„Do Rzeczy” nr 25: Utopia 2022 Publicystyczna mrzonka federacyjnego państwa polsko-ukraińskiego.

„Do Rzeczy” nr 25: Utopia 2022 Publicystyczna mrzonka federacyjnego państwa polsko-ukraińskiego.

- Idea polsko-ukraińskiej federacji może wyglądać atrakcyjnie na papierze, gdy w zaciszu gabinetów rysujemy mapy neojagiellońskiego imperium, jednak konsekwentna realizacja tego projektu oznaczałaby dla Polski prawdziwą katastrofę ostrzega Jan Fiedorczuk w artykule “Przepis na katastrofę”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Od nowego roku w programach nauczania pierwszych klas liceów i techników pojawi się nowy przedmiot – historia i teraźniejszość. Już sama tego zapowiedź wywołała wściekłość rodzimych „sił postępu”, która obecnie, po zaprezentowaniu pierwszego podręcznika do HiT, objawia się histerycznymi wręcz atakami na resort edukacji i nauki, na ministra Przemysława Czarnka, a przede wszystkim na twórcę inkryminowanego podręcznika, prof. Wojciecha Roszkowskiego zauważa Krzysztof Masłoń w tekście “Front przechodzi przez szkołę”.

– Polski romantyzm – genialny w sferze literatury, wybitny w utworach Chopina – w malarstwie nie wybrzmiał dziełami zbyt efektownie. Malczewski wypełnił tę lukę – stwierdza Piotr Semka w artykule “Malczewski, czyli romantyzm namalowany”.

– Armia rosyjska naciera i materialnie niszczy Ukrainę. Wykorzystuje swą naturalną przewagę rezerw i fizyczne wyczerpanie obrońców. Zachód – mniej lub bardziej zgodnie – utrzymuje sankcje stanowiące substytut rzeczywistej politycznej reakcji, ale jego solidarność się chwieje
pisze Marek Jurek w tekście “Póki jest szansa na pokój”.  

– W PRL przygotowano do emisji specjalne banknoty. Prawdopodobnie miały być one środkami płatniczymi na terenach okupowanych przez Ludowe Wojsko Polskie w wypadku wojny napastniczej ZSRS
zauważa Piotr Woyciechowski w artykule “Tajne banknoty E-71”.

– Polityk partii Putina zaproponował cofnięcie uznania dla niepodległości Litwy. Czy państwa bałtyckie mogą być kolejnym obiektem rosyjskiej agresji? – pisze Maciej Pieczyński w tekście “Bałtowie nie boją się Moskwy”.

Na łamach nowego „Do Rzeczy” również Łukasz Warzecha traci wiarę w sens przynależności Polski do Unii Europejskiej.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 20 czerwca 2022. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.