Okładka „Wprost” zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie

Okładka „Wprost” zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie

Paweł Kuczyński grafik współpracujący od lat z redakcją „Wprost” wygrał tegoroczną, piątą edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, w którym wzięło udział 58 artystów. Nagrodę pozaregulaminową otrzymał również Rafał Skwierawski, który od kilku lat prowadzi w e-wydaniu „Wprost” rubrykę satyryczną pt. „Iskra w oku”.

 

Organizatorzy konkursu poinformowali, że w tym roku napłynęła rekordowa liczba prac. W sumie 58 autorów nadesłało 267 rysunków. Jak co roku, w większości materiałów można zauważyć jakiś motyw przewodni. W tegorocznej edycji dominującym tematem była wojna w Ukrainie.

 

- W pracach ten motyw jest wyraźnie uwidoczniony. Świadczy o tym także główna nagroda dla Pawła Kuczyńskiego, który przedstawia, można powiedzieć, dwie postacie w jednej postaci. To znaczy Putina w odcieniu Hitlera. Zamiast wąsów miał kaloryfer. A przecież Putin straszył w ubiegłym roku, że przyjdzie zima i nas po prostu zamrozi. – powiedział Zbigniew Piszczako, pomysłodawca konkursu.

 

Paweł Kuczyński urodził się w 1976 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie ukończył kierunek grafika. Od 2004 r. zajmuje się rysunkiem satyrycznym i do tej pory zdobył ponad 102 nagrody i wyróżnienia. W 2005 r. otrzymał nagrodę „Eryk” od Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, za odkrycie roku potwierdzone rekordową ilością nagród w konkursach międzynarodowych. Paweł Kuczyński okładki „Wprost” rysuje regularnie od pierwszego e-wydania w maju 2020 i wiele z nich było szeroko komentowanych nawet poza granicami kraju. Galerię okładek można zobaczyć tutaj: https://www.wprost.pl/tygodnik/archiwum

 

Nagrodę pozaregulaminową otrzymał również Rafał Skwierawski, który od kilku lat prowadzi w e-wydaniu „Wprost” rubrykę satyryczną pt. „Iskra w oku”. W konkursie im. Aleksandra Wołosa doceniono jego pracę pt. „Głośnik”, która nawiązywała do słynnego incydentu z wybuchem granatnika w Komendzie Głównej Policji z grudnia zeszłego roku. Rafał Skwierawski znany jest w mediach społecznościowych, gdzie prowadzi swój kanał pod nazwą: "Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze”.

 

 

 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.