„Do Rzeczy” nr 17–18: Konfederaci pewni swego.Trwała trzecia siła polityczna czy efemeryda

„Do Rzeczy” nr 17–18: Konfederaci pewni swego.Trwała trzecia siła polityczna czy efemeryda

- Dotarcie do najmłodszych wyborców nie jest gwarancją na trwałe usytuowanie się wśród rozgrywających na scenie politycznej. Najbliższe miesiące kampanii wyborczej będą testem dla Konfederacji – czy jest w stanie przejść od fazy partii rzucającej wyzwanie duopolowi do roli skutecznego, ale i dojrzałego graczazastanawia się Piotr Semka w tekście “Ile potrwa ich «pięć minut»?”.

- Konfederacji nie wystarczy dobry wynik: musi jeszcze przejść stress test, czyli oprzeć się z jednej strony próbom przekupienia przez większe partie części jej działaczy, z drugiej zaś – użyciu przeciwko liderom „haków” na nich samych i ich bliskich – zauważa Rafał A. Ziemkiewicz w artykule “Przed stress testem”. 

– Konfederacja jest dziś trzecią siłą polityczną w kraju. Gdyby po wyborach stworzyła rząd z PiS, oznaczałoby to dla niej pewny koniec w perspektywie jednej kadencji pisze  Łukasz Warzecha w tekście “Konfederacja ma czas. Czy będzie cierpliwa?”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Debata o polskiej polityce zagranicznej odbyła się w samą porę. Wojnie, która od przeszło roku toczy się na naszej granicy, towarzyszą zrozumiałe emocje. Za emocjami nie nadąża jednak refleksja. Ta zaś jest dziś coraz bardziej potrzebna przekonuje Marek Jurek w tekście “Granice polityki polskiej”.

– Los był okrutny wobec dworków i dworów na Żmudzi. Co ocalało z tej żmudzkiej Atlantydy? pisze Piotr Semka
w artykule “Żmudzi, ojczyzno moja”.

– Wojna na Ukrainie niewątpliwie będzie jednym z wiodących tematów kampanii prezydenckiej w USA. Spór polityczny w Stanach Zjednoczonych toczy się bowiem także o to. Niedawny wyciek tajemnic Pentagonu jeszcze bardziej go zaostrzy – zauważa Wojciech Golonka w tekście “Czy Ukraina straci wsparcie?”.

– Co pewien czas pojawiała się informacja, że ci, którzy zdecydowali się napisać życiorys kard. Henryka Gulbinowicza od nowa i oskarżyć go o współpracę z bezpieką, powinni uważać, bo jego zapiski mogą nagle „wypłynąć” i wtedy zatrzęsie się ziemia. Oto są. Nieznane pamiętniki kard. Henryka Gulbinowicza odnalazły się
we Wrocławiu –
pisze Agnieszka Bugała w tekście “Nieznane pamiętniki kardynała odnalezione”.

– Chiny robią wszystko, by jak najszybciej doścignąć USA i Rosję pod względem wielkości arsenału jądrowego. Perspektywa mierzenia się nie z jedną potęgą atomową, jak do tej pory, ale z dwoma naraz oznacza też przewrót w amerykańskiej myśli strategicznej – stwierdza Piotr Włoczyk w artykule “Trzecia potęga na horyzoncie”.

– Kto zarobił, a kto stracił na imporcie olbrzymich ilości ukraińskiego zboża do Polski? – zastanawia się Tomasz Cukiernik w tekście “Afera zbożowa”.

W najnowszym numerze również “zagadka Jacka Bartosiaka – guru polskiej geopolityki”.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 24 kwietnia 2023 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.