e-Wprost nr 5 (157): Sex working po polsku, Tusk kontra Trzaskowski i moda na turystykę wojenną.

e-Wprost nr 5 (157): Sex working po polsku, Tusk kontra Trzaskowski i moda na turystykę wojenną.

Ponadto w numerze: Bosak o bojowych nastrojach, Napieralski o porażce, Terlikowski o rozbiorze Ukrainy, tajniki paktu senackiego, samotność Santosa, korzenie Scholza, triumf Skolimowskiego, kryzys w polskiej chirurgii, dlaczego Rosja słucha Gałkowskiego i wiele innych.

„Młode, ładne, skrzywdzone i oszukane”. – Eksploatacja seksualna nieletnich dziewcząt lub bardzo młodych kobiet będzie coraz bardziej bezkarna – w rozmowie z Krystyną Romanowską ubolewa dr Magdalena Grzyb, kryminolożka z UJ. 

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Tusk czy Trzaskowski”. Donald Tusk ma najpierw zbudować blok wyborczy, potem skonstruować listy, a następnie może ogłosić, że premierem po wyborach zostanie Rafał Trzaskowski. Czy to możliwe? Tekst Joanny Miziołek. 

„Pakt senacki, czyli droga do wspólnej listy”. Na zdobycie 65 mandatów w przyszłym Senacie liczą partie opozycyjne i jeszcze biorą na celownik kolejne 10 okręgów, które uważają za możliwe do odbicia z rąk PiS – pisze Eliza Olczyk. 

„Hołownia pod ostrzałem”. Dogryzający Donaldowi Tuskowi Szymon Hołownia jest dokładnie tym politykiem, na którego chcą głosować zawiedzeni wyborcy PO. Komentarz Dariusza Grzędzińskiego. 

„Nie można stać w miejscu”. – Mogliśmy się ładnie odróżnić od Kaczyńskiego i Ziobry, ale nam nie wyszło. Bardzo tego żałujemy – po sejmowym głosowaniu mówi Agnieszce Szczepańskiej Grzegorz Napieralski, poseł KO. 

„Nie mamy mentalności karpia”. Poseł Krzysztof Bosak rozmawia z Agnieszką Szczepańską o tym, dlaczego Bruksela nie będzie chciała wypłacić pieniędzy Polsce i czy Zbigniew Ziobro powinien trafić przed Trybunał Stanu. 

„To trzeba powiedzieć jasno”. Czy PiS chciał rozbioru Ukrainy? W pewnej bańce internetowej rozgorzała debata na ten temat. Jest to bańka, w której teorie spiskowe są ostro potępiane, o ile oczywiście nie dotyczą PiS. Felieton Tomasza P. Terlikowskiego 

„Polska w europejskiej czołówce otyłości”. – Zbieramy żniwo zdalnej nauki, inflacji i złych nawyków żywieniowych. Rezultat: 30 proc. młodzieży i dzieci ma nadwagę – mówi Krystynie Romanowskiej dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska. 

„2023 będzie rokiem Europy Środkowej”. Wojna na Ukrainie wymusza na Europie Środkowej silną emancypację, bo też konflikt pokazał, że jej interesy są inne niż państw Europy Zachodnie. Więcej w tekście Agatona Kozińskiego. 

„Początki kariery kanclerza”. Wyjaśnienie niemieckich uników w sprawie Ukrainy może być proste. Wystarczy zadać sobie pytanie: czy Olaf Scholz nie zachowuje się jak wysoko uplasowany agent Moskwy?– pisze Jakub Mielnik. 

„Jesteśmy za, ale”... 28 z 30 państw należących do NATO dopełniło już formalności i ratyfikowało protokoły poszerzenia Sojuszu o Finlandię i Szwecję. Tylko Turcja i Węgry się nie kwapią. Więcej w tekście Michała Banasiaka. 

„Wojenni turyści”. Myślałam, że tragiczny wypadek doświadczonej polskiej wolontariuszki Grażyny każe się niektórym zastanowić nad podejmowaniem decyzji o wyjeździe akurat do Bachmutu. Myliłam się. Mam wrażenie, że tylko podniosło to poziom adrenaliny. Tekst Karoliny Bacy-Pogorzelskiej. 

„Niepozorna twarz rosyjskiego imperializmu”. Pisarz Dimitrij Gałkowski nie budził zainteresowania na Zachodzie bo był zupełnie zwyczajny. A dziś cały propagandowy rosyjski mainstream mówi jego głosem – pisze Miłosz Szymański. 

„Samotność trenera”. Nowy selekcjoner reprezentacji Fernando Santos sprawia wrażenie osamotnionego i nie całkiem świadomego, co czeka go w Polsce. Za niego przemawiają jego sukcesy. Komentarz Dariusza Grzędzińskiego. 

„Źle wykonanej operacji nic nie naprawi”. – Dramatycznie brakuje chirurgów. Niedługo nie będzie komu operować – przestrzega prof. Adam Dziki, jeden z najbardziej znanych w Polsce i na świecie chirurgów w rozmowie z Katarzyną Pinkosz. 

„Niewinny czarodziej na oślim grzbiecie”. Jerzy Skolimowski, właśnie otrzymał pierwszą w karierze nominację do Oscara. Jego „IO” powalczy o statuetkę w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. O inspiracjach reżysera pisze Maciej Drzażdżewski. 

„Miasto samotności”. Olivia Laing pogrążyła się w analizowaniu samotności i napisała błyskotliwą książkę „Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych”. Poleca Leszek Bugajski. 

„Ukryty »Patriota«”. Medialna cisza wokół bardzo dobrego serialu „Patriota” zakrawa na skandal, który trzeba wyciągnąć na światło dzienne i odpowiednio nagłośnić – apeluje Jakub Bojakowski. 

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.