Ostatnie "Wprost" [1982 - 2020] i pierwszy #CyfrowyŚwiatWprost

Ostatnie "Wprost" [1982 - 2020] i pierwszy #CyfrowyŚwiatWprost

Od Wydawcy

Umarł król, niech żyje król! Mówiąc wprost: prasa jaką znamy odchodzi w przeszłość. Nowy cyfrowy świat czeka na odważnych, chodź z nami - Epidemia unaocznia, że gospodarka, w której człowiek jest w centrum zrównoważonego rozwoju jest teraz strategicznym wyzwaniem dla wszystkich świadomych przedsiębiorców. Dlatego chcę być pierwszym polskim wydawcą, który zbuduje ofertę produktów z zerowym śladem emisji węglowej #ZeroCarbonFootprint. Chcę, abyśmy tworzyli wspólnotę mediów i ich odbiorców, która będzie miała jeden cel: odbudowę ekosystemu. Już dziś zapraszamy do akcji #DziennikarzePomagają, która ma na celu nas, obywateli, edukować i podpowiadać nam jak się odnaleźć w nowych czasach i jak pragmatycznie radzić sobie w domu z ryzykami jakie stworzył COVID-19.

Dziękuję dziennikarzom, pracownikom i przede wszystkim Czytelnikom, którzy przez wszystkie lata obecności tygodnika Wprost na rynku, wspierali nasz tytuł, którym bliskie było i jest jego credo: „Jedno możemy obiecać naszym Czytelnikom; może to nam się czasem nie udawać, ale zawsze będziemy się starać pisać  w p r o s t”. 

Zapraszam do dalszej współpracy i lektury w Nowym Cyfrowym Świecie Wprost.

Bądź eko. Bądź dobry. Chodź z nami do #CyfrowyŚwiatWprost: >>>> https://prenumerata.wprost.pl

Miichał Maciej Lisiecki

Twitter: @LisieckiMichal

---------------

Kraj

Wybory trzeba przełożyć - Jeśli wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, mandat rezydenta będzie nosił w sobie koronawirusa – mówi Aleksander Kwaśniewski, prezydent w latach 1995-2005. O ochronie siebie i rodziny przed koronawirusem, a także o napiętej sytuacji w polskiej polityce rozmawiała z nim Joanna Miziołek.

O co walczy Andrzej Duda – epidemia zamroziła kampanię Andrzeja Dudy, ale nie wygasiła namiętności buzujących w obozie władzy. W Zjednoczonej Prawicy wraca temat tzw. partii prezydenckiej i osłabienia władzy prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Czy w obecnej sytuacji obecny prezydent ma szansę na reelekcję? Oraz jakie skutki będą miały naciski prezesa partii na to aby wybory odbyły się zgodnie z planem? Między innymi na te pytania odpowiada w swoim tekście Eliza Olczyk.

Panika w Platformie – w Platformie Obywatelskiej zapanował niepokój związany z wyborami prezydenckimi. Brak możliwości prowadzenia kampanii Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz zbliżające się wybory skutkują coraz większymi napięciami w partii opozycyjnej. Więcej na ten temat w artykule Joanny Miziołek.

Stawka większa niż gospodarka - w zdrowej gospodarce nie trzeba wybierać między życiem milionów osób a rozwojem ekonomicznym. Epidemia koronawirusa pokazuje bankructwo polityki taniego państwa i zysków za wszelką cenę. Jeśli naszej gospodarki nie stać, żeby ratować życie ludzi, to po co nam taka gospodarka? Na to pytanie w swoim artykule odpowiada Jan Śpiewak.

Społeczeństwo

Kościół w czasach zarazy - zamknięcie kościołów ma swój ciężar symboliczny i mocno wpisuje się w apokaliptyczną estetykę wyludnionych ostatnio miast. Jednak zamknięcie ich na krótki czas to nie dramat. Dramatem byłoby, gdyby chrześcijanie nie potrafi li dostrzec Boga poza ich murami. Bo to Bóg jest najważniejszy dla wiary. Wszak to on dał nam umysł, który może uratować nas przed zarazą. O Kościele, wierze i jej okazywaniu w czasach epidemii pisze ks. Michał Zalewski.

Lęk jest złym doradcą - To będą trudne święta – mówi dominikanin ks. Maciej Biskup, ale dostrzega też powody do nadziei. O strachu wywołanym epidemią, Wielkanocy innej niż zwykle i nadziei na lepsze jutro rozmawiała z nim Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

Internet nas ocali - Czy eksplozja internetowa wywróci nasze życie do góry nogami i zniszczy relacje w realu? Wręcz przeciwnie, wyjdzie nam tylko na dobre – przekonuje Jakub Kuś, badacz internetu. Praca zdalna, relacje rodzinne i e-spotkania – to główne tematy rozmowy, którą przeprowadziła z nim Agata Jankowska.

Gdzie raki zimują - Między dzisiejszymi himalaistami a tymi z lat 80. jest przepaść. Nie górska, tylko technologiczna. Czy to jeszcze sport, czy popis nowoczesnych możliwości? O zmianach w spinaczce wysokogórskiej jakie zaszły ze względu na rozwój technologiczny pisze Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

Męskie zdrady pod ochroną - #Zostańwdomu – popularne dziś hasło brzmi nie do zniesienia dla mężczyzn utrzymujących relacje pozamałżeńskie. A może to czas na przemyślenie swojej zdrady i naprawienie wyrządzonych szkód? Więcej w artykule Magdaleny Środy.

