"Wprost" (6) Andrzej Duda o ustawie kagańcowej, strefach wolnych od LGBT  i dlaczego pierwsza dama milczy.

"Wprost" (6) Andrzej Duda o ustawie kagańcowej, strefach wolnych od LGBT i dlaczego pierwsza dama milczy.

Kraj

Wyłamuję pręty w złotej klatce - Ludzie nie wybrali mnie po to, żebym zabiegał o względy warszawskiego salonu – mówi Andrzej Duda, prezydent RP. O współpracy z rządem, ustawie o sądach, rozmowach z opozycją i sytuacji osób ze środowiska LGBT rozmawiali z nim Eliza Olczyk, Joanna Miziołek i Marcin Dzierżanowski.

Borys Budka, czyli w Platformie bez zmian - Borys Budka odmienia słowo „energia” przez wszystkie przypadki. Na razie jednak nic nie wskazuje, by nowy szef PO miał inny pomysł na walkę o władzę w Polsce niż bycie energicznym antypisem. Więcej o nowym przewodniczącym Platformy pisze Jan Śpiewak.

 

Raport

Zarządzanie strachem - opustoszałe ulice megalopolis Wuhan, którymi suną jedynie pojazdy dezynfekujące miasto poddane ścisłej kwarantannie, przypominają scenerię z popularnego serialu o katastrofie w Czarnobylu. Strach przed nową zarazą z Chin znacznie wyprzedza realne zagrożenie chorobą. Jest za to użyteczny dla każdego, kto chciałby ograniczyć chińskie wpływy gospodarcze w świecie. Więcej na temat zagrożenia nową pandemią pisze Jakub Mielinik.

Zabójcze wirusy - Jest tylko kwestią czasu, kiedy koronawirus z Wuhanu znajdzie się w Polsce. Pytanie, czy będą to pojedyncze przypadki, jak groźne i czy nasz system będzie dobrze do tego przygotowany. O przygotowaniach polskiej służby zdrowia na odparcie koronawirusa pisze Katarzyna Pinkosz.

 

Społeczeństwo

Dziewczynka z odsetkami - 11-letnia Zuzia ma do spłacenia milion złotych długu. Dzieciństwo spędziła w sklepie przy opuszczonej hurtowni. Teraz wychowuje się z mamą na 20 mkw. Komornik zajął jej rentę po zmarłym tacie. Zuzia ma jedno marzenie – chciałaby mieć rower. Historię rodzinnej tragedii i odziedziczonego długu opisuje Szymon Krawiec.

Nie pracują, bo prasują - o to, żeby Polki z małych miasteczek i wsi mogły pójść do pracy, muszą postarać się inni: państwo, pracodawcy, a przede wszystkim mężowie. 75% biernych zawodowo Polek nie pracuje z powodu obowiązków rodzinnych, najczęściej opiekuńczych. O żeńskim rynku pracy pisze Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

Wypisani z rodziny - kiedy książę i księżna Sussex postanowili uwolnić się od rodziny królewskiej, zrzec swoich publicznych ról i spakować walizki do Kanady. Wydaje się, że synem lub córką jest się na całe życie. A jednak bywają powody, dla których dorosłe dzieci mówią rodzicom: ja wysiadam. O rozłamie w rodzinie królewskiej pisze Joanna Szczecińska.

 

Biznes

Z biglem i bez kantów - Kaletnik był już zawodem na wymarciu, ale zakochało się w nim kolejne pokolenie. Teraz powraca do życia, chociaż częściej jako hobby niż profesja. Zawód na pewno odrodzi się ponownie i znajdzie nowym mistrzów fachu. Czyżby rzemiosło powracało do łask Polaków? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

 

Zagranica

Polska się mną nie interesuje - sprawę Jakuba Skrzypskiego, Polaka odsiadującego w Indonezji siedmioletni wyrok za zdradę, opisaliśmy niedawno we „Wprost” (nr 2/2020). Parlament Europejski uznał go za więźnia politycznego, bo wiele wskazuje, że postawione mu zarzuty są bezpodstawne, a proces przeprowadzono z naruszeniem obowiązującego prawa. Wprostowi udało się przeprowadzić jedyny wywiad z Jakubem Skrzypskim za pośrednictwem adwokatów i jego przyjaciół. Całą sprawę opisuje Jakub Mielnik.

 

Kultura

Śpiew rozpaczy - nastoletnia Billie Eilish zgarnęła nagrody Grammy w najważniejszych kategoriach. Z jej problemami psychologicznymi, chropowatym wizerunkiem i mrocznymi, mamrotanymi piosenkami idealnie nadaje się na gwiazdę współczesnych czasów. Fenomen młodej gwiazdy opisuje Marcin Flint.

Kobieta na zakręcie - Danuta Stenka, jako dwubiegunowa, Raniewska z „Wiśniowego sadu”, zbiera w Szwajcarii wspaniałe recenzje. Krytycy uważają, że przedstawienie Yany Ross jest jednym z dziesięciu najlepszych niemieckojęzycznych spektakli minionego roku. Rolę wielkiej polskiej artystki opisuje Łukasz Maciejewski.

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 3 lutego trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.