e-Wprost nr 21 (173): Przedwyborcze licytacje, „owocowa ośmiornica” i ranking najlepszych pracodawców

e-Wprost nr 21 (173): Przedwyborcze licytacