e-Wprost nr 11 (163): Najbogatsi sportowcy w Polsce, wielkie zakupy w MON-ie i Overbeek o Janie Pawle II

e-Wprost nr 11 (163): Najbogatsi sportowcy w Polsce, wielkie zakupy w MON-ie i Overbeek o Janie Pawle II

Ponadto w numerze: Miller o wyborach, Szefernaker o uchodźcach, Terlikowski o histerii moralnej, Przetakiewicz o luksusie, nowy typ gospodyń wiejskich, drugie życie Protasiewicza, psy, które pokochali Polacy, ukryty talent Franza Kafki i wiele innych.

„Top 30 – najlepiej zarabiający polscy sportowcy”. Nawet bez niesławnych rządowych premii piłkarze pozostają najlepiej zarabiającymi sportowcami. Na tej liście próżno szukać skoczków narciarskich czy lekkoatletów. Swoich idoli znajdą tu za to fani tenisa, siatkówki, golfa, żużla, kolarstwa i MMA. Ranking Szymona Krawca i Michała Banasiaka.

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Mamy prawo pytać o moralność Kościoła”. O zagadkowych okolicznościach nominacji przez Jana Pawła II nieznanego księdza na arcybiskupa Wiednia opowiada Marcinowi Dzierżanowskiemu Ekke Overbeek, autor „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział." 

„Nie mamy już normalnej liberalnej demokracji”. – Myślę, że jeśli PiS uzna, że nie wygra wyborów, będzie w stanie przełożyć je pod byle pretekstem, ogłaszając na przykład stan wyjątkowy – obawia się w wywiadzie Agnieszki Szczepańskiej Leszek Miller, były premier. 

„Uchodźcy nie zostaną bez dachu nad głową”. Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy, wyjaśnia w rozmowie z Elizą Olczyk, na czym mają polegać nowe przepisy dotyczące uchodźców. 

„MON na wielkich zakupach”. Powiedzenie: „artyleria bogiem wojny” nadal jest aktualne. Nie może więc dziwić, że jednym z priorytetów polskiego MON są zakupy systemów artyleryjskich. Więcej w tekście Łukasza Pacholskiego. 

„Polityka czasu wojny”. W tej kampanii wyborczej równie ważne jak program, agenda i zdolność narzucania własnej narracji, okażą się umiejętności radzenia sobie z sytuacjami nieprzewidzianymi, szokami asymetrycznymi. Tak wygląda polityka czasów wojny – pisze Agaton Koziński. 

„Jak zniszczyć pamięć o Janie Pawle II”. Tego dzieła dokonają – w ramach histerii moralnej – politycy prawicy (i nie tylko) do spółki z częścią episkopatu. I być może część z nich będzie nawet przekonana, że robi to w obronie papieża – pisze Tomasz Terlikowski.

„Kocham luksus z wzajemnością”. – Mówię prawdę, nie populistyczne bajki. Kocham luksus ze wzajemnością. W połowie jestem hedonistką – wyznaje w rozmowie z Wiktorem Krajewskim Joanna Przetakiewicz, twórczyni marki La Mania. 

„Kobieca przestrzeń”. – Będziemy innym typem gospodyń – deklaruje w wywiadzie Krystyny Romanowskiej Iwona Zaborowska, współzałożycielka Koła Gospodyń Wiejskich „Kleve” we wsi Klejwy na pograniczu polsko-litewskim. 

„Psy pierwotne”. – Husky stały się modne... A dziś są jedną z najczęściej oddawanych do schronisk ras psów – mówi Krystynie Romanowskiej Bartłomiej Piaseczny, treser pracujący z psami zaprzęgowymi. 

„Powstanie hybryda człowieka z maszyną”. – Sztuczna inteligencja zmieni strukturę zatrudnienia – zapowiada w rozmowie z Szymonem Krawcem Jarosław Królewski, założyciel firmy Synerise, jednej z najszybciej rozwijających się w całej Europie. 

„Mołdawia kolejną porażką Rosji?” Rosyjskie zakusy, by obalić mołdawski rząd, mogą się skończyć osłabieniem pozycji Moskwy w tym regionie i zwrotem Mołdawii na Zachód – ocenia w wywiadzie Michała Banasiaka analityk Kamil Całus. 

„Od opozycjonisty do propagandysty”. Kiedy bezpieka Łukaszenki uprowadziła go z samolotu, o Romanie Protasiewiczu słyszał cały świat. Teraz jego losy ważą się przed sądem, ale to proces polityczny inny niż wszystkie. Więcej w tekście Piotra Barejki. 

„Rysownik Kafka”. Franz Kafka, gigant literatury dwudziestowiecznej, ale też… rysownik. Dostęp do jego prac był niemożliwy przez blisko 100 lat. Dopiero w 2019 r. ich sytuacja się wyjaśniła – pisze Leszek Bugajski. 

„Mikołajek uspokaja Polaków”. Anne Goscinny, pisarka i córka współautora słynnych opowiastek o Mikołajku, opowiada Wiktorowi Krajewskiemu o polskich korzeniach ich rodziny oraz wspomina ojca i miłość Polaków do jego książek. 

„Pięć pań piszących”. Najlepsze książkowe nowości napisane przez kobiety. Jest co czytać i czym skrócić sobie czas oczekiwania na nadejście wiosny. Poleca Leszek Bugajski. 

„Powinniśmy pomyśleć o ofiarach”. Mam pewność, że pedofilia w Kościele i poza nim odegra kluczową rolę w kampanii wyborczej. Delikatny i ważny temat zostanie użyty instrumentalnie – pisze Łukasz Orbitowski.

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.