e-Wprost nr 1 (153):  Prognozy na 2023: co z inflacją, zdrowiem Polaków i wspólną listą opozycji

e-Wprost nr 1 (153): Prognozy na 2023: co z inflacją, zdrowiem Polaków i wspólną listą opozycji

Ponadto w numerze: kto uratuje polskich przedsiębiorców, Andrzej Duda na półmetku, Donald Tusk pod presją, wpływy Rosji w Berlinie, zapach wojny nad Bałkanami, co nam dała dekada Tindera, proroctwa Aidy Kosojan-Przybysz i pozytywny „efekt Wednesday”.

„Mercedes nie uratuje polskiej gospodarki”. – Inflacja nie jest zjawiskiem atmosferycznym, jak zima, która zawsze ustępuje wiośnie – mówi Elizie Olczyk Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

„Europa potrzebuje Niemiec oczyszczonych z wpływów Moskwy”. Niemcy ciekną jak durszlak, dając Moskwie wgląd w największe tajemnice służb wywiadowczych NATO – pisze Jakub Mielnik.

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Andrzej Duda na półmetku”. Prezydent jest już w połowie swojej drugiej kadencji urzędowania. W jego polityce krajowej nadal nie widać ani strategii, ani szerszego planu – pisze Eliza Olczyk.

„Kandydat Tusk i wspólna lista”. – Sondaże, pokazujące, że Tuska na stanowisku premiera nie akceptuje większość Polaków, powodują konsternację u pozostałych liderów partii opozycyjnych – mówi polityk PO w tekście Joanny Miziołek.

„Chór zagłuszy solistę”. Znana wizjonerka Aida Kosojan-Przybysz opowiada Agnieszce Szczepańskiej o tym, kto najwięcej zyska w nowym roku, co dalej z wojną na Ukrainie i które miejsce na świecie emanuje niepokojącą energią.

„Dekada Tindera”. – Niektórych unieszczęśliwił i zranił, innym dał szansę na wyjście z samotności i udany związek – tak w rozmowie z Krystyną Romanowską podsumowuje dekadę istnienia aplikacji Tinder Agata Stola, terapeutka i seksuolożka.

„Muzyk z Berlina zakochał się w polskiej wsi”. Muzyk z berlińskiej opery kupił dom na polskiej wsi i urządza koncerty. Razem z przyjezdnymi z Berlina i Szczecina jej mieszkańcy słuchają utworów Chopina czy Mozarta. Więcej w tekście Katarzyny Świerczyńskiej.

„Płać i płacz, czyli w energetyce taniej to już było”. Pod względem surowcowym i energetycznym rok 2023 może być jeszcze trudniejszy niż mijający. To cena, jaką płacimy za uzależnienie od surowców z importu – ostrzega Karolina Baca-Pogorzelska.

„Zapach wojny nad Bałkanami”. Czy konflikt zbrojny rzeczywiście jest o krok i kto jest winien eskalacji napięcia w Kosowie? Rozmowa Michała Banasiaka z Erykiem Gawrońskim, analitykiem polityki bałkańskiej.

„Nie będzie spokoju w Karabachu”. Historia konfliktu jest znacznie starsza istnienie Republiki Armenii i Republiki Azerbejdżanu. Teraz zwycięstwo Azerów jest kwestią czasu, nie będzie to jednak zwycięstwo ostateczne – prognozuje Miłosz Szymański.

„Drugie życie po Harrym Potterze”. J. K. Rowling coraz mocniej walczy z cancel culture. I zdobywa kolejnych zwolenników. Czy stanie się ikoną kontrrewolucji obyczajowej? Odpowiedź w tekście Agatona Kozińskiego.

„Kim Dzong Un i kobiety”. Na szczytach władz w Korei Północnej jest coraz więcej kobiet. Ale to element rozgrywki w rządzącym kręgu, a nie sygnał przemian elit w otoczeniu Kima – rozwiewa nadzieje Michał Banasiak.

„Mamy zdumiewające zjawisko”. W tekście Katarzyny Pinkosz eksperci: prof. Krzysztof J. Filipiak (kardiolog), dr Janusz Meder, (onkolog) oraz prof. Bolesław Samoliński (specjalista zdrowia publicznego) diagnozują zdrowie Polaków w 2023 r.

„Żyję na przekór losowi”. – Pamiętam puste, zaśnieżone po horyzont pola i mamę, szukającą w tej pustce miejsca, gdzie stał jej rodzinny dom – swoją podróż na wschód wspomina w rozmowie z Wiktorem Krajewskim znana aktorka Anna Romantowska.

„To najbardziej emocjonalny instrument”. – Bohaterce serialu „Wednesday” instrument pomaga, nie odbierając oryginalności, siły i odwagi, skierować energię w muzykę – mówi Krystynie Romanowskiej Anna Kuczok, wiolonczelistka.

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.