e-Wprost nr 44 (145): Idzie kryzys, kontrowersje przed mundialem i raport o sztucznej inteligencji

e-Wprost nr 44 (145): Idzie kryzys, kontrowersje przed mundialem i raport o sztucznej inteligencji

Ponadto w numerze: Tchórzewski o Rosji, Brodka o nowej płycie, przekręty na brexit, za co giną kobiety, Kreml traci kontrolę nad Kubą, jak nauka tropi zbrodnie wojenne i dlaczego muchomory są narzędziem „rewolucji”.

„Raczkujący kryzys”. Niepokojące dane napłynęły w tym miesiącu zza oceanu. Czy zapowiadają kryzys gospodarczy, który rozleje się na cały świat? I jakie szkody może wyrządzić w Polsce? Więcej w tekście Piotra Roszkowskiego.

Co jeszcze w nowym „Wprost”?

„Nigdy nie ufałem Rosjanom”. Krzysztof Tchórzewski, były minister energii, a obecnie poseł, w rozmowie z Agnieszką Szczepańską zapewnia m. in. o tym, że kiedy był w rządzie, Rosja nie miała żadnego wpływu na politykę energetyczną PiS.

„Zginęła, bo była kobietą”. – Często, gdy kobieta ucieka z przemocowego związku znajomi i rodzina nie chcą jej uwierzyć – mówi Katarzynie Trębackiej Anita Deskiewicz, edukatorka pracująca z kobietami z doświadczeniem przemocy.

Muchomor narzędziem „rewolucji”. – Niechęć do medycyny oficjalnej jest podstawowym motywem podjęcia próby z muchomorami – tłumaczy w wywiadzie Krystyny Romanowskiej Paweł Droździak, psychoterapeuta i psychoanalityk.

„Na tropie zbrodni wojennych”. Katarzyna Świerczyńska rozmawia z dr hab. Andrzejem Ossowskim, kryminalistykiem i genetykiem, o badaniu masowych grobów jeńców wojennych pochowanych w Stargardzie.

„Przekręt na brexit”. Zjednoczone Królestwo nie podlega już regulacjom podatkowym Unii Europejskiej. Światek przestępczości gospodarczej próbuje to wykorzystać na rozmaite sposoby, a cały proceder opisuje Maciej Binkowski.

„Raport: Sztuczna inteligencja”. Dynamiczny rozwój technologii budzi wątpliwości. W niepowołanych rękach może stać się narzędziem skutecznej kontroli i manipulacji. Unia Europejska już teraz opracowuje regulacje prawne, które zwiększą bezpieczeństwo obywateli.

„Rzeź Rosjan na Ukrainie”. Jakub Mielnik pisze o tym, że Moskwa za wszelką cenę chce ograniczyć straty wśród zawodowych żołnierzy. Na pierwszą linię trafią więc niedoświadczeni rekruci. I od razu giną, albo zostają ranni.

„Kreml traci kontrolę nad Kubą”. Nawet tak bliscy sojusznicy Rosji jak Serbia i Kazachstan akcentują swoją niezależność od niej. Teraz swoje votum separatum symbolicznie zgłasza Kuba. Więcej w tekście Agatona Kozińskiego.

„Jak wypadnie mundial w Katarze?” Już wiadomo, że pod wieloma względami te mistrzostwa będą „naj”. Najdroższe, najgorętsze i najbardziej kontrowersyjne. Czeka nas mundial pełen absurdów i prowizorki – ostrzega Michał Banasiak.

„Powoli nas ubywa”. – Dzietność znów spada. Jakie są przyczyny? Większym problemem niż COVID czy wojna w Ukrainie, na które najczęściej się wskazuje, są problemy ekonomiczne – mówi Katarzynie Pinkosz prof. Krzysztof Czajkowski.

„Moskwa utopiła Kazań we krwi”. Rosjanie co roku fetują święto zajęcia Kazania, które skończyło się zabiciem większości mieszkańców miasta i kolonizacją przez Iwana Groźnego kraju Tatarów. Miłosz Szymański opisuje początki kolonialnego imperium.

„Wycieczka w stronę serca i duszy”. Monika Brodka opowiada Maciejowi Drzażdżewskiemu o swojej nowej płycie: – Na „Sadzy” odsłaniam dużą część siebie, pokazując się z nieznanej strony. Myślę, że tak musiało być.

„W 8 książek dookoła świata”. Nowe książki z różnych krajów, nowi, nieznani u nas pisarze i niezwykłe opowieści oplatające świat. Leszek Bugajski poleca lektury na jesień.

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.