"Wprost" (8) Ranking najbogatszych polityków

"Wprost" (8) Ranking najbogatszych polityków

Temat z okładki

Ranking 50 najbogatszych - 10 najbogatszych polskich parlamentarzystów zgromadziło w sumie 238 mln zł majątku. W czołówce znalazł się premier Mateusz Morawiecki, ale od lidera dzielą go grube miliony. Kto jest najbogatszym polskim politykiem i jak duże są pozostałe majątki rządzących? To wszystko w najnowszym rankingu Wprost, który stworzył Paweł Bednarz.

 

Kraj

Zróbmy referendum w sprawie związków partnerskich - Dobrze, że przynajmniej jedna kobieta startuje w wyborach prezydenckich, ale to nie płeć będzie decydująca – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta. O swojej kampanii, reformach i zmianach, które planuje wprowadzić, jeśli zdobędzie fotel prezydenta, opowiedział w rozmowie z Elizą Olczyk i Joanną Miziołek.

Gowin kontra Ziobro – czy reforma sądownictwa zostanie złagodzona, czy jednak niezależnie od opinii pójdzie torem, jaki zaplanował Zbigniew Ziobro i zatwierdził Jarosław Kaczyński? Jarosław Gowin twierdzi, że Solidarna Polska postanowiła poświęcić prezydenturę Andrzeja Dudy na rzecz pozyskania twardego elektoratu PiS. O sporze wewnątrz partii rządzącej pisze Joanna Miziołek.

 

Społeczeństwo

Śmiejcie się z nami, nie z nas - Mimo że ludzi z zespołem Downa nie wytyka się palcami na ulicach, są spychani na margines, ktoś cały czas na siłę próbuje zamykać przed nimi drzwi – mówi Przemysław Kossakowski, prowadzący pierwsze reality show, które ma to zmienić. Nowy format telewizyjny i prawdziwe oblicza ludzi z Zespołem Downa w programie „Zespół w trasie” – o tym dla Wprost opowiedział w wywiadzie z Pauliną Sochą-Jakubowską.

Patodeweloperka - średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie przebiła poziom 10 tys. zł za metr kwadratowy. Nic nie wskazuje na to, żeby ceny miały spaść. Deweloperzy sprzedają wszystko na pniu, nawet mieszkania, które przypominają więzienne cele. Niska jakość w stosunku do ceny, architektoniczny nieład i sumy pieniędzy, które jeszcze długo nie pozwolą większości młodych ludzi na własne mieszkanie – taki jest obraz dzisiejszej deweloperki. Szczegóły w artykule Jana Śpiewaka.

 

Biznes

Zuzia nie jest sama - najpierw wynieśli z jej pokoju stolik, później kanapę, potem chcieli zabrać kota. Tak komornik ściągał dług w domu 14-letniej Zuzi Krupy spod Krakowa. Działał na polecenie firmy windykacyjnej, która sama ma potężne długi. Historia komorniczego układu opisana przez Szymona Krawca.

 

Projekt Wolność

Wojtyła nie bał się bezpieki - Przyszły papież twierdził, że nie ma nic do ukrycia. Dlatego z machinerii agenturalnej potrafi ł robić sobie żarty – mówi prof. Marek Lasota, historyk. O historii polskiego Papieża, który potrafił wykpić agentów SB opowiedział w rozmowie z Jerzym Ziemackim.

Na celowniku Moskwy - agenci KGB i wschodnioniemieckiej Stasi w tajnych raportach z Watykanu i Polski relacjonują dzień wyboru nowego papieża: „Na ulicach Warszawy ludzie ściskają się i padają na kolana. W Wadowicach odprawiane są kolejne msze. Przed katedrą wawelską odbyło się uroczyste nabożeństwo.” Od dnia wyboru na papieża Jan Paweł II stał się obiektem wszechstronnego zainteresowania komunistycznych służb specjalnych. Więcej o tym w artykule Jerzego Ziemackiego.

Zanim wybuchła Solidarność - Karol Wojtyła jeszcze jako krakowski biskup czynnie wspierał rodzącą się opozycję demokratyczną. W tej sprawie różnił się dość mocno od bardziej zachowawczego prymasa Stefana Wyszyńskiego. O odwadze i stanowczości w działaniach przyszłego Papieża pisze Marcin Dzierżanowski.

 

Kultura

Skandal, obciach i pieniądze - Przez lata budził podziw. Jednak jego nowa płyta „Music To Be Murdered By” pokazuje, że Eminem nie nadąża za nowoczesnością. A tego się raperom nie wybacza. Nową płytę artysty opisuje i ocenia Marcin Flint.

Trzydzieści lat samotności - Ostatnią dekadę Xavier Dolan przepracował na najwyższych obrotach. W „Matthiasie i Maximie” ogląda się wstecz. Pokazuje, jak on i ludzie z jego pokolenia zagubili się w pędzie. Sylwetkę reżysera i opis jego prac przybliża Krzysztof Kwiatkowski.

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 17 lutego trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.