RedDeer.Games z wieloletnią umową licencyjną na produkcję i wydanie serii gier  na podstawie powieści kryminalnej „Zły” Leopolda Tyrmanda

RedDeer.Games z wieloletnią umową licencyjną na produkcję i wydanie serii gier na podstawie powieści kryminalnej „Zły” Leopolda Tyrmanda

Zarząd spółki RedDeer.Games sp. z o.o. (RDG) informuje, iż dzięki współpracy z Matthew Tyrmandem (prywatnie synem oraz właścicielem autorskich praw majątkowych do utworów legendarnego Leopolda Tyrmanda) w portfolio studia znalazła się wieloletnia umowa licencyjna uprawniająca do stworzenia serii gier oraz szeregu dodatków (DLC) na podstawie powieści kryminalnej pod tytułem „Zły” Leopolda Tyrmanda.

W 2007 r. ww. najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u doczekał się wydania w formie audiobooka, w 2009 r. wznowiło „Złego" Wydawnictwo Prószyński i S-ka, w 2010 r. Jan Buchwald wystawił w Teatrze Powszechnym spektakl na motywach ww. książki a rok 2020 w rocznicę setnych urodzin pisarza, decyzją polskiego parlamentu ustanowiony został Rokiem Leopolda Tyrmanda. W 2022 r. przyszła kolej na pozyskanie licencji, uprawniającej do przygotowania serii gier, w których RedDeer.Games przełoży książkową opowieść kryminalną na interesujący gameplay z wykorzystaniem wszelkich wizerunków postaci, zdarzeń, nazw własnych oraz całokształtu rozwiązań fabularnych.

- Dlaczego „Zły”? Bo nic nie sprawdza się lepiej w świecie gier niż charyzmatyczny główny bohater. Dzięki temu, że umowa licencyjna nie posiada ograniczeń terytorialnych nasz bohater stanie się podstawą do stworzenia gier wideo i całego multiversum w oparciu o wiele nowoczesnych kanałów rozrywki, zyskując przy tym globalną popularność. W imieniu własnym oraz całego zespołu RedDeer.Games pragnę podziękować Matthew za okazane zaufanie do naszego studia i wybranie nas jako partnera do przeniesienia klasyki polskiej powieści kryminalnej na inne media. — mówi Michał M. Lisiecki, Prezes Zarządu RedDeer.Games sp. z o.o.

- Współpraca z RedDeer.Games to kolejny etap, który pozwoli dotrzeć „Złemu”, tym razem jako gra, do współczesnych odbiorców na całym świecie poprzez platformy gamingowe. Wierzę, że działania te przyczynią się do promocji twórczości mojego Ojca, głównie wśród młodego pokolenia – dodaje Matthew Tyrmand, polsko-amerykański ekonomista, publicysta i działacz społeczny.

Postanowienia Umowy precyzują wzajemne zobowiązania stron, które gwarantują RedDeer.Games dwudziestoletni okres licencji wyłącznej. Projekt obejmuje produkcję, wydanie oraz promocję wielu gier i serii gier, komiksów a także szeregu dodatków (nie tylko cyfrowych). Umowa przewiduje nowoczesne pola eksploatacji jak NFT czy Metavers. 

RedDeer.Games jako producent i wydawca zapewnia środki finansowe na ich produkcję, odpowiednią ekspozycję tytułów oraz koszty marketingu związane z ich promocją i dystrybucją cyfrową za pośrednictwem dedykowanych platform, w szczególności Nintendo eShop (na konsole Nintendo Switch), Microsoft Store (na konsole Xbox), PlayStation Store (na konsole PlayStation) STEAM (na PC), które są największymi dystrybutorami gier i aplikacji na świecie.

Więcej szczegółów, w tym do jakich gatunków należeć będą wspomniane gry będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Leopold Tyrmand (1920-1985)

Leopold Tyrmand to polski pisarz i publicysta, za życia uważany w Polsce za dość kontrowersyjnego i niechętnie wydawany. Z całą pewnością jednak był znawcą i popularyzatorem jazzu.

Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku w Warszawie, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W 1938 roku ukończył warszawskie Gimnazjum im. Jana Kreczmara i wyjechał do Paryża, gdzie studiował na wydziale architektury Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. To tam po raz pierwszy zetknął się z amerykańską muzyką jazzową oraz zachodnioeuropejską kulturą, które odcisnęły trwałe piętno na jego twórczości. Wybuch wojny zaskoczył go na wakacjach w Warszawie, skąd przedostał się do Wilna. Tam nawiązał kontakty z jedną z konspiracyjnych organizacji niepodległościowych, za co 1941 roku został aresztowany przez NKWD i skazany na osiem lat więzienia. Udało mu się uciec, a po wyrobieniu fałszywych dokumentów zgłosił się na roboty do Rzeszy. W 1944 roku zaciągnął się jako marynarz na niemiecki statek, chcąc przedostać się do neutralnej Szwecji. Został jednak schwytany w norweskim porcie i osadzony w obozie koncentracyjnym w Grini, gdzie doczekał końca wojny.

Po wojnie rozpoczął pracę jako dziennikarz w Agencji Prasowo-Informacyjnej, a później w redakcji "Przekroju". Publikował na łamach "Przekroju", "Expressu Wieczornego", "Tygodnika Powszechnego", "Rzeczpospolitej", "Dziś i Jutro" oraz "Ruchu Muzycznego". Specjalizował się w recenzjach muzycznych, teatralnych i sportowych. W tym czasie ukazał się pierwszy zbiór jego opowiadań wojennych, "Hotel Ansgar". Sławę przyniosła mu natomiast powieść sensacyjna o powojennej Warszawie, "Zły", będąca kryminałem z wątkiem miłosnym w tle. Nieco później powstały monografia "U brzegów jazzu", stanowiąca kompendium wiedzy na temat jazzu oraz zbiór opowiadań "Gorzki smak czekolady Lucullus". Z uwagi na bezkompromisowość Tyrmanda, po 1958 roku dotknęły go represje, a cenzura zatrzymywała jego kolejne powieści. Ostatnią książką, jaką udało mu się wydać w Polsce, był "Filip", przedstawiający losy młodego Polaka, którego wojenne ścieżki prowadzą do Frankfurtu nad Menem. Powieść ta oparta jest na elementach biograficznych. Z Polski Tyrmand wyemigrował w 1965 roku - najpierw podróżował po Europie, potem udał się do Stanów Zjednoczonych.

Za granicą ukazały się takie książki Tyrmanda jak: powieść "Siedem dalekich rejsów", której akcja toczy się w Darłowie; powieść "Życie towarzyskie i uczuciowe", piętnująca warszawskie środowisko inteligencji twórczej i jego służalczość wobec komunistów; zbiór esejów "Zapiski dyletanta", opowiadający o Ameryce widzianej jego oczami; pamflet na komunizm "Cywilizacja komunizmu" oraz "Dziennik 1954". Zmarł w 1985 roku, a jego "Dziennik 1954" doczekał się pierwszego polskiego wydania dopiero w 1989 roku, w mocno ocenzurowanej wersji.

Leopold Tyrmand ma na swoim koncie także nieukończoną minipowieść, "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki", dramat "Polacy, czyli pakamera" oraz projekt scenariusza do filmu "Niebo ". Jego teksty drukowane w prasie polskiej w latach 1946-1963 wydano w zbiorze "Pokój ludziom dobrej woli".

Matthew Tyrmand

Polsko-amerykański ekonomista, publicysta i działacz społeczny.

Matthew Tyrmand urodził w styczniu 1981 roku w USA. Wychowywał się na Brooklynie i w Nowym Jorku, studiował w Chicago. Jego rodzicami byli Leopold Tyrmand, pisarz (autor głośnej powieści „Zły”) oraz Marry Ellen Fox, doktorantka iberystyki na Yale.

Po ukończeniu ekonomii na Uniwersytecie Chicagowskim, przez 10 lat pracował jako analityk na giełdzie Wall Street. Obecnie jest zaangażowany w działania grupy śledczej „Open The Books” – która analizuje dane finansowe administracji rządowej pod kątem nadużyć. Zarządza również w organizacji „Project Veritas” ujawniającej przypadki korupcji i nieuczciwe praktyki w życiu publicznym. Teksty publicystyczne – często dotyczące Polski – publikuje w amerykańskim portalu „Breitbart”.

