Nagrody „Strażnik Pamięci” tygodnika Do Rzeczy za rok 2019 rozdane

Nagrody „Strażnik Pamięci” tygodnika Do Rzeczy za rok 2019 rozdane

Wczoraj, na uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano tytułem „Strażnika Pamięci” twórców, mecenasów i instytucje, które w szczególny sposób wspierają dbałość o pamięć historyczną. Tytuł Strażnika Pamięci przyznawany jest przez tygodnik „Do Rzeczy” od 2012 roku. Mottem nagrody są słowa Marszałka Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Tegoroczna uroczystość została zorganizowana pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. W liście skierowanym do uczestników gali Prezydent życzył, by nagroda Strażnik Pamięci i jej laureaci nadal przyczyniali się do "umacniania tego, co dla narodu najważniejsze - miłości ojczyzny, wierności etosowi Rzeczypospolitej i czci dla zasług naszych przodków i poprzedników".

Galę uświetnił Premier Mateusz Morawiecki. W trakcie swojego przemówienia powiedział: “Bez pamięci trudno sobie wyobrazić silny naród, naród pewny swojej przyszłości, dumny, który śmiało patrzy w przyszłość. Dlatego wszelkie inicjatywy, które zmierzają do odbudowy pamięci, są niezwykle cenne.”

Nagrody „Strażnik Pamięci” przyznano w trzech kategoriach: twórca, instytucja i mecenas.

W kategorii Twórca nagrodę otrzymali: Joanna Siedlecka, pisarka i reporterka, za niestrudzone odsłanianie prawdy o najnowszej historii Polski oraz Dermot Turing, za książkę ,,XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy” podkreślającą wkład Polaków w ten sukces.

Laureatem nagrody głównej w tej kategorii został Wojciech Tomczyk, reżyser teatralny, autor spektakli Teatru Telewizji „Norymberga” i „Imperium”.

W kategorii Instytucja uhonorowano Biuro Programu „Niepodległa" za kompleks działań upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Instytut Pileckiego za organizację wystawy poświęconej rotmistrzowi Pileckiemu w Berlinie.

Nagrodę główną w kategorii Instytucja wręczono Stowarzyszeniu Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Nagrodę odebrała przewodnicząca Stowarzyszenia pani Jadwiga Kalinowska.

W kategorii Mecenas nagrodę otrzymała firma PKN Orlen za konsekwentne i na wielką skalę wspieranie inicjatyw patriotycznych. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymały Polskie Linie Lotnicze LOT za udział w promocji 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

Na gali wręczono również, po raz pierwszy, Międzynarodową Nagrodę Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka „Strażnik Wartości”. Laureatem nagrody pod patronatem tygodnika „Do Rzeczy” został arcybiskup Marek Jędraszewski.

Współorganizatorami konkursu Strażnik Pamięci były Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Partnerem strategicznym był PKN Orlen. Partnerami Głównymi PGNiG i Grupa Energa.

Partnerami byli KGHM Polska Miedź, Grupa Cedrob, Grupa PZU, Totalizator Sportowy, Poczta Polska, HM Inwest, Lagardere i Inmedio.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.