e-Wprost nr 4 (156): Scholz w roli strusia, megakapłan wśród Wojowników Maryi i zaufani ludzie Tuska.

e-Wprost nr 4 (156): Scholz w roli strusia, megakapłan wśród Wojowników Maryi i zaufani ludzie Tuska.

Ponadto w wydaniu: awantury w Konfederacji, drugi Polak w kosmosie, Romaszewska-Guzy o sprawie Poczobuta, Terlikowski o ratowaniu Kościoła, Możdżonek o wyższości piłki nożnej, co uratuje rosyjską opozycję, dlaczego Harry i Meghan nie podbili Ameryki i wiele innych.

„Kanclerz Scholz w roli strusia”. Berlin w sprawie pomocy w pokonaniu Rosji uparcie chowa głowę w piasek, co jest zagrożeniem dla jedności NATO i bezpieczeństwa całej Europy – pisze Jakub Mielnik. 

Co jeszcze w nowym „Wprost” 

„Politycy obawiają się gniewu wyborców”. Rząd nie ma już większości w Sejmie dla decyzji związanych z wymiarem sprawiedliwości. Świadczy o tym wynik głosowania nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym. Analiza Elizy Olczyk. 

„Czego Łukaszenka może chcieć od Polski?” – Przesłanki do oskarżenia i skazania Andrzeja Poczobuta są bardzo słabe. Klei się jakąś monstrualną sprawę – mówi Elizie Olczyk Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa Biełsat TV. 

„Kulisy spotkań doradców Tuska”. Donald Tusk do swoich najbliższych doradców zalicza Bartłomieja Sienkiewicza oraz Igora Ostachowicza. Paweł Graś jest z doskoku, Radek Sikorski – kiedy wraca z Brukseli. Więcej w tekście Joanny Miziołek. 

„Awantura w Konfederacji”. Prawybory we wchodzącej w skład Konfederacji Nowej Nadziei (dawniej KORWiN) – o nieprawidłowościach alarmują kandydaci z okręgów, gdzie jeszcze nie głosowano – pisze Dariusz Grzędziński. 

„To jest miara laicyzacji”. Procesy laicyzacyjne przyspieszyć może także tegoroczna kampania wyborcza. Wiele wskazuje na to, że będzie szczególnie brutalna i że część partii będzie rozgrywać ostro zarówno tematykę religijną, jak i samą instytucję Kościoła – pisze w felietonie Tomasz P. Terlikowski. 

„Megakapłan i Wojownicy Maryi”. Działalność księdza Chmielewskiego budzi kontrowersje na tyle duże, że nie wszędzie może głosić swoje kazania. Jednak tam, gdzie to robi, gromadzi ludzi z całej Polski. Reportaż Piotra Barejki. 

„Dziecko nie jest niczemu winne”. – Ludzie lubią zastanawiać się nad tym, czy to na pewno się wydarzyło, czy na pewno było tak, jak twierdzi osoba pokrzywdzona – mówi Katarzynie Świerczyńskiej Maja Kuźmicz z Niebieskiej Linii. 

„Nie zostanę posłem”. Marcin Możdżonek, siatkarski mistrz Europy i świata opowiada Paulinie Sosze-Jakubowskiej o swojej działalności na sportowej emeryturze i niesprawiedliwym ocenianiu sportowców. 

„Poszukiwania Iwony Wieczorek”. Nadkomisarz Dariusz Loranty w rozmowie z Agnieszką Szczepańską przedstawia najbardziej prawdopodobne – w jego ocenie – wersje zaginięcia maturzystki z Gdańska. 

„Łotwa straciła cierpliwość”. Rosyjska opozycyjna telewizja Dożd została zmuszona do przeniesienia się z Łotwy do Holandii. Kto ma rację: władze Łotwy czy bezkompromisowi dziennikarze? Tekst Miłosza Szymańskiego. 

„Stypa w Nomie”. Kucharz celebryta Rene Redzepi ogłosił właśnie zamknięcie kopenhaskiej Nomy, od 20 lat jednej z najbardziej znanych restauracji świata. Źle się działo na zapleczu – pisze Przemysław Bociąga. 

„Harry i Meghan nie podbili Ameryki”. – Książę i jego żona liczyli, że zyskają sympatię tolerancyjnych i nowoczesnych Amerykanów, ale mogą się przeliczyć – analizuje w wywiadzie Agnieszki Szczepańskiej dr hab. Dorota Babilas z UW. 

„Zbyt ostrożne leczenie”. 20 mln Polaków ma zbyt wysoki cholesterol – w rozmowie z Katarzyną Pinkosz bije na alarm prof. Maciej Banach, kardiolog: – W Polsce często pacjenci bardziej obawiają się leków niż miażdżycy. 

„Polak przed szansą lotu w kosmos”. Dr Sławosz Uznański, inżynier odpowiedzialny za Wielki Zderzacz Hadronów w CERN, został ogłoszony astronautą rezerwowym Europejskiej Agencji Kosmicznej. O szczegółach swojej misji opowiedział Marcinowi Haberowi. 

„Mam nad sobą parasol ochronny”. – Weszłam do szkoły teatralnej przed aferą mobbingową i przyznam, że nie byłam świadoma tego, co się tam dzieje – mówi Wiktorowi Krajewskiemu aktorka Helena Englert. 

„»Duchy Inisherin« to pozycja obowiązkowa”. Oszczędny w środkach dramat to surowy obraz małej społeczności, w której egoizm i samotność mogą mieć niezwykle poważne konsekwencje. Recenzja Macieja Drzażdżewskiego. 

„Zbrodnia salonowa i zbrodnia »piekielna«”. Marek Krajewski i Mariusz Czubaj to dwaj mistrzowie kryminałów. Ich nowe powieści bez najmniejszych wątpliwości warto przeczytać – poleca Leszek Bugajski. 

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.