e-Wprost nr 46 (147): Krwawy mundial, czekanie na Patrioty i koalicyjne plany Hołowni
Ponadto w wydaniu.: neonaziści i prezes PZPN, kocia muzyka Elona Muska, Kuchciński jako „siewca chaosu”, kto chce bronić Ziobry, dlaczego Rosjanie tkwią w letargu, czym jest polski kryptoznaczek i wszystkie triumfy Doroty Masłowskiej.
„Mistrzostwa świata w korupcji”. Rosjanie rozbijają młotami czaszki jeńców, Irańczycy skazują na śmierć 15 tysięcy demonstrantów, a my szykujemy się na piłkarskie emocje, zbudowane na gigantycznym łapówkarstwie i wyzysku – pisze Jakub Mielnik.
„Sarkozy pokonał Clintona”. W drodze po mundial Katarczycy opłacali działaczy, szpiegowali konkurencję i lobbowali u państwowych przywódców. Michał Banasiak opisuje mechanizm tych działań.
Co jeszcze w nowym numerze?
„Zagrożenie było i jest realne”. – Na całym kierunku wschodnim i północnym, potrzeba nam ośmiu baterii Patriot. Na razie to jest dla nas nieosiągalne – mówi Elizie Olczyk gen. Mieczysław Cieniuch.
„Będzie więcej cyberataków”. Janusz Cieszyński, minister ds. cyfryzacji, rozmawia z Elizą Olczyk i Joanną Miziołek m. in. o naszej niefrasobliwości w sieci: – Cyberprzestępczość musi być wyzwaniem dla każdego z nas.
„Hołownia – solo czy w koalicji”. Polska 2050 zaczyna odzyskiwać stabilność finansową, przez co Szymon Hołownia ma być bliższy podjęciu decyzji o starcie z jednej listy w wyborach parlamentarnych – pisze Joanna Miziołek.
„Potężnych ludzi z rządu się nie usuwa”. Europosłanka Beata Kempa w wywiadzie Agnieszki Szczepańskiej odnosi się do wniosku o odwołanie Zbigniewa Ziobry z zajmowanej funkcji.
„Kontroler szefa rządu”. Marek Kuchciński, określany przez byłych współpracowników jako „siewca chaosu”, zaczyna robić swoje porządki w kancelarii premiera. Czy dotkną one premiera? Więcej w tekście Joanny Miziołek.
„Neonaziści z Białegostoku i prezes PZPN”. Mariusz Kowalewski opisuje, jak białostoccy skini przez lata terroryzowali miasto. I byli przeważnie bezkarni. W takim środowisku działał Dominik G., znajomy prezesa PZPN. Zresztą nie tylko on.
„W rzece znowu giną małże!” – Naukowcy prognozowali, że kolejna fala śmierci nadejdzie na Odrze wiosną lub latem, okazało się, że już teraz – mówi Katarzynie Świerczyńskiej prof. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska.
„Polscy twórcy na przegranej pozycji”. Dzięki Netflixowi, polskie produkcje docierają do globalnej widowni i mają spektakularną oglądalność. Polskie prawo autorskie jednak nie broni ich finansów. Sprawę opisuje Sylwia Szostak.
„Polski kryptoznaczek”. Mimo trudnego czasu dla Bitcoina, a co za tym idzie, także dla NFT, w potencjał technologii blockchain wierzy Poczta Polska i inne krajowe instytucje. Więcej w tekście Marka Sławińskiego.
„Na świecie żyje już 8 mld ludzi”. Populacja globu przekroczyła właśnie 8 miliardów. Czy w związku z tym powinniśmy świętować, że jest nas coraz więcej? A może się martwić, że jest nas za dużo? Demografka z UW, dr hab. Anna Matysiak, rozmawia o tym z Michałem Banasiakiem.
„Naród w letargu”. Czy Rosjanie rzeczywiście nie zadają sobie pytań o to, co się dzieje? Czemu nie wyszli na ulice, kiedy ich kraj wywołał największą od 1945 r. wojnę w Europie? Odpowiedzi udziela Miłosz Szymański.
„Kocia muzyka Elona Muska”. Nawet dla osób, które do ekscentryzmu Muska zdążyły się przyzwyczaić, ostatnia dawka doniesień o nim mogła okazać się przytłaczająca. Nad jego specyficzną osobowością pochyla się Agaton Koziński.
„Przybywa chorych na cukrzycę”. Są coraz nowocześniejsze leki i systemy monitorowania, ale i tak za siedem lat będą w Polsce cztery miliony chorych. Mało się robi, żeby epidemię cukrzycy zahamować – ostrzega Katarzyna Pinkosz.
„Masłowska – dwadzieścia lat później”. „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” to jedna z legend naszej najnowszej literatury. 20 lat temu Dorota Masłowska z hukiem weszła do literatury. Fenomen autorki opisuje Leszek Bugajski.
Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.