Robert Lewandowski Człowiekiem Roku "Wprost"

Robert Lewandowski Człowiekiem Roku "Wprost"

W poniedziałek, 24 stycznia 20022 roku w warszawskim hotelu Renaissance odbyła się uroczysta, jubileuszowa gala 40-lecia „Wprost” i 30-lecia tytułu Człowiek Roku „Wprost”.  Uroczystość rozpoczęła się od ogłoszenia laureata tego prestiżowego tytułu za rok 2021.

Człowiekiem Roku „Wprost” został Robert Lewandowski, kapitan polskiej reprezentacji w piłce nożnej. W laudacji nagrody Szymon Krawiec, redaktor zarządzający „Wprost” powiedział między innymi:

„Jest najlepszą wizytówką Polski na świecie. Naszą marką narodową. Jedynym Polakiem, którego kojarzą mieszkańcy wszystkich kontynentów. Zaczynał od zera. Nie odziedziczył po kimś fortuny, nie miał bogatych krewnych. Nie miał kolegów z branży, znajomości, układów. Wszystko, co zbudował zawdzięcza sobie. Niebywałemu talentowi, szalonej konsekwencji, codziennym trudnym wyrzeczeniom w dążeniu do jednego celu - bycia najlepszym w tym, co się robi.

Jest wzorem do naśladowania dla milionów ludzi. Szczególnie młodych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Zasypiają z jego plakatem nad łóżkiem, marząc o tym, że pewnego dnia będą tacy jak on, że im też się uda. Jest inspiracją dla nas wszystkich, że mimo wszelkich przeciwności, przegranych, spadków formy można uczciwie odnieść gigantyczny sukces.”

W podziękowaniu za otrzymane wyróżnienie skierowanych do uczestników gali i redakcji „Wprost” Robert Lewandowski powiedział:

„Zdaję sobie sprawę jak wiele par oczu jest zwróconych na nas piłkarzy. W końcu piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. I jestem dumny, że godnie ją reprezentuję. Czego dowodem jest właśnie nagroda Człowieka Roku. Nagrodę tę traktuję nie tylko jako wyraz uznania dla moich osiągnięć, ale jako wyraz wsparcia dla całego środowiska sportowego, bo sport powinien zawsze łączyć a nie dzielić, dostarczać pozytywnych emocji.„

Jubileuszową galę otworzyła Katarzyna Gintrowska, Prezes PMPG Polskie Media, wydawca „Wprost”.  Witając zebranych powiedziała między innymi: „W pierwszym wydaniu tygodnika Wprost, który ukazał się 5 grudnia 1982 roku jego dziennikarze napisali:  >> Nie chcemy gubić spraw ważnych i nam bliskich w powodzi słów. Nie chcemy składać deklaracji bez pokrycia.   Jedno możemy obiecać naszym czytelnikom - może to się czasem nie udawać, ale zawsze będziemy się starać pisać w p r o s t. <<  Słowa te stały się i stanowią po dziś dzień credo redakcji "Wprost". Przez lata, "Wprost" stał się symbolem rzetelności, jakości i niezależności dziennikarskiej. Jego 40-lecie nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy i trudu,  ale także odwagi wielu dziennikarzy, którzy tworzyli tytuł.  Wychowankowie "Wprost" pracują dziś niemal w każdej redakcji w Polsce.   Wartości, którym hołduje Wprost są niezmienne. Ale świat się zmienia. Zmieniają się media. Zmienia się droga, którą docieramy do naszych czytelników. "Wprost" doskonale wykorzystuje szansę, którą oferuje cyfryzacja. Jesteśmy największym tytułem opinii w Polsce. Docieramy do 7 mln użytkowników Internetu. Jesteśmy prawie tak duzi jak pozostałe serwisy tygodników opinii razem wzięte.  Regularnie przewodzimy rankingom cytowań.   I co ważne dalej dynamicznie rośniemy!”

Jubileusze „Wprost” stały się okazją do wręczenia nagród specjalnych.

W 1991 roku tygodnik „Wprost” przyznał tytuł Człowieka Roku po raz pierwszy. W 30-tą rocznicę tego wydarzenia redakcja postanowiła nagrodzić mianem człowieka 30-lecia cztery wybitne osoby, reprezentujące różne dziedziny życia: Katarzynę Figurę, Ryszarda Florka, Anitę Włodarczyk i śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W imieniu nieżyjącego brata, tytuł człowieka 30-lecia „Wprost” przyjął Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Wicepremier Jarosław Kaczyński.

W laudacji do nagrody dla Lecha Kaczyńskiego przypomniano między innymi jak oceniał sytuację za wschodnią granicą Polski:  „Już jako prezydent Polski - popierał Gruzję i Ukrainę w ich staraniach przystąpienia do NATO. 13 lat temu, na wiecu w Tbilisi, wlewał otuchę w serca Gruzinów, gdy ich ojczyznę zaatakowała rosyjska armia. W płomiennym przemówieniu przypomniał, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest solidarne przeciwstawienie się rosyjskiemu imperializmowi. >> - Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!<< 13 lat później widać, jak prorocze to były słowa...”

W grudniu 1982 roku w Poznaniu ukazał się pierwszy numer tygodnika Wprost.  Gala, która rozpoczęła obchody jubileuszu 40-lecia stała się dla „Wprost” i jego wydawcy okazją, aby wyróżnić instytucje - które swoją wieloletnią działalnością - zaskarbiły sobie zaufanie Polaków i stały się ikonami sukcesu polskiej gospodarki -  sukcesu Polski.

Nagrody 40-lecia „Wprost” otrzymały: PKN Orlen – „Lider przemian”, PKO Bank Polski – „Instytucja zaufania publicznego” i Totalizator Sportowy – „Mecenas Sportu i Kultury”.

Partnerem honorowym gali było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerami jubileuszu 40-lecia „Wprost” oraz 30-lecia tytułu Człowiek Roku „Wprost” były PGNiG, PGE i Grupa Azoty. Partnerami jubileuszu 40-lecia „Wprost” oraz partnerami wydarzenia Człowiek Roku 2021 „Wprost” były Totalizator Sportowy i Stilnovisti. Mecenasami 30-lecia tytułu Człowiek Roku „Wprost” były: PKN Orlen, Grupa ENEA i PKO Bank Polski. Partnerami 30-lecia tytułu Człowiek Roku „Wprost” były: PKP, PZU, PERN, Polski Holding Hotelowy, Gaz System, BOŚ Bank, Krajowa Spółka Cukrowa, Grupa Lotos, Giełda Papierów Wartościowych, Tauron Polska Energia i Alior Bank.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.