Trendy

30 minut dziennie - Nie możemy chodzić na siłownię, ale to nie oznacza, że kolejne dni czy tygodnie mamy spędzić bez aktywności fizycznej – mówi Daniel Qczaj, trener motywator. Radzi, jak ćwiczyć między kuchnią a salonem. O dodatkowym treningu w ścianach własnego domu rozmawiała z nim Paulina Socha-Jakubowska.

To nie czas na wyrzuty sumienia - Rozpoczynanie diety w czasie kwarantanny to kiepski pomysł. Grozi emocjonalnym i fizycznym fiaskiem. Ale dręczenie się wyrzutami sumienia też nie ma sensu – mówi Agata Ziemnicka, dietetyczka i psycholożka. O tym jak jeść i funkcjonować w zdrowiu psychicznym w trakcie kwarantanny, opowiedziała w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską.

Zagranica

Końca świata nie będzie - domorośli wizjonerzy mają dziś swoje pięć minut. Im węższe prezentują horyzonty, tym śmielsze snują wizje końca wszystkiego, mieszając bez żenady fakty i mity z własnymi, najczęściej fałszywymi przeczuciami. Apokaliptyczne lamenty obnażają słabych i przegranych. Poważni gracze realizują swoje plany, nie zważając na panikę wywołaną pandemią. Więcej o temacie w artykule Jakuba Mielnika.

Biznes

Antykryzysowy poradnik dla przedsiębiorców - Część 2. Umarła firma? Niech żyje firma Należy jak najszybciej położyć obecny biznes. Z jednoczesnym minimalizowaniem strat – bo te na pewno będą. I z tym trzeba się pogodzić. Póki więc można, należy wynieść wszystko, co cenne z walącego się przedsiębiorstwa – pisze Krzysztof Oppenheim w drugiej części swojego antykryzysowego poradnika.

Sygnalista czy donosiciel - Polacy coraz chętniej informują policję, straż miejską czy urząd skarbowy o nieprawidłowościach dostrzeżonych w życiu społecznym lub prywatnym. Tylko w pracy na wszelki wypadek siedzimy cicho. Trudno się dziwić – w końcu w miejscach pracy wciąż często jesteśmy traktowani jak służba pańskim dworze i nigdy nie wiadomo, jak na nasze zgłoszenie zareaguje nasz pracodawca. O problemie pisze Magda Kozińska.

Polski biznes rusza na odsiecz - pandemia koronawirusa okazała się groźniejszym wrogiem, niż można się było spodziewać. Wszechobecny strach spowodował, że pieniądz przestał być już tak ważny jak kiedyś, a na rynkach wartości nabrał materiał i w ogóle sam dostęp do niego. Od pierwszych godzin walki z epidemią polskie firmy zaangażowały się w pomoc szpitalom i ratownikom. Dziś strumieniami płyną miliony złotych pomocy, a firmy jak w czasie wojny zmieniają swoje linie produkcyjne. Temat solidarnościowego wsparcia przedsiębiorców opisuje Paweł Bednarz.

Zdrowie

Dekalog dla grup zagrożenia - Dziś wszyscy boimy się koronawirusa, jednak brak dobrego leczenia przewlekłych chorób może zabić więcej osób niż koronawirus – mówi prof. Piotr Kuna, alergolog. O prewencji medycznej, zdroworozsądkowym i mądrym podejściu do przewlekłych chorób i zasadach ostrożności opowiedział w rozmowie z Katarzyną Pinkosz.

Wykluczeni z leczenia? - niedawno chorzy na oporną przewlekłą białaczkę limfocytową cieszyli się z refundacji bardzo nowoczesnej terapii. Jednak w praktyce nowoczesne leczenie jest możliwe tylko u części chorych. Potrzebna jest druga terapia. O sytuacji chorych pisze Katarzyna Pinkosz.

Historia

Horror w polskiej wyobraźni - Byliśmy szczęśliwym pokoleniem. Nie doświadczyliśmy komuny. Kiedy dorastaliśmy, polityczne spory nie sprawiały, że rozpadały się rodziny. Wchodziliśmy do Europy i otwierały się przed nami możliwości. Nie zazdroszczę dzisiejszym nastolatkom – mówi Bartosz M. Kowalski, reżyser dostępnego w Netflixie „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. O tradycji filmowej, obrazie horrorów w oczach Polaków i epoce kaset VHS rozmawiał z nim Krzysztof Kwiatkowski.

Prorok i profan - jednocześnie ukazują się dwie książki o człowieczeństwie Jezusa. Ale ich autorzy Amélie Nothomb i J.M. Coetzee nie chcą wyłącznie prowokować katolików. Pytają, na ile świat naprawdę wsłuchał się w jego nauki. O dziełach, które pytają ile było człowieka w Bogu, pisze w swoim artykule Leszek Bugajski.

Ksiądz maruda i moralna rewolucja - Nie wiedząc nic o kardynale Jorge Bergoglio, pomyślałem: „Facet ma jaja”. W XXI w. przybrał imię świętego, który symbolizuje największą rewolucję w historii Kościoła – mówi Wim Wenders, autor dokumentu „Człowiek, który dotrzymuje słowa” z udziałem papieża Franciszka. O współpracy z głową Kościoła Katolickiego, warunkach Stolicy Apostolskiej i o rozmowach z papieżem, które oczarowały reżysera, rozmawiał z nim Krzysztof Kwiatkowski.

Najnowsze wydanie tygodnika Wprost już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania. Od poniedziałku ostatni, drukowany numer dostępny będzie w kioskach i salonikach prasowych.  Można go również zamówić pocztą na prenumerata.wprost.pl.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.