Fundacja Tygodnika „Wprost" uruchamia dwujęzyczny serwis dla Ukraińców w Polsce www.wprostukraine.eu

Fundacja Tygodnika „Wprost" uruchamia dwujęzyczny serwis dla Ukraińców w Polsce www.wprostukraine.eu

Fundacja Tygodnika Wprost i wydawca WPROST uruchomiły serwis o charakterze poradnikowo-newsowym dedykowany społeczności ukraińskiej w Polsce. Redakcja od początku wojny stara się wspierać Ukraińców na różnych płaszczyznach: informacyjnej– relacjonując wydarzenia z ogarniętej wojną Ukrainy, finansowej – organizując zbiórkę i dzieląc się przychodem z Fundacją św. Mikołaja, czy za sprawą Fundacji Tygodnika Wprost. Najnowszą inicjatywą jest specjalny program pomocy ukraińskim dziennikarzom w znalezieniu pracy w mediach w Polsce.

––  Jeszcze przed wybuchem wojny prężnie rozwijała się u nas społeczność ukraińska. Po 24 lutego Polska stała się drugim domem dla milionów osób uciekających przed wojną. Także naszych kolegów po fachu – dziennikarzy. Postanowiliśmy skorzystać z tego potencjału i stworzyć serwis pisany przez Ukraińców dla Ukraińców mówi Natalia Rzewińska, redaktor zarządzająca Wprost. 

–  Myśleliśmy o nim jako o miejscu, w którym osoby przybywające do Polski znajdą odpowiedzi na nurtujące je pytania. Obecnie na portalu nie brakuje również ciekawych wywiadów czy informacji o inicjatywach kulturalnych i społecznych skierowanych do osób z Ukrainy – dodaje.

Strona www.WprostUkraine.eu zawiera praktyczne porady pomagające społeczności ukraińskiej w integracji z polskim społeczeństwem, instytucjami rządowymi i samorządowymi. W serwisie użytkownik znajdzie odpowiedzi na pytania z zakresu legalizacji pobytu, dostępu do służby zdrowia, edukacji, czy też pomocy w znalezieniu pracy.

- Serwis, także od strony technicznej, został pomyślany tak, by zapewnić użytkownikom łatwe dotarcie do niego i dać komfort czytania w wybranym języku. Tym, co odróżnia naszą platformę od serwisów ukraińskich prowadzonych przez innych wydawców, jest dwujęzyczność i domena z rozszerzeniem „.eu", zoptymalizowana właśnie pod dwie wersje językowe - polską i ukraińską  – komentuje Maciej Eliasz, Head of SEO PMPG.

–  Wszystko po to, aby użytkownik z Ukrainy, szukający pomocy w Google, mógł znaleźć w naszym serwisie odpowiedź na swoje pytania bez względu na to, czy zada je po ukraińsku, czy po polsku; niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Poza rozbudowanymi kategoriami poradnikowymi, naszym celem było również dotarcie do grupy użytkowników zainteresowanych bieżącymi wydarzeniami z Ukrainy – wyjaśnia.  

Artykuły przygotowuje pracująca pod auspicjami Wprost redakcja, w skład której wchodzą pochodzące z Ukrainy dziennikarki. Ich zadaniem jest nie tylko publikacja artykułów na Wprost Ukraine i komunikacja na profilach społecznościowych, ale też wsparcie w codziennej pracy, w relacjonowaniu wojny w Ukrainie przez redakcję Wprost.pl. 

– Z racji na znajomość języka i realiów, dziennikarki z Ukrainy od pierwszych dni w redakcji współpracują z zespołem newsowym Wprost.pl. Dzięki ich pomocy i wiedzy możemy dostarczać naszym czytelnikom rzetelne i pogłębione informacje o wojnie – mówi Natalia Rzewińska.

Serwis powstał z inicjatywy programu Fundacji Tygodnika Wprost: „Pomoc ukraińskim dziennikarzom". Przeczytaj, jak możesz pomóc w rozwoju serwisu, wesprzeć ukraińskich dziennikarzy i dołącz do zbiórki! Zebrane środki pozwolą na realizację celów programowych oraz statutowych Fundacji:                                                              

https://fundacjawprost.pl/pomoc-ukrainskim-dziennikarzom

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.