Ruszyła zbiórka na digitalizację ponad 2500 wydań czasopisma „FILM” - najstarszego, ogólnopolskiego magazynu poświęconego kinematografii

Ruszyła zbiórka na digitalizację ponad 2500 wydań czasopisma „FILM” - najstarszego, ogólnopolskiego magazynu poświęconego kinematografii

Poprzez serwis „Patronite”, wspomagający pozyskiwanie finansowania od osób indywidualnych i instytucji, ruszył program wsparcia inicjatywy „Filmopedia.org”, czyli digitalizacji wszystkich wydanych do tej pory (ponad 2500) tytułów najstarszego (1946 r.- 2013 r.), ogólnopolskiego magazynu „FILM”, w całości poświęconego kulturze filmowej.

Państwa wsparcie jest szansą na przywrócenie tytułu „Film”

Przez kilkadziesiąt lat magazyn „Film” w swej tradycyjnej formie kształtował pokolenia miłośników kinematografii. Wieloletnia obecność na rynku i współpraca z pasjonatami kina stała się gwarantem bogatej merytorycznie i atrakcyjnej dla miłośników kina treści. I choć świat nieustannie się zmienia, to pasja do kina, dbałość o najwyższą jakość materiałów, właściwy poziom artykułów i wsłuchiwanie się w głos najlepszych ekspertów to wartości ponadczasowe. Dzięki tym argumentom z wiarą podchodzimy do powodzenia ww. projektu, który niewątpliwie będzie szansą na przywrócenie tytułu „FILM”, choć dostosowanego do cyfrowej rzeczywistości to nadal pełnego wartościowych tekstów i recenzji.

Nie jest to proste zadanie!

Po pierwsze, stare gazety i czasopisma niewątpliwie należą do tej grupy dokumentów papierowych, których digitalizacja nastręcza najwięcej kłopotów. Po drugie, magazyn „Film” w swej historii, czasach reglamentowanego papieru i druku, czasach cenzury i różnych ustrojów politycznych, bywał tygodnikiem, dwutygodnikiem, miesięcznikiem, dwumiesięcznikiem a czasem zwyczajnie się nie ukazywał a w chwili obecnej posiada jedynie stronę WWW. Wierzymy jednak, że dzięki projektowi „Filmopedia.org” uda nam się wskrzesić dziedzictwo polskiej kinematografii poprzez skompletowanie i publiczne udostępnienie na stronie Filmopedia wszystkich wydań magazynu „Film”. Biblioteka tytułu „Film” docelowo ma zawierać 67 lat historii - czyli ponad 2500 wydań magazynu. Projekt pomoże nam również wyjaśnić, czy wydań było 2516 czy 2537, jak podają różne źródła. Do dziś udała się digitalizacja i publikacja 22 roczników, czyli 492 wydań FILM-u.

Wsparcie projektu jest możliwe na trzy sposoby:

1) Finansowe - można zostać „Patronem” projektu poprzez stronę Patronite. Kwota założonego celu odpowiada kosztom pozyskania około 30 roczników miesięcznie. Każda złotówka, przekazana przez „Patronów”, zostanie wydana na odzyskanie i precyzyjną cyfryzację kolejnych numerów, wspieraną procesem ręcznej korekty.

2) Pomoc w skompletowaniu archiwum - niestety części wydań nie posiadamy w naszych zasobach. Aby móc kontynuować projekt, zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie w ich zgromadzeniu, tutaj można znaleźć pełną listę zaginionych wydań. Być może w Państwa domowych archiwach znajdują się brakujące numery „Filmu”? Egzemplarze, które uda się uzyskać dzięki Państwa pomocy, zostaną specjalnie oznaczone.

Wysyłka brakujących wydań na adres:

Projekt „Filmopedia.org", al. Jerozolimskie 212, 02-486 Warszawa.

3) Dołączenie do społeczności wspierającej projekt „Filmopedia.org” na Facebooku, gdzie czekamy na Państwa aktywność.

Gorąco zapraszamy do współpracy z niekomercyjnym projektem „Filmopedia.org”, wspieranym przez PMPG Polskie Media S.A. i tworzenia społeczności, która pomoże nam zachować i odbudować markę „Film”. O postępie prac będziemy informować na bieżąco.

Przydatne linki:

Magazyn „Film”

"Film" to najstarszy polski magazyn o tematyce filmowej - ukazywał się od roku 1946 do roku 2013, początkowo jako dwutygodnik, później jako tygodnik, a przez ostatnich dwadzieścia lat miesięcznik, który przez kilkadziesiąt lat kształtował pokolenia miłośników kinematografii. Zawierał aktualne informacje na temat premier filmowych, branży oraz sylwetek twórców produkcji kinowych i telewizyjnych. "Film" był również organizatorem jednego z najbardziej prestiżowych plebiscytów w świecie polskiego kina "Złote Kaczki".

Redaktorami naczelnymi byli m.in.: Tomasz Raczek, Jacek Rakowiecki, Marcin Prokop, Agnieszka Różycka, Robert Mazurek, Igor Zalewski, Lech Kurpiewski, Maciej Pawlicki.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.