„Do Rzeczy” nr 19:  Rosyjska wojna – polskie koszty.

„Do Rzeczy” nr 19: Rosyjska wojna – polskie koszty.

Rosyjska agresja na Ukrainę generuje dla nas liczne koszty, których udźwignięcie może być znacznym wyzwaniem. Mimo że mamy szansę stać się dla Ukrainy handlowym oknem na świat, kryzys energetyczny i związana z nim wysoka inflacja mogą nam przysporzyć ogromnych problemów ostrzega Jakub Wozinski w artykule “Wojenny rachunek dla Polski”.

Rząd nie ma pomysłu na inflację – przekonuje Sławomir Mentzen, ekonomista, polityk Konfederacji, w rozmowie z Ryszardem Gromadzkim.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

Jesteśmy gotowi na każdy ruch Putinamówi Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, zauważając w rozmowie z Jackiem Przybylskim, że “w różnych polskich bazach, rozsianych po całym kraju, stacjonuje już 12,5 tys. żołnierzy USA. To ponad 10 proc. wszystkich amerykańskich wojsk rozmieszczonych w Europie”.

Kilka lat przed atakiem na Ukrainę rosyjscy fantaści z lubością opisywali wojnę z NATO i mordowanie Ukraińców oraz Polaków. Putinowi się podobałostwierdza Piotr Gociek w artykule “Sny o imperium”.

Wydarzenia z Buczy, nagłośnione na świecie i przedstawiane nierzadko jako ludobójstwo, odegrały niemałą rolę w percepcji wojny rosyjsko-ukraińskiej, a także odnośnie do jej dalszego rozwoju pisze Wojciech Golonka w tekście “Ludobójstwo a polityka”.

Zawarty 100 lat temu, 16 kwietnia 1922 r., układ i dalsze rozszerzające go porozumienia tworzyły kleszcze, które zwarły się na gardle Polski we wrześniu roku 1939… zauważa Maciej Rosalak w artykule “Układ w  Rapallo”.

Przed Francuzami wybory do Zgromadzenia Narodowego nazywane teraz „trzecią turą”. Tymczasem prawica, zamiast skonsumować niezły wynik Marine Le Pen, kłóci się i nie chce jednoczyćpisze Olivier Bault w tekście „«Najgłupsza prawica świata»”.

Na łamach nowego „Do Rzeczy” również Piotr Semka rozważa, czy będą przyspieszone wybory w Polsce.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku 9 maja 2022. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.