„Do Rzeczy” nr 12: Murzyn to już nie Murzyn?  Rada Języka Polskiego szuka poprawnościowego języka – śledztwo „Do Rzeczy”

„Do Rzeczy” nr 12: Murzyn to już nie Murzyn? Rada Języka Polskiego szuka poprawnościowego języka – śledztwo „Do Rzeczy”

– Rada Języka Polskiego, kwestionując używanie słowa „Murzyn”, wykonała krok, który może uruchomić lawinę kastrowania języka polskiego w imię nowych ideologii ostrzega Tomasz Rowiński w artykule „Sprawa «Murzyna»”.

– Kto nie wierzy w Boga, ten uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI w. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową? Dlatego coraz głośniej mówi się o wielkim kryzysie zachodniej, chrześcijańskiej cywilizacji – znanej kiedyś pod dumną nazwą Christianitas – albo zgoła o jej upadku – zauważa Grzegorz Kucharczyk w tekście „Czarni wikingowie na Grenlandii i w Kanadzie”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Paweł Kukiz znów zaczął być zauważany przez media. Negocjuje z Jarosławem Kaczyńskim, z Jarosławem Gowinem, zapowiada rozmowy ze Zbigniewem Ziobrą, stawia warunki i nie zaprzecza spekulacjom o możliwym wsparciu Zjednoczonej Prawicy… Czy rockman, który swego czasu zmienił bieg polskiej polityki, wróci jeszcze do gry, czy już tylko jest rozgrywany? – pisze Rafał A. Ziemkiewicz w artykule „Przyczółek do reaktywacji”.

– Twórcy serialu „Nowy wspaniały świat” próbują połączyć przesłanie powieści Aldousa Huxleya i współczesne obsesje lewicy. Ze zmiennym szczęściem ocenia Piotr Gociek w tekście „Upadek Nowego Londynu”.

Po roku pandemii widać już, że w drugim planie bitwy z wirusem trwa znacznie ważniejsza walka: między tymi, którzy widzą okazję do przebudowy świata na modłę korporacjonistyczno-etatystyczną z elementami totalniackimi, a pragnącymi zachować dawny ład –  przekonuje Łukasz Warzecha w artykule „Ile wytrzymamy”.

Ta książka musiała spowodować, najdelikatniej mówiąc, zamieszanie. Oto nakładem Bellony ukazało się krytyczne wydanie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera, przełożone z niemieckiego przez prof. Eugeniusza Cezarego Króla i opatrzone przez niego wstępem, przypisami oraz bibliografiątłumaczy Krzysztof Masłoń w artykule „Będę cię zabijał zawsze i wszędzie”.

Ile „różnorodności” jest w stanie unieść wojsko, by zachować zdolności bojowe na najwyższym poziomie? W Ameryce debatę na ten temat rozpoczął ostry komentarz gwiazdy Fox News, na którą błyskawicznie spadła lawina krytyki i oskarżeń o sianie nienawiści zauważa Piotr Włoczyk w tekście „Seksmisja w US Army”.

– Banki przegrywają w sądach procesy o umowy kredytowe we frankach szwajcarskich. Czekanie na orzeczenie Sądu Najwyższego – które miało być wydane w tym tygodniu, ale zostało przesunięte – wstrzymuje jedynie potencjalną lawinę pozwów. Trudno bowiem zakładać, by wywróciło do góry nogami obecne orzecznictwo. Co to oznacza? – zastanawia się Łukasz Zboralski w artykule „Bankowe czekanie na Godota”.

Na łamach nowego „Do Rzeczy” również Joanna Siedlecka o donosach Józefy Pellegrini do PRL-owskiej bezpieki.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 22 marca 2021. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.