e-Wprost nr 45 (146): Wpływowi Polacy, wysyp elektrowni i trucie rzek na Podhalu

e-Wprost nr 45 (146): Wpływowi Polacy, wysyp elektrowni i trucie rzek na Podhalu

Ponadto w numerze: szansa na przełom z Brukselą, czego się boi Paweł Kukiz, panika na Krymie, ostatni dzwonek dla Mołdawii, Twardoch nie zawodzi, jak się porzuca miliardera i Adam Woronowicz o tym, że wszystkiemu winny jest Donald Tusk.

„Najbardziej wpływowi Polacy 2022”. W zeszłym roku zwyciężyli zaszczepieni Polacy. Dwa lata temu medycy i pierwszy front walki z pandemią. Dziś o pandemii już nikt nie pamięta, więc i zwycięzca inny. Oto ranking redakcji „Wprost”.

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Teraz albo nigdy”. Pojawiła się szansa na przełom w relacjach między Warszawą i Brukselą. Okienko możliwości zamknie się w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Czy obie strony zdołają je wykorzystać? Więcej w tekście Agatona Kozińskiego.

„Pomoc rządowa”. Nowa siedziba Instytutu Polskiego, wzmocnienie ambasady, tworzenie think thanków – to plany polskiego rządu na budowę dobrego wizerunku naszego kraju na Ukrainie – pisze Joanna Miziołek.

„Tyszka odszedł z Kukiz'15”. Stanisław Żuk, poseł koła Kukiz'15, w rozmowie z Agnieszką Szczepańską odnosi się do odejścia z ugrupowania Stanisława Tyszki. Wyjaśnia też dlaczego nie wystartuje w kolejnych wyborach i wytrwa przy Pawle Kukizie.

„Tak na Podhalu truje się rzeki”. Górskie potoki ściekami spływają regularnie. Trują pensjonaty we wsiach bez kanalizacji, oczyszczalnie, które nie wyrabiają pod napływem turystów, kuśnierze... Reportaż Piotra Barejki.

„Brakuje czasu na miłość”. Firmy się rozrastały, tworzyły się imperia i … kończyła się miłość – opowiada Krystynie Romanowskiej Monika Sobień-Górska, autorka książki „Jak porzucić miliardera i przeżyć?”.

„Mnożenie elektrowni”. O budowie elektrowni atomowej w Polsce znów się mówi – i to od razu o trzech wielkoskalowych siłowniach. Karolina Baca-Pogorzelska mierzy się z odpowiedzią na pytanie: czy coś z tego wyjdzie?

„Nadciągają Ukraińcy – panika na Krymie”. Krach na rynku tamtejszych nieruchomości mówi o sytuacji na froncie więcej, niż kremlowskie komunikaty o postępach w mobilizacji armii. Jakub Mielnik opisuje armagedon na Krymie.

„W bałkańskim kotle znów wrze”. Serbia postawiła armię w stan gotowości, przywódca bośniackich Serbów coraz ostrzej grozi secesją – sytuację omawia z Piotrem Barejką dr Rigels Halili z Uniwersytetu Warszawskiego.

„Ostatni dzwonek dla Mołdawii”. Wielu obserwatorów patrzyło na Mołdawię z ogromną nadzieją, ale od sierpnia przez kraj przetaczają się antyrządowe protesty, ceny szybują, rośnie siła prorosyjskiej opozycji. Miłosz Szymański o tym, jak premierka Sandu walczy z chaosem.

„Rewolucja w medycynie”. Chorzy na nowotwory krwi leczeni są przeprogramowanymi genetycznie własnymi limfocytami, jest już w Polsce refundowana terapia genowa w SMA. O jej skuteczność i skutki uboczne zapytała ekspertów Katarzyna Pinkosz.

„Chcę być głodny i nienasycony”. Znany aktor Adam Woronowicz mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz o pracy nad serialem „The Office PL” i o tym, jak odkrył swój talent komediowy.

„Zimny raj”. Szczepan Twardoch w dobrej formie. Właśnie wydał „Chołod”, ciekawą powieść refleksyjną, przygodową, uwikłaną w historię pierwszej połowy XX wieku. Poleca Leszek Bugajski.

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.