„Do Rzeczy” nr 1: Prognozy na rok 2023. Chiński model zamordyzmu.  Czy świat się mu podda?

„Do Rzeczy” nr 1: Prognozy na rok 2023. Chiński model zamordyzmu. Czy świat się mu podda?

–  Już Orwell zauważył, że najbardziej powszechną wśród inteligencji europejskiej formą nacjonalizmu jest komunizm mówi prof. Jakub Polit, historyk, w rozmowie z Tomaszem D. Kolankiem.

Najważniejszym czynnikiem umożliwiającym stopniowe wdrażanie chińskich zdobyczy społecznych na gruncie Zachodu nie są wszelkiej maści utopiści, marzyciele czy lichwiarze, ale kluczowe nasze uwarunkowanie psychiczne, a mianowicie potrzeba subiektywnego poczucia bezpieczeństwa pisze  Wojciech Golonka w tekście “Chiński kurs?”.


Na łamach „Do Rzeczy” również:


Czeka nas brutalna kampania wyborcza przewiduje Józef Orzeł, filozof, były poseł, twórca Klubu Ronina,
w rozmowie z Karolem Gacem.

W XXI w. nie została napisana po polsku żadna lepsza książka. Druga część powieści Grzegorza Musiała o Tamarze Łempickiej oszołamia rozmachem, porywa, z każdą stroną potęguje czytelniczą ciekawość. Budzi zachwyt. Niezależnie od tego, czy jesteśmy wielbicielami art déco i co myślimy o autorce prawdopodobnie najbardziej znanych w świecie, a na pewno najwyżej wycenianych obrazów z ikoniczną „Tamarą w zielonym bugatti” na czele stwierdza Krzysztof Masłoń w artykule “Brylantowa Tamara”.

Kto rządzi w Stolicy Apostolskiej? Wydawałoby się, że na tak postawione pytanie odpowiedź jest dla każdego jasna i oczywista: rządzi papież, wspomagany przez Kurię Rzymską. W teorii tak jest rzeczywiście, w praktyce często bywa inaczejzauważa Paweł Chmielewski w tekście „»Jezuicki szwadron« w Watykanie”.

Pisząc te słowa we dworze i spoglądając na czarny wał Bieszczadów, wiem, że w XVII w. nie miałbym spokojnej nocy. W każdej chwili w drzwiach mógłby stanąć gość nieproszony i niespodziewany – karpacki zbój. Żaden dom, miasteczko, karczma i chata nie były od niego bezpieczne pisze Jacek Komuda w tekście “Beskidnicy kontra harnicy”.

Na Ukrainie trwa walka dobra ze złem. Dobro reprezentuje wyznająca prawosławie, stalinizm oraz islam Rosja. Zło to satanistyczny, nazistowski Zachód. Oto wizja świata, w którą wierzą fanatycy nowej herezji – świadkowie „świętej wojny” Putinatłumaczy Maciej Pieczyński w artykule “Święta wojna Putina”.

Hojnie rozdawane w Polsce, Niemczech i innych europejskich krajach zasiłki stały się przyczyną masowej turystyki socjalnej. Bardziej winni niż uprawiający ją Ukraińcy są jednak politycy bezmyślnie dysponujący publicznymi środkamistwierdza Jakub Woziński w tekście “Socjalturystyka”.

W najnowszym noworocznym numerze również Ziemkiewicz i Fiedorczuk prognozują, jak się potoczy wojna na Ukrainie, Semka, kto wygra wybory do Sejmu i Senatu, a Warzecha próbuje przewidzieć, jak będzie wyglądać polityka Warszawy wobec Brukseli.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od wtorku, 27 grudnia 2022 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.