"Wprost" (10) Ranking: najbardziej wpływowe Polki

"Wprost" (10) Ranking: najbardziej wpływowe Polki

Temat z okładki

50 najbardziej wpływowych Polek - „Wprost” – jak co roku na Dzień Kobiet – przygotował ranking najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Ostatni rok niewątpliwie należał do nich  – choćby za sprawą Olgi Tokarczuk, która otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacką na świecie. Po raz pierwszy w historii Polski, kobieta ma też realną szansę na najwyższy urząd w państwie.

Czas na rewolucję informatyczek - chcą zmieniać naszą codzienność. Ułatwiać codzienne zakupy, dbać o cyberbezpieczeństwo czy wprowadzać na ulice autonomiczne pojazdy. Polki podbijają świat IT coraz skuteczniej. O kobietach w branży informatycznej piszą Karol Wasilewski i Magda Kozińska.

 

Kraj

Nie kandyduję na prymasa - Najlepszym narzędziem do rozstrzygania spraw światopoglądowych jest referendum. Ale przy tym poziomie spartyjnienia państwa natychmiast zamieniłoby się ono w kolejny plebiscyt: PiS czy PO – mówi Szymon Hołownia. O przejściu z show-biznesu do polityki, wizji państwa oraz planach na walkę o fotel prezydencki rozmawiały z nim Eliza Olczyk i Joanna Miziołek.

Zwycięstwo Kidawy oznacza wojnę na górze - Zjednoczona Prawica jest najbardziej udanym projektem politycznym w historii polskiej demokracji parlamentarnej. Ktoś, kto chciałby rozbić ten projekt, musiałby być niespełna rozumu – mówi Adam Bielan, rzecznik sztabu Andrzeja Dudy. O kampanii obecnego prezydenta i szansach na kolejną kadencję opowiedział w rozmowie z Joanną Miziołek i Elizą Olczyk.

Komentokracja, czyli rządy gadających głów - zamiast informacji dostarczają nam narrację. Zamiast krytycznych analiz opartych na faktach proponują swoje opinie. Warszawska bańka mówi nam, jak żyć i co myśleć. Żyjemy w świecie komentokracji. O braku merytoryki w codziennej dyspucie publicznej pisze Jan Śpiewak.

 

Społeczeństwo

Lisiczki mają dość - hostessing w Polsce to dziki rynek, na którym molestowanie seksualne uchodzi bezkarnie, a kobiety namawia się do milczenia. Dzięki rzecznikowi praw obywatelskich pojawiła się szansa na zmianę. Sprawę notorycznego wykorzystywania młodych dziewczyn opisuje Agata Jankowska.

 

Biznes

Kiedy dzieci idą spać - 7-letni Patryk i 11-letnia Angelika płakali, kiedy komornik opowiadał, jak jednemu dłużnikowi zabrał psa, a innemu papugę. Tak wyglądała egzekucja w domu państwa Kornaków spod Mielca. Prowadził ją Marcin Musiał, który 11-letniej Zuzi z Libiąża zajął rentę po zmarłym ojcu. Sprawę opisuje Szymon Krawiec.

Polacy chcą luksusu - Coraz częściej kupujemy luksusowe produkty, cenimy unikalność i jesteśmy otwarci na nowinki technologiczne, również w segmencie biżuterii – mówi Radosław Jakociuk, prezes firmy W.KRUK, najstarszej polskiej firmy jubilerskiej. O wciąż kwitnącym biznesie i zmianie w podejściu Polaków do luksusu rozmawiała z nim Magdalena Gryn.

 

Zagranica

Niepodległa Białoruś a polska racja stanu - Pierwsza od 26 lat wizyta sekretarza stanu USA w Mińsku może świadczyć o tym, że Waszyngton poważnie obawia się anschlussu Białorusi przez Rosję. W Polsce wciąż brakuje odpowiedzi na pytanie, czy lepiej graniczyć na Bugu z suwerenną Białorusią, czy z Federacją Rosyjską. Więcej o sprawie w artykule Antoniego Stryczuly.

 

Kultura

Młodość w cieniu nienawiści – „Sala samobójców. Hejter” to film aktualny, wyszarpany z rzeczywistości. Nominowany do Oscara za „Boże Ciało” Jan Komasa po raz kolejny patrzy na współczesną Polskę oczami młodych ludzi. Nową pracę reżysera opisuje Krzysztof Kwiatkowski.

Nad granicą wytrzymałości - od śmierci Tadeusza Konwickiego minęło niedawno pięć lat, a od chwili, kiedy wydał ostatnią książkę i postanowił więcej nie pisać – ćwierć wieku. A jednak i jego twórczość, i pamięć o nim są żywe jak w przypadku mało którego pisarza. Ważną i wielką postać w świecie literackim wspomina i przybliża Leszek Bugajski.

Ćwiczenia z wolności - na tegorocznym Berlinale najmocniejsze okazały się filmy z Europy Wschodniej, m.in. „Szarlatan” Agnieszki Holland, które ułożyły się w fascynującą opowieść o mentalności przeoranej przez system totalitarny. Bagażu, z którym społeczeństwa naszego regionu wchodziły w nową rzeczywistość. Ostatnią edycję berlińskiego festiwalu filmowego opisuje Krzysztof Kwiatkowski.

 Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 2 marca trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.