W 2011 roku otrzymał obywatelstwo polskie. W 2013 roku ukazała się książka Matthew Tyrmanda, napisana wraz z Kamilą Sypniewską. W biografii „Jestem Tyrmand, syn Leopolda” możemy dowiedzieć się m.in. o wpływie słynnego ojca na syna i życiu w jego cieniu. W 2016 roku był doradcą do spraw komunikacji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Związany z tygodnikami „Do Rzeczy”  i „Wprost”.

"Zły" Leopolda Tyrmanda

Powieść została wydana w 1955 roku jako kryminał. Od tamtego czasu minęło wiele lat, jednak książka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem czytelników, którzy przyznają, że jakakolwiek klasyfikacja nie do końca do niej pasuje. Powieść zawiera w sobie wiele elementów wskazujących raczej na to, że jest to wnikliwe studium społeczno-kulturowe, a nawet historyczne.

Wiele przedstawionych tutaj wątków skupia się na życiu Polaków w latach powojennych, kiedy kraj podnosił się po zniszczeniach i traumie. Miejscem akcji jest Warszawa - miasto szczególnie doświadczone i zrujnowane w trakcie II wojny światowej. Razem z bohaterami książki mijamy jeszcze nieuporządkowane ulice, przyglądamy się odradzającemu państwu i społeczeństwu, które musi odnaleźć się ponownie
w nowych realiach.

Powieść Tyrmanda jest wielowątkowa. Tytułowy "Zły" jest głównym bohaterem opowieści. Stawia sobie za zadanie walkę z przestępczym, warszawskim światkiem. Samozwańczo nadaje sobie tytuł obrońcy słabszych, którzy nie potrafią poradzić sobie z chuliganami uprzykrzającymi im życie. Milicja tropi tego tajemniczego "mściciela", próbując dociec, kim naprawdę jest. Do tego należy dodać historię miłosną rozgrywającą się w tle opisywanych wydarzeń. Interesujący styl autora książki i ciekawa fabuła sprawiły, że stała się ona legendą wśród powieści polskich wydanych po II wojnie światowej.

RedDeer.Games sp. z o.o.

RedDeer.Games (RDG) to niezależne studio deweloperskie, prowadzące działalność operacyjną na rynku gier od czwartego kwartału 2019 r. Po niespełna dwóch i pół roku działalności operacyjnej spółka zadebiutowała wśród czołówki polskich producentów gier w rankingu miesięcznika „Forbes”: „TOP 50 producentów gier w Polsce 2022”, zajmując czterdzieste miejsce z wyceną 56 mln PLN.

RDG jest producentem, a także wydawcą indie games własnych oraz tytułów innych producentów sprzedawanych na całym świecie w modelu dystrybucji cyfrowej, za pośrednictwem dedykowanych platform, w szczególności Nintendo eShop, Microsoft Store oraz STEAM, które są największymi dystrybutorami gier i aplikacji na świecie. W planach spółki na rok 2022 jest rozszerzenie działalności wydawniczej na platformie PlayStation Store.

Łącząc kompetencje zespołu składającego się z pełnych pasji projektantów, artystów, muzyków, programistów i producentów, studio tworzy zabawne i wciągające gry niezależne. Teaser gier wydanych w okresie 2019-2021 dostępny pod tym linkiem: VIDEO. Aktualnie spółka ma w swoim portfolio blisko 100 zakontraktowanych tytułów, wszystkie zapowiedzi oraz gry wydane RedDeer.Games dostępne: TUTAJ.

Spółka jest jednym z największych wydawców gier na Nintendo Switch. Gry naszego studia regularnie pojawiają się w TOP 30 sprzedaży w sklepie Nintendo Switch eShop we wszystkich regionach, a także w dodanej niedawno nowej sekcji do eShopu „Trending by Play Time”.

Rok 2022 to dla spółki przełom, która po dwóch latach działalności operacyjnej w segmencie indie, planuje rozszerzenie kompetencji w zakresie produkcji gier w AA | AA+. O szczegółach dotyczących przygotowania projektu klasy AA na podstawie zakupionej licencji, w 100% należącej do RedDeer.Games, będziemy informować już wkrótce.

REDDEER.GAMES INVESTOR RELATIONS TEAM

e-mail: investor-relations@reddeergames.comIR LinkedIn

 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.