Człowieka Roku 2017 Tygodnika „Wprost” otrzymał Premier Mateusz Morawiecki i jego zespół gospodarczy tworzony przez Elżbietę Rafalską, Jadwigę Emilewicz, Teresę Czerwińską oraz Jerzego Kwiecińskiego, Tadeusza Kościńskiego i Pawła Borysa. Uroczysta gala odbyła się w środę w warszawskim hotelu Sheraton. Statuetkę Człowieka Roku odebrał osobiście Premier i towarzyszący mu ministrowie.    

Uroczystość miała charakter szczególny z uwagi na jubileusz 35-lecia tygodnika „Wprost”.  „35 lat Polski i naszego tygodnika minęły niezwykle szybko i intensywnie. Istotny wpływ na sukces Polski miała i ma wolność słowa i wolność prasy zagwarantowane w konstytucji. Tygodnik Wprost wielokrotnie z odwagą z tej wolności korzystał. Często płynie pod prąd patrząc władzy na ręce. Potrzebujemy liderów, odważnych ludzi z wizją, którzy potrafią zbudować wokół siebie mocną drużynę.  Wyróżnienia, które zostaną dziś wręczone trafią do takich właśnie liderów – osób, które potrafią nas jednoczyć.” - mówił otwierając galę, wydawca tygodnika „Wprost”, Michał Maciej Lisiecki.

W laudacji na cześć laureata redaktor naczelny tygodnika „Wprost” Jacek Pochłopień powiedział: „Tytuł Człowieka Roku tygodnika Wprost trafia do osoby, która w minionym roku wywarła największy wpływ na życie społeczne, gospodarcze i polityczne. Rok temu tytuł trafił do polskiej reprezentacji w piłce nożnej, za grę zespołową i krzewienie ducha wspólnoty. W tym roku tytuł również trafi do drużyny – z liderem na czele. Drużyny, którą tworzą ludzie czasami mało znani szerokiej publiczności, a jeśli – to z działań, jakie podejmują.  Pamięć o historii, sprawne działanie w teraźniejszości, myślenie o przyszłości – to są wartości, o jakie warto dbać. I z nimi związana jest tegoroczna nagroda. Jestem przekonany, że laureaci spełniają kryteria, którymi od lat kieruje się „Wprost”, dodam jednak, że nagrody dla aktywnych polityków zawsze przyznajemy w pewnym stopniu awansem, bo jako dziennikarze obserwujemy i będziemy obserwować, co wynika z podejmowanych przez nich działań.”

Premier Morawiecki dziękując za przyznany tytuł powiedział między innymi: „Jeśli jest jedna rzecz, która wyróżnia kraje, które odniosły sukces niezależnie od systemu gospodarczego to jest to bardzo bliska, zdrowa współpraca pomiędzy światem biznesu i światem polityki. Zdrowa współpraca będzie wtedy, gdy dziennikarze będą patrzeć nam na ręce w sposób bezkompromisowy. Dziennikarz musi być odważny, musi wpływać na opinię publiczną na której nam politykom zależy. Z ogromną pokorą podchodzę do tego co opinia publiczna sądzi o nas rządzących, bo to jest podstawowy punkt odniesienia dla nas. To Wy dziennikarze tygodnika „Wprost” z tak wspaniałą tradycją 35 lat, dbacie o to, aby ten przekaz do świata polityki był jak najgłębszy, jak najbardziej prawdziwy i za to jestem bardzo wdzięczny.”

Redakcja „Wprost” postanowiła uhonorować nagrodą specjalną - Orłem Wprost, Łukasza Ossowskiego, sołtysa miejscowości Rytel w województwie pomorskim, którą latem spustoszyła nawałnica. „Nagrodę wręczamy człowiekowi, który gdy przyszedł czas próby, stanął na wysokości zadania, organizując pomoc. Stał się jednocześnie symbolem skutecznego działania liderów lokalnych i społeczności lokalnych.” – powiedział w laudacji Redaktor Naczelny Jacek Pochłopień.

Galę poprowadził Grzegorz Miśtal dziennikarz Telewizji Polskiej. Wieczór uświetnił koncert Urszuli, która również w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia obecności na scenie. Przeboje „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król” czy „Konik na biegunach” brzmiały fantastycznie.

Redakcja „Wprost” po raz pierwszy nadała tytuł Człowieka Roku w 1991 roku.  Laureatami wyróżnienia byli (w kolejności chronologicznej): Leszek Balcerowicz, Hanna Suchocka, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Kuroń, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska, Marian Krzaklewski, Jerzy Buzek (dwukrotnie – 1998 i 2009), Bronisław Geremek, Andrzej Olechowski, Leszek Miller (dwukrotnie – 2001 i 2002), Günter Verheugen, Jan Rokita, Wiktor Juszczenko, Jarosław Kaczyński (dwukrotnie, w latach 2005 i 2015), Zbigniew Ziobro, Leo Beenhakker, Donald Tusk (dwukrotnie – 2007 i 2011), Henryka Krzywonos-Strycharska i Justyna Kowalczyk (2010 r.), Bronisław Komorowski, Angela Merkel, Karolina i Tomasz Elbanowscy oraz Reprezentacja Polski w piłce nożnej.  

Więcej o plebiscycie i laureatach:

http://czlowiekroku.wprost.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Człowiek_Roku_tygodnika_Wprost

Partnerem strategicznym gali Człowiek Roku 2017 tygodnika „Wprost” był PKO Bank Polski. Partnerami głównymi były LOTOS i Enea. Partnerami byli również Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze zarządzające Lotniskiem Chopina w Warszawie, Polskie Koleje Państwowe, Provident, Getback, Targi Kielce oraz Grupa PHN.

Patronatem medialnym galę Człowiek Roku 2017 objęła Telewizja Polska, która pokaże relację z uroczystości w najbliższą niedzielę 4 marca, w programie pierwszym, w przerwie transmisji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.