"Wprost" (11) Rak płuc zabija Polaków. Wielu chorych można ocalić.

"Wprost" (11) Rak płuc zabija Polaków. Wielu chorych można ocalić.

Kraj

Wyleczyłem się z romantyzmu - Bez Kukiz’15 ludowcy nie przekroczą progu wyborczego. To nie koniczyna ożyła, tylko nasza koalicja ochroniła ją przed zdeptaniem – mówi Paweł Kukiz, poseł Koalicji Polskiej. O politycznych rozgrywkach, własnej partii i planach na dalszy rozwój opowiedział w rozmowie z Joanną Miziołek.

Amok w obozie władzy - Jacek Kurski straci stanowisko prezesa TVP, media publiczne zyskały prawie 2 mld zł dotacji z budżetu, a prezydent pokazał się jako twardy polityk, który potrafi narzucić swoją wolę nawet prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czy wszystkie te działania pomogą Andrzejowi Dudzie w kampanii prezydenckiej? Na to pytanie odpowiada w swoim artykule Eliza Olczyk.

Sześć kroków Andrzeja Dudy do przegranej w wyborach - chaos organizacyjny, wpadki wizerunkowe, brak spójnego przekazu. Andrzej Duda popełnia coraz więcej błędów i jest na dobrej drodze, by przegrać wybory prezydenckie. Tak jak pięć lat temu Bronisław Komorowski. Czy mimo ogromnego zaplecza politycznego i medialnego wsparcia, obecny prezydent powtórzy los poprzedniego? Więcej na ten temat w artykule Jana Śpiewaka.

 

Społeczeństwo

Ojciec Leonard od oszustw - były ksiądz bierze 1,5 tys. euro od obcokrajowców za legalizację ich pobytu w Polsce. Powołuje się przy tym na wpływy w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Z Białorusinów i Ukrainek robi braci i siostry w zakonie, który formalnie nie istnieje. Szokujący proceder byłego duchownego opisują Paulina Socha-Jakubowska i Szymon Krawiec.

Gdyby Janosik była kobietą - na Podhalu zawsze krążyły legendy o zbójcach, którzy stają w obronie biednych. Czasy się zmieniły i Janosik jest kobietą, a ci, których broni, zamiast nóg mają łapy lub kopyta. Z kondycją zwierząt na Podhalu bywa różnie, ale żeby o nią walczyć, trzeba mieć końskie zdrowie. O kobiecie walczącej o dobro zwierząt pisze Artur Zaborski.

Cicha noc - Podejrzana nie płacze. Zapytana, dlaczego wyrzuciła noworodka, wyjaśnia: – Nie wiedziałam, co z nim zrobić. Co się dzieje w najczarniejszych zakątkach ludzkiego umysły i dlaczego matka może chcieć zabić własne dziecko? Na ten temat pisze Helena Kowalik.

 

Biznes

 Zamki z ołowiu - niedaleko zamku w Ogrodzieńcu, gdzie Netflix kręcił „Wiedźmina”, ma powstać gigantyczna kopalnia odkrywkowa cynku i ołowiu. Mieszkańcy protestują, bo inwestycja grozi odcięciem ich od czystej wody i odpływem turystów. Kanadyjski inwestor nie zamierza rezygnować. Więcej o problemie mieszkańców Ogordzieńca, w artykule Pawła Bednarza.

20 najlepiej płatnych zawodów - 30 tys. zł? 20 tys. zł? Ile zarabiają najlepiej opłacani specjaliści w Polsce? Oto zestawienie 20 najbardziej lukratywnych zawodów w naszym kraju. Za raport odpowiada Magdalena Gryn.

 

Zagranica

Twierdza Europa - europa tak bardzo boi się kolejnej fali migracyjnej, że gotowa jest naśladować krytykowanego dotąd Viktora Orbána, żeby tylko z Bliskiego Wschodu nawet mysz nie przedostała się do UE. Czy się to uda, zależy i tak od dobrej woli Władimira Putina. Więcej o sprawie w artykule Jakuba Mielnika.

 

Raport

Rak płuc - rak płuca został uznany za największe wyzwanie w onkologii (raport „The Economist” z 2020 r.). W Polsce jest on dziś najczęstszym nowotworowym zabójcą mężczyzn i kobiet (kobiety częściej umierają z powodu raka płuca niż raka piersi). Za 85 proc. zachorowań na raka płuca odpowiada palenie papierosów. Raport „Wprost” o jednej z najcięższych chorób nowotworowych.

Terapie dla szczęściarzy - kiedyś rak płuca był bezwzględnym zabójcą. Dziś są szanse, by z nim żyć, jednak pacjenci często sami muszą o to walczyć. – Musimy wojować – mówi pacjentka, która diagnozę usłyszała 15 lat temu. O sytuacji chorych na raka płuc pisze Katarzyna Skrzydłowka-Kalukin.

Przełom w leczeniu - to coś niesamowitego, że nowotwór, który jeszcze kilka lat temu prawie zawsze oznaczał wyrok, dziś już takim wyrokiem nie jest – mówi prof. Dariusz M. Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii. O procesie leczenia, nowych sposobach i nowych szansach dla chorych rozmawiała z profesorem Katarzyna Pinkosz.

 

Kultura

Życie na własny rachunek - Granice między kinem a telewizją dawno się zatarły. I tu, i tu wszyscy liczą pieniądze i brakuje czasu na eksperymenty – mówi Al Pacino. Wybitny amerykański aktor zagrał w serialu „Hunters”. O powrocie wielkiego aktora do serialowego gatunku rozmawiał Dawid Muszyński.

Pogrzebane ideały - „Wszystko, co święte, bierze się z młodości” – śpiewał Eddie Vedder z Pearl Jam. Właśnie ukazuje się nowa płyta weteranów grunge’u. Ale młodemu czytelnikowi ta muzyka nie przyniesie poczucia wolności, które odnajdywali w niej jego rodzice. O zmieniających się ideałach gatunku pisze Marcin Flint.

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 9 marca trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.