e-Wprost nr 10 (25): Kto poskleja Polskę po wyborach, wywiad z Janiną Ochojską, błędy Trzaskowskiego, najlepsze komedie na Netfliksie i HBO + mapa polskiego bogactwa.

e-Wprost nr 10 (25): Kto poskleja Polskę po wyborach, wywiad z Janiną Ochojską, błędy Trzaskowskiego, najlepsze komedie na Netfliksie i HBO + mapa polskiego bogactwa.

Rozmowa z właścicielem pumy Nubii, dlaczego spada liczba antyszczepionkowców, 7 osób, które zrobiło karierę na koronawirusie i wielka biografia Iwaszkiewicza. W sumie 200 stron do czytania. 

„Rów, który podzielił Polaków, nie zniknie ani po tych wyborach, ani po następnych. Z rozmów z psychologami społecznymi i socjologami wynika, że politycy będą nadal cynicznie wykorzystywać różnice dzielące rodaków”.

To nie jest komentarz do wyników wyborów prezydenckich z tego poniedziałku. To komentarz „Wprost” do wygranej Andrzeja Dudy z Bronisławem Komorowskim. Od tamtych wyborów minęło 5 lat. Czy coś się zmieniło? Tak, zmieniło się na gorsze. Można mieć deja vu, bo w tym tygodniu tak, jak i zresztą 5 lat temu, polskie media obiegła cała seria okładek z hasłami o podzielonej Polsce, której zszyć już się nie da. 

W tym wydaniu „Wprost” stawiamy pytanie, czy taka szansa jeszcze istnieje. Z grubsza mamy 10 mln Polaków za Dudą kontra 10 mln za Trzaskowskim. Czy w takim stanie Polskę da się posklejać?

Co jeszcze w najnowszym „Wprost”?

„Polska to kraj ludzi, którzy nie przeszli dojrzewania płciowego”. Paulina Socha – Jakubowska rozmawia z prof. Barłomiejem Dobroczyńskim. - Politycy, kler i media uwielbiają wymuszać na ludziach myślenie w kategoriach: kto nie myśli tak, jak my, jest wrogiem, zdrajcą, gorszym rodzajem człowieka. W ten sposób w Polsce zgrzeszyli wszyscy, od lewa do prawa, od centrum do skrajnych peryferii – mówi kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Czas spotkać się z Warszawką i Krakówkiem”. - Kandydaci na prezydenta dwóch największych obozów żywili się konfliktem. Politycznie był dla nich życiodajny. Tylko każdy konflikt trzeba monitorować. Do pewnego momentu spełnia ważne funkcje polityczne, ale może być przekroczona granica, której nikt nie zauważy – mówi prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Joanną Miziołek

„Rak wymaga cierpliwości”. Wywiad Pauliny Sochy Jakubowskiej z Janiną Ochojską. - Kiedy po dość rozległej operacji leżałam w szpitalu i płyn z drenu wyciekł na pościel, pielęgniarka chciała ją zmienić. To była sobota. Musiała chodzić po całym szpitalu, by ją zdobyć. Braki są
paradoksalne, bo wydawałoby się, że na pościel nas stać, skoro mamy najnowocześniejsze respiratory. Tymczasem brakuje prześcieradła – mówi europosłanka, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

 „Przyszłość opozycji w rękach Trzaskowskiego”. Łukasz Rogojsz pisze, że  Rafał Trzaskowski i jego 10 mln głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich to dzisiaj największy atut nie tyle samej Platformy, co całej opozycji. Jeśli opozycja ten kapitał roztrwoni, PiS nie przestanie wygrywać. 

„5 błędów, które kosztowały Trzaskowskiego prezydenturę”. Zaczęły się rozliczenia dotyczące kampanii. Joanna Miziołek postanowiła wskazać największe potknięcia sztabu Rafała Trzaskowskiego, które mogły przesądzić o tym, że kandydat Koalicji Obywatelskiej nie wygrał wyborów.

„Cyrk z pumą”. - Jako były żołnierz zdawałem sobie sprawę, że jeśli dojdzie do kontaktu z jednostką antyterrorystyczną, to oni nie będą prosić mnie do walca, tylko mogą strzelać. W przypływie emocji zawsze mogłem wykonać jakiś niejednoznaczny dla nich ruch i po prostu zginąć – mówi Kamil Stanek, właściciel pumy Nubii, za którą policja ruszyła parę dni temu w pościg.

„Czego nie wiedziałeś o bankach”. Krzysztof Oppenheim przedstawia ciemną stronę wielkich banków. Tego od bankowców nie usłyszycie. 

„Żartownisie w służbie Putina”. Jesteś uśpionym agentem, czas się obudzić i wypełnić swoją
misję, czyli zostać prezydentem, który stworzy komunizm w USA, i pracować dla Rosji – tak wkręcał Berniego Sandersa udający Gretę Thunberg Vovan. Na koniec rozmowy krzyknął: „babuszka!”, co miało być hasłem aktywującym. Tekst Jakuba Mielnika o rosyjskich pranksterach, którzy parę dni temu wkręcili prezydenta Andrzeja Dudę. 


„7 osób, które zrobiły karierę na koronawirusie”. - Wielkie kryzysy jednym przynoszą zgubę, a innych kreują na bohaterów. Oto ludzie, którzy podczas pandemii znaleźli się we właściwym czasie we właściwym miejscu lub na odpowiednim stanowisku i wykorzystali swoją szansę do maksimum – pisze Agaton Koziński.

„Awantura o szczepionki”. Kiedy w czasie kampanii wyborczej Andrzej Duda powiedział, że nie widzi sensu szczepienia się przeciw grypie, został jednogłośnie potępiony przez autorytety medyczne. Lekarze ostrzegali, że takie słowa to młyn na wodę antyszczepionkowców. Problem może pojawić się, gdy szczepionka przeciw COVID-19 będzie już dostępna – pisze Katarzyna Pinkosz. 

„Komedie na żądanie” – Krzysztof Kwiatkowski przedstawia autorski przewodnik po najlepszych komediach na Netfliksie i HBO GO, które pomogą nabrać dystansu do rzeczywistości. 

„Perły Iwaszkiewicza” – Kilka miesięcy temu minęła trzydziesta rocznica śmierci Jarosława
Iwaszkiewicza. Był gigantem dwudziestowiecznej polskiej kultury – swoją wybitność zaznaczył w rozmaitych formach literackich, a także w działalności okołoliterackiej. Pozostawił imponujący objętościowo dorobek. – pisze Leszek Bugajski. 

Powracamy również do listy 100 najbogatszych „Wprost”. Tym razem publikujemy mapę bogactwa. W których regionach Polski mieszka najwięcej milionerów?

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Najnowsze wydanie e-Wprost będzie dostępne od godziny 15:00 w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.