e-Wprost nr 12 (164): Kto jest autorytetem dla młodych Polaków, jak kalkulują wyborcy i wojenny slalom Łukaszenki.

e-Wprost nr 12 (164): Kto jest autorytetem dla młodych Polaków, jak kalkulują wyborcy i wojenny slalom Łukaszenki.

Ponadto w numerze: Robert Biedroń i ks. Jacek Prusak o histerii wokół Jana Pawła II, Natalia de Barbaro o nowych rolach kobiet, Michał Piróg o kolegach z TVP, dwaj prezydenci miast z apetytem na więcej, cichy bunt w Radiu Szczecin, kim jest najgroźniejszy rywal Zełenskiego i wiele innych.

„Kto jest autorytetem dla młodych Polaków”. – Wielu z nich, nie widząc wzorców, zupełnie odrzuca instytucję autorytetu. Ale młody człowiek potrzebuje przewodników po rzeczywistości – mówi w wywiadzie Agnieszki Szczepańskiej dr Konrad Maj z SWPS. 

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Z punktu widzenia zwykłego wyborcy”. – Fanatyków nic nie zniechęci do tej formacji, a elektorat cyniczny doskonale wie, jakie PiS jest i nie dlatego na niego głosuje, że wierzy w jego prawość i uczciwość – analizuje na podstawie sondażu dr Sławomir Sierakowski w rozmowie z Elizą Olczyk. 

„Minister, a może nawet premier”. Politycy mówią, że gdy prezydent miasta wygra dwukrotnie wybory bezpośrednie, to zaczyna wierzyć w swoją boskość. A co myśli ktoś, kto wygrał te wybory pięć razy z rzędu? O sejmowych ambicjach Jacka Karnowskiego pisze Eliza Olczyk. 

„Polityczny start-up”. Marek Materek, prezydent Starachowic i lider Ruchu Marka Materka buduje właśnie nową partię, która ma zamiar wystartować w wyborach do Sejmu we wszystkich okręgach. O szczegółach tego projektu rozmowa z Aleksandrą Gieracką. 

„W Radiu Szczecin nadal wrze”. Pracownicy Radia Szczecin nie wierzą, że „pistolet PiS”, jak niektórzy nazywają Tomasza Duklanowskiego, może zostać odwołany ze stanowiska redaktora naczelnego. O minorowych nastrojach w rozgłośni pisze Piotr Barejka. 

„Tylko prawda nas wyzwoli”. – Dlaczego wciąż nie otwarto kościelnych archiwów? Skoro uważamy, że zarzuty dotyczące Wojtyły odbiegają od faktów, pokażmy dokumenty – postuluje w rozmowie z Agnieszką Szczepańską ks. Jacek Prusak. 

„Nie rozumiem tej histerii”. – Dla wielu z nas papież Jan Paweł II był ważną postacią, jednak trzeba go pokazywać takim, jakim był. Jestem przeciwnikiem popadania w skrajności – mówi w wywiadzie Agnieszki Szczepańskiej Robert Biedroń. 

„System na skraju zapaści”. – Wiele wprowadzanych zmian niestety pogarsza funkcjonowanie ochrony zdrowia – lekarz Bartosz Fiałek opowiada Paulinie Sosze-Jakubowskiej o marnowaniu potencjału specjalistów i innych bolączkach systemu. 

„Żyć w zgodzie ze sobą”. Marcin Józefaciuk, nauczyciel z Łodzi, zadebiutował w nowym programie TVN „Nastolatki rządzą... kasą". Z Pauliną Sochą-Jakubowską rozmawia o swojej pracy, tatuażach i własnym dzieciństwie. 

„Nieodwracalna zmiana w kobietach”. Za tym, że męskiej połowie ludzi życie płynie „harmonijnie i gładko”, stoi druga połowa, kobiety, które na to harują. O tym, jak one się zmieniają, mówi Paulinie Sosze-Jakubowskiej Natalia de Barbaro, psycholożka. 

„Trudne rozliczenia z Rosją”. 29,15 mln euro, czyli dokładnie 136,13 mln zł są dłużni Rosjanie polskiemu Skarbowi Państwa z tytułu rozliczenia z Międzynarodowym Bankiem Inwestycyjnym. Śledztwo VSquare i Szymona Krawca. 

„Nadzieja nadal jest, a pieniędzy nadal nie ma”. Podczas gdy 9 tys. inwestorów utopiło w obligacjach firmy windykacyjnej GetBack 730 mln zł, jej były prezes wypłacił sobie ponad 15 mln zł. Szczegóły w tekście Heleny Kowalik. 

„Wielkanoc grozy”. – Zbliżające się święta będą drogie, jak żadne inne – ocenia w rozmowie z Agnieszką Szczepańską Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności. Mówi też o tym, kiedy ustabilizują się ceny żywności. 

„»Żelazny generał« – rywal Zełenskiego”. Gen. Wałerij Załużny, głównodowodzący ukraińskiej armii, może się stać głównym rywalem Wołodymyra Zełenskiego w walce o prezydenturę. I byłaby to strata dla całej Ukrainy – ostrzega Agaton Koziński. 

„Cela w łagrze z wifi”. Czuła na punkcie walki z rasizmem akademia przyznała Oscara filmowi o Aleksieju Nawalnym, który chciał kiedyś czyścić Rosję z „karaluchów” z Kaukazu i Azji Środkowej – pisze Jakub Mielnik. 

„Strzał w kolano”. Zniszczenie przez Rosjan amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym obnaża desperację Rosji, ale to w żaden sposób nie zmieni przebiegu wojny – ocenia Jakub Mielnik. 

„Wojenny slalom Łukaszenki”. Białoruski dyktator nie kieruje się awersją do wojny czy sympatią do Ukrainy, a strachem. Zaangażowanie w wojnę mogłoby oznaczać koniec jego dyktatorskich rządów – analizuje Michał Banasiak. 

„Po samobójstwie dziecka”. Myśli nie do zniesienia, wyrwa na całe życie, ogromne poczucie winy – tak o emocjach rodziców po samobójstwie dziecka mówią specjaliści. Jak im pomóc? Więcej w tekście Katarzyny Świerczyńskiej. 

„Polityka jest jak hemoroid: boli i uwiera”. – Ludzie, którzy pracujecie w TVP, którzy się tam zatrudniacie... Przestańcie się nazywać moimi znajomymi – o „dawnych” kolegach pracujących dziś dla TVP mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Michał Piróg. 

„Pięciu panów piszących”. Męska proza to nie tylko thrillery i inne literackie „strzelanki”, ale także subtelne utwory psychologiczne i obyczajowe. Pięć książek analizujących męską wrażliwość i delikatność poleca Leszek Bugajski. 

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.