e-Wprost nr 9 (161): Moskwa zawyła, mięso zaszkodziło Platformie, PiS sięga po Beatę Szydło.

e-Wprost nr 9 (161): Moskwa zawyła, mięso zaszkodziło Platformie, PiS sięga po Beatę Szydło.

Ponadto w numerze: Arleta Bojke o rosyjskiej mobilizacji, gen. Pacek o wizycie Joe Bidena, dr Bohdan Woronowicz o nieodpowiedzialnych politykach, Grażyna Wolszczak o nastrojach przedwyborczych, mafijna przeszłość Putina, kokainowa stolica Europy, nowa odsłona Westerplatte i wiele innych.

„Moskwa zawyła”. 20 lutego 2014 r. To dzień uznawany za ten poświęcony pamięci Niebiańskiej Sotni, czyli ok. stu osobom, które zginęły w Kijowie na Majdanie Niezależności w 2014 r., gdy ówczesna prorosyjska władza kazała służbom strzelać do własnych obywateli broniących wolności. W dziewiątą rocznicę tej tragedii wizytę w Kijowie złożył prezydent USA Joe Biden. Chyba więcej symboli nie trzeba – pisze Karolina Baca-Pogorzelska. 

„Przestarzałe rakiety też zadają śmierć”. – Groźne jest to, że Rosja mobilizuje kolejnych ludzi i może też przestawić swoją gospodarkę w tryb całkowicie podporządkowany inwazji. W II wojnie światowej nie zwyciężyli nowoczesnym sprzętem, ale masą – mówi w wywiadzie Agnieszki Szczepańskiej Arleta Bojke. 

„Joe Biden w Warszawie”. Wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie nie było historycznym wydarzeniem. W każdym razie nie tak historycznym, jak jego spotkania z liderami polskiej opozycji – pisze Jakub Mielnik. 

Co jeszcze w nowym Wprost

„PiS chce powrotu Beaty Szydło”. Według naszych informacji, w gronie kierowniczym PiS miała zapaść decyzja o ściągnięciu na wybory parlamentarne do Polski byłej premier. Szczegóły w tekście Joanny Miziołek. 

„Rosjanie zawsze będą nam zagrażali”. – Gdy dowiedziałem się o przyjeździe prezydenta Bidena do Kijowa, to jak dziecko podskakiwałem na krześle – wyjawia Elizie Olczyk prof. dr hab. Bogusław Pacek, generał dywizji. 

„Mięso szkodzi Platformie”. Część polityków PO zaczyna się realnie obawiać, że temat związany z raportem C40 Cities sprawi, że politycy opozycji będą postrzegani jako fanatycy ekologiczni – ostrzega Joanna Miziołek. 

„Sprytne »małpki«”.– Martwi mnie postawa radnych, posłów, polityków generalnie, bo z takimi reprezentantami – będziemy się dalej staczać w alkoholową otchłań – mówi w wywiadzie Pauliny Sochy-Jakubowskiej dr Bohdan Woronowicz, psychiatra. 

„Make »stara baba« great again”. – Okazuje się, że pisarki nie mają za dużo do powiedzenia – Małgorzata Halber opowiada Wiktorowi Krajewskiemu o swoim skomplikowanym stosunku do kobiet. 

„W mieście każde drzewo jest ważne”. Dlaczego więc tak bezrefleksyjnie pozbywamy się drzew? – Wycięcie drzewa w centrum miasta jest nie do zrekompensowania – ocenia w rozmowie z Krystyną Romanowską dr Justyna Glusman, działaczka miejska. 

„Sebastian wychodzi z butów ojca”. Decyzja o zdjęciu z giełdy perły w koronie Kulczyków to tylko kolejny etap sprzątania, jakie od kilku lat Sebastian urządza w rodzinnym imperium. Szczegóły w tekście Szymona Krawca. 

„Ropa z Kazachstanu dla Niemiec”. Niemcy uruchomili import ropy z Kazachstanu, ogłaszając, że w ten sposób uniezależniają się od dostaw z Rosji. Jest to jednak zmiana pozorna, bo ropa popłynie rosyjskim rurociągiem – pisze Jakub Mielnik. 

„Prawdziwa twarz Putina”. Władimir Putin jest zwykłym pospolitym przestępcą, gangsterem w dosłownym znaczeniu tego słowa. Z tej perspektywy wszystko staje się proste i zrozumiałe – tłumaczy w swoim tekście Miłosz Szymański. 

„Granaty, kontenery i łapówki”. W kontenerach wyjeżdżają z portu tysiące kilogramów kokainy. Narkotyk zalewa nie tylko Europę, ale też samą Antwerpię, która stała się kokainową stolicą Europy. Reportaż Piotra Barejki. 

„Czy przybywają kosmici?” Stany Zjednoczone, Kanada, Chiny i Urugwaj poinformowały w ostatnich tygodniach o zaobserwowaniu na swojej części nieba dziwnych obiektów i zjawisk. Więcej w tekście Michała Banasiaka. 

„Szykują się duże zmiany na Westerplatte”. Teren dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przejdzie w najbliższych latach metamorfozę. Trwa konkurs na zaprojektowanie tam nowej placówki muzealnej – pisze Rafał Borowski. 

„Głośno o polskich hematologach”. Z perspektywy światowych standardów, wyniki badania mają szansę zmienić standard leczenia podtrzymującego szpiczaka po przeszczepie – pisze Katarzyna Pinkosz. 

„Powstają nowe wydziały lekarskie”. – Zwiększamy liczbę studentów na uczelniach medycznych, ale standardy nauczania są takie same – przekonuje w rozmowie z Katarzyną Pinkosz wiceminister zdrowia Piotr Bromber. 

„Dwie wybitne pisarki i ich przejścia”. Ukazały się w Polsce biografie dwóch wybitnych amerykańskich pisarek. To Joan Didion, dzisiaj bardzo popularna, druga, Carson McCullers, jest już niesłusznie zapominana. Poleca Leszek Bugajski. 

„Teatr ma sens”. – Najbardziej boję się tego, co wydarzyło się na Kapitolu. Boję się, że obojętnie która strona wygra, ta druga to podważy i może dojść do rozruchów – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Grażyna Wolszczak, aktorka. 

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.