Adam „O.S.T.R.” Ostrowski laureatem nagrody „Za Wolność w Kulturze im. P. Gintrowskiego”.

Adam „O.S.T.R.” Ostrowski laureatem nagrody „Za Wolność w Kulturze im. P. Gintrowskiego”.

Kapituła Fundacji im. Przemysława Gintrowskiego po raz szósty przyznała nagrodę „Za Wolność w Kulturze”. Laureatem roku 2021 został jeden z najpopularniejszych polskich raperów Adam „O.S.T.R.” Ostrowski - wybitny tekściarz, muzyk, freestyle’owiec, artysta bezkompromisowy. Właściciel kilkanastu złotych i platynowych płyt, w 2014 roku wybrany Artystą Dekady.

 „Myślę, że śmiało można określić naszego tegorocznego laureata mianem barda dzisiejszych czasów. O swojej młodości mówi następująco: „Byliśmy pierwszym pokoleniem, które jako nastolatkowie mogło cieszyć się z wolności.” W swoich tekstach niejednokrotnie odnosi się do realiów otaczającej nas rzeczywistości. Podkreśla wagę pozostawania w prawdzie i walce o swoje.” – powiedziała w laudacji nagrody Aleksandra Gintrowska.

O.S.T.R. jest najmłodszym z wyróżnionych artystów.  Do tej pory w gronie laureatów znaleźli się: Stanisława Celińska, Jan Polkowski, Antonina Krzysztoń, Ewa Błaszczyk, Franciszek Pieczka, Muniek Staszczyk i Tadeusz Woźniak.

Uroczystość wręczania Nagrody im. Przemysława Gintrowskiego w ostatnich latach towarzyszyła koncertom poświęconym legendarnemu „bardowi wolności”, które także są dziełem fundacji jego imienia i na dobre wpisały się do kalendarza najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce.

Rozpoczynając nasze dzieło, powołując fundację, mieliśmy jeden cel. Ocalić od zapomnienia spuściznę Przemysława Gintrowskiego. Jego kompozycje, pieśni, piosenki, ale przede wszystkim – świat jego wartości. Dlatego postanowiliśmy też powołać do życia Nagrodę im. Przemysława Gintrowskiego”  tak przed laty ideę przyznawania nagrody „Za Wolność w Kulturze” przedstawiała Katarzyna Gintrowska, prezes Fundacji im. Przemysława Gintrowskiego.

W tym roku, po raz pierwszy, Fundacja postanowiła iść krok dalej. W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego powstał film, dzięki któremu – jak zapewniają jego twórcy – historia stanu wojennego, ale i walki o demokrację, której towarzyszyła przecież twórczość Gintrowskiego, będzie miała szansę dotrzeć także do całkiem młodych widzów.

"W filmie można posłuchać wspomnień Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Kośnika czy Ewy Błaszczyk, ale wystąpili w nim także przedstawiciele młodszego pokolenia twórców, Michał Szpak i O.S.T.R. Aleksandra Gintrowska i Marcel Sabat są przewodnikami po historii, zaś m.in. Paulina Chapko i Kamil Wodka, aktorzy znani z produkcji Netfliksa, wystąpili w fabularnej jego części" – zaznacza reżyser, Szymon Gonera.

Historię stanu wojennego opisaną twórczością Przemysława Gintrowskiego w filmie „Burza przed ciszą” będzie można zobaczyć 13 grudnia o godzinie 21:00 na stronie Gintrowski.pl oraz facebookowej stronie „Gintrowski - A jednak coś po nas zostanie”.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.