"Wprost" (7) Jak zostać królem – kinowa superprodukcja benefis w filharmonii,  miliony fanów. Dlaczego Polacy pokochali Zenona Martyniuka.

"Wprost" (7) Jak zostać królem – kinowa superprodukcja benefis w filharmonii, miliony fanów. Dlaczego Polacy pokochali Zenona Martyniuka.

Temat z okładki

Wyśnione życie Polaków -  kiedy na scenie pojawia się Zenek Martyniuk, skaczą słupki oglądalności. Benefis króla disco polo emitowany 26 grudnia przez telewizyjną Dwójkę miał
4 mln widzów. W czasie „Sylwestra Marzeń” widownia sięgnęła 8 mln. Zenka uwielbia i sam prezes TVP Jacek Kurski, który zwraca się do niego per ekscelencjo. Disco polo wróciło
i cieszy się drugą młodością. Nie wykończyły go mody, trendy ani zagraniczni wykonawcy.
Ta muzyka przeżyje wszystko. Marzenia Polaków zawarte w muzyce opisuje Judyta Sierakowska.

Pasuje mi tak, jak jest - Mnie wszystko jedno, czy gram w pięknej sali balowej, czy na dożynkach, bo w każdy występ wkładam dużo serca­ – mówi Zenon Martyniuk, król muzyki Disco Polo. Niewielu polskich piosenkarzy wzbudza tak dużo emocji. I niewielu ma tak mało filmowe życie, które właśnie doczekało się ekranizacji. O przeszłości, przyszłości, muzyce i nowym filmie rozmawiała z Zenonem Martyniukiem Agata Jankowska.

 

Kraj

Skazany za laptop – w ostatni poniedziałek zapadł wyrok w sprawie, o której wszyscy czytelnicy Wprost doskonale pamiętają. Chodzi o próbę wyrwania laptopa z danymi przez agentów ABW redaktorowi Latkowskiemu. W trakcie szarpaniny redaktor Michał Majewski próbował nie dopuścić do odebrania nośnika. I za to właśnie został skazany przez sąd na karę grzywny. O wspomnieniu tamtej sytuacji i wyjaśnieniu decyzji sądu pisze sam Michał Majewski.

Politykom już dziękujemy – skazanie dziennikarza „Wprost”, który bronił wolności słowa, pokazuje, że polscy sędziowie nie rozumieją, na czym polega demokracja. Jednak wojna między PiS a opozycją oddala szansę na prawdziwą reformę sądownictwa. Dlatego potrzebny jest w tej sprawie obywatelski okrągły stół. O polskich sądach i o tym co może zmienić się dla obywatela pisze Jan Śpiewak.

Jestem feministką - Moja babcia uczyła mnie, że trzeba być samodzielną, mieć wykształcenie, pracę – bo liczenie na mężczyzn jest niewystarczające: biorą udział w powstaniach, giną na wojnach – mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta. O polityce i przyszłości wszystkich kobiet rozmawiała z nią Magdalena Środa.

Nowe porządku Budki - mimo że wybory na szefa Platformy Obywatelskiej odbyły się już kilkanaście dni temu, to konflikt między obecnym a byłym przewodniczącym nie wygasł. Układając na nowo Platformę Obywatelską, Borys Budka chce pozbawić Grzegorza Schetynę ostatnich wpływów w partii. Więcej o nowym układach w opozycji w artykule Joanny Miziołek i Mariusza Kowalewskiego.

PiS sam sobie bruździ - Jarosław Kaczyński wie, że nie ma dziś większości za Andrzejem Dudą. Dlatego chce tak daleko posunąć władzę PiS, by odkręcanie zmian było dużo trudniejsze – mówi Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu. O polityce prowadzonej przez partię rządzącą, prezydenta i przyszłe ruchy PiSu opowiedział w rozmowie z Elizą Olczyk i Joanna Miziołek.

Triumfalny marsz Solidarnej Polski - początek roku nie był łaskawy dla PiS. W trzech kolejnych sondażach poparcie dla partii rządzącej utrzymało się na poziomie poniżej 40 proc.. Rozpoczął się także wyścig o fotel Prezydenta RP. W pierwszych dniach kampanii prezydenckiej Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zorganizowała konwencję poświęconą reformie sądownictwa, czyli najbardziej kontrowersyjnemu przedsięwzięciu Zjednoczonej Prawicy. O całej sprawie pisze Eliza Olczyk.

 

Społeczeństwo

Rób pączki, nie wojnę - Każda epoka ma swój faszyzm, jak pisał Primo Levi, ale nie każda wiedziała o nim tyle, co nasza. Szczepionkę na tę chorobę już wynaleziono. Brzmi ona: nie bądź obojętny. Więcej na ten temat w artykule Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin.

 

Biznes

Sadzić, pić, zarabiać - Polska wyrasta na lidera w uprawie konopi. Wytwarzane z nich oleje CBD to już nie tylko panaceum na najcięższe choroby, ale przede wszystkim suplementy diety. Handlujące nimi firmy zarabiają miliony, a uprawy w ciągu dwóch lat zwiększyły się trzykrotnie. O nowym rosnącym biznesie pisze Paweł Bednarz.  

 

Zagranica

Frankofonia czy kakofonia - wizyta prezydenta Macrona w Warszawie nie była żadnym przełomem, tylko rozpoznaniem przed finałem negocjacji nad nowym budżetem UE. Od czasu do czasu nawet Francuzi zdają sobie sprawę, że muszą z Polakami rozmawiać, niezależnie od tego, czy rządzi nami prawicowy reżim czy demokraci przesiąknięci miłością do Europy. Wizytę francuskiego prezydenta oraz jej następstwa opisuje Jakub Mielnik.

 

Kultura

Ballada o Żbiku - przez lata rozwiązał dziesiątki spraw kryminalnych. Stał się idolem młodych ludzi, pragnących pod jego wpływem podjąć pracę w milicji. Teraz kapitan Żbik szuka swojego miejsca w nowej rzeczywistości. Kultową postać przypomina Max Suski.

Historia jednej portmonetki - Za wydanie Żyda można było dostać butelkę wódki i kilogram cukru, może smalec, może trochę pieniędzy. Dodatkowy zysk. Dziadek potrafił liczyć – mówi Mirosław Tryczyk, autor książki „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. O prawdzie, pamięci przodków i nauce dla przyszłych pokoleń rozmawiał z nim Łukasz Knap.

 

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 10 lutego trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.