e-Wprost nr 16 (168): Czy Polacy ufają lekarzom, sprawa Kamilka z Częstochowy i sezon na patoturystykę

e-Wprost nr 16 (168): Czy Polacy ufają lekarzom, sprawa Kamilka z Częstochowy i sezon na patoturystykę

Ponadto w numerze: dlaczego Mentzen kopiuje Korwina, Marek Dyduch o kampanii Tuska, Tomasz Terlikowski o języku Dalajlamy, Jowita Budnik o przyzwoitości, Vargas Llosa o Borgesie, Francja na skraju załamania, Raki i Rosomaki ruszają na wojnę, czego nas uczy „Sukcesja” i wiele innych.

„Trzeba zbudować zaufanie”. – Bardziej ufamy pielęgniarce niż lekarzowi, ale jako społeczeństwo mamy też dość niskie zaufanie do instytucji publicznych – prof. Tomasz Sobierajski, socjolog, omawia dla Katarzyny Pinkosz sondaż „Wprost”. 

Co jeszcze w nowym wydaniu „Wprost” 

„Nic nie jest przesądzone”. – Tusk nie ma pomysłu na kampanię poza jednym – odsunąć PiS od władzy – mówi Elizie Olczyk Marek Dyduch, poseł Nowej Lewicy. 

„Mentzen kopiuje Korwina”. Janusz Korwin-Mikke jest zawodowym politykiem, na polityce zbudował popularność i zrobił biznes. Jego następca, Sławomir Mentzen, kopiuje ten wzorzec – mówi w tekście Joanny Miziołek jeden z polityków. 

„Życie Kamilka z Częstochowy”. – Śledzę sprawę katowanego Kamila od początku i uważam, że wszystkie osoby mające kontakt z tą rodziną, powinny stanąć przed sądem – stwierdza w rozmowie z Krystyną Romanowską prof. Małgorzata Michel. 

„Pusta gadanina nic nie zmienia”. – Co mi daje Miesiąc Widoczności Osób z Autyzmem? Nic. Od pustej gadaniny niczyj los się nie zmienia – mówi Krystynie Romanowskiej Bojan Stanisławski, dziennikarz, ojciec nastolatki w spektrum autyzmu. 

„Rusza sezon patoturystyczny”. Szkodliwą tendencję, kiedy niszowe formy aktywności turystycznej sprzedaje się w komercyjnej, szerokiej ofercie „dla wszystkich”, dostrzega w rozmowie z Krystyną Romanowską prof. dr hab. Jacek Potocki. 

„»Zielone diabły« ruszą na wojnę z Rosją”. Najważniejszym elementem porozumień na linii Warszawa-Kijów jest podpisanie listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży Ukrainie kołowych transporterów opancerzonych oraz automatycznych moździerzy. Więcej w tekście Łukasza Pacholskiego. 

„Francja na skraju załamania politycznego”. Emmanuel Macron jest prezydentem Francji sześć lat. Ale to była tylko rozgrzewka. O tym, jak zostanie zapamiętany, przesądzą te cztery lata, które mu zostały do końca drugiej kadencji. Cała Europa może odczuć konsekwencje jego dzisiejszych działań – ostrzega Agaton Koziński. 

„W Iranie po staremu”. Orientalista Marcin Krzyżanowski stwierdza w rozmowie z Michałem Banasiakiem, że protesty na irańskich ulicach zwiastowały kolejną rewolucją w tym kraju. Ale niemal całkowicie wygasły i rząd mocno trzyma władzę. 

„Futbol czasów wojny”. Mimo wojny ukraińska liga piłki nożnej gra, będąc elementem psychologiczno-wizerunkowej wojny z Rosją. O krzepiącej mocy futbolu pisze Michał Banasiak. 

„Skandal wokół zachowania Dalajlamy”. Obserwowanie, jak strony (a dokładnie ich część) rytualnej debaty zamieniły się miejscami w sprawie Dalajlamy byłoby nawet śmieszne, gdyby nie to, że dyskutujemy o krzywdzie dziecka. To sprawia, że nie ma o czym żartować – zauważa w felietonie Tomasz P. Terlikowski. 

„Jak Putin wysadzał bloki mieszkalne”. Czegoś takiego w historii Rosji jeszcze nie było: gdy Putin szykował się do wyborów prezydenckich, nastąpiła seria wybuchów. Zginęło ponad trzysta osób. Kraj ogarnęła trwoga. Sprawę opisuje Miłosz Szymański. 

„Lewactwo jest dzisiaj wyrazem przyzwoitości”. Jowita Budnik, która zagrała wybitne, nagradzane role w „Placu Zbawiciela” czy „Papuszy”, w rozmowie z Wiktorem Krajewskim opowiada, że dopiero gdy pojawiła się w „M jak Miłość”, pani na poczcie powitała ją z uśmiechem. 

„Noblista i ślepy mędrzec”. Niewielka książka noblisty Vargasa Llosy „Pół wieku z Borgesem”, jest pięknym hołdem złożonym mistrzowi hiszpańskojęzycznej literatury Jorge Luisowi Borgesowi. Poleca Leszek Bugajski. 

„»Sukcesja« – świat według bogatych”. Doczekaliśmy się czwartego sezonu „Sukcesji”, serialu, w którym biznesowe decyzje najbogatszych ludzi świata podszyte są siecią trudnych rodzinnych relacji i przepełnione traumami z dzieciństwa. Temu fenomenowi popkultury przyjrzał się Przemysław Bociąga. 

Najnowsze wydanie e-Wprost jest dostępne w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play. Teraz łatwe do czytania również na urządzeniach mobilnych.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.