III Forum Cyfrowej Administracji Publicznej.  Publiczna premiera Forum wyłącznie na Wprost.pl

III Forum Cyfrowej Administracji Publicznej. Publiczna premiera Forum wyłącznie na Wprost.pl

26 lutego odbyło się zamknięte III Forum Cyfrowej Administracji Publicznej.  Od dziś, retransmisję tego wydarzenia można obejrzeć w serwisie wprost.pl.  Pomysłodawcą i organizatorem FCAP jest Fundacja IT Leader Club Polska. Partnerami Forum są Kancelaria Premiera Rady Ministrów i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, jego publiczną premierę wspierają Wprost.pl i PMPG Polskie Media S.A.

W trakcie Forum rozmawiano o pomysłach i wyzwaniach związanych z cyfryzacją administracji publicznej, cyberbezpieczeństwie, a także sytuacji, jaką wywołała pandemia, gdy większość spraw urzędowych i administracyjnych przeniosła się do sieci.

Forum otworzył Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jednym z głównych punktów forum była premiera portalu Interoperacyjności i Architektury Informacyjnej Państwa. - Naszym celem jest m.in. uporządkowanie cyfrowych procesów zachodzących w państwie. To jeden z kluczowych warunków powodzenia cyfrowej transformacji w Polsce. Dzięki tym działaniom łatwiej będzie m.in. optymalizować koszty dalszej rozbudowy i utrzymania infrastruktury teleinformatycznej, co w efekcie podniesienie sprawność działania państwa – powiedział minister.

- Nowoczesny sektor publicznych to koło zamachowe  każdej prężnie działającej gospodarki. Okres odbudowy po pandemii jest wielką szansą na nowe cyfrowe otwarcie naszego Kraju – dodał Arkadiusz Lefanowicz, Przewodniczący Rady Fundacji IT Leader Club Polska, pomysłodawca Forum Cyfrowej Administracji Publicznej.

Podczas Forum, którego transmisję publikuje wprost.pl, prelegenci dyskutowali na najważniejsze tematy, z którymi musi zmierzyć się administracja państwowa. Podczas panelu, który miał odpowiedzieć na pytanie "Czy da się ogarnąć chaos? Architektura Informacyjna Państwa w praktyce", premierę miał także specjalny portal Interoperacyjności i Architektury Informacyjnej Państwa. Na portalu można znaleźć m.in. bazę wiedzy do wykorzystania w planowaniu, budowie i rozwoju krajowych i europejskich e-usług publicznych, a także standardy, rekomendacje i komponenty do wykorzystania w budowie i rozwoju elektronicznych usług publicznych.

- Pandemia zapoczątkowała w Polsce cyfrową rewolucję. Na niespotykaną dotąd skalę cyfryzują się już nie tylko firmy, ale i urzędy. Dostęp do cyfrowych, zdalnych i nowoczesnych usług publicznych – staje się pożądanym standardem. Tak szybki proces zmian wymaga mądrych dyskusji, wymiany poglądów, wiedzy i skorzystania z najlepszego know-how. Dlatego z satysfakcją wspieramy i promujemy inicjatywę Fundacji IT Leader Club – „Forum Cyfrowej Administracji Publicznej” realizowaną przy wsparciu Kancelarii Rady Ministrów i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – mówi Michał M. Lisiecki, twórca i członek Rady Nadzorczej PMPG i dodaje: - Platforma Mediowa Point Group SA, wydawca tygodnika „Wprost”, silnie angażuje się w proces przemian cyfrowych. We współpracy z międzynarodowymi parterami, PMPG zamierza stworzyć innowacyjne modele biznesowe i platformy technologiczne bazujące na sztucznej inteligencji, których efektem ma być nie tylko zbudowanie unikalnej i trwałej przewagi konkurencyjnej w Europie ale również współpraca z jednostkami administracji publicznej. (PMPG współpracuje z Quadtalent Technology oraz North Summit Capital: https://biznes.wprost.pl/technologie/10422265/pmpg-wspolpracuje-z-liderami-nowych-technologii.html)

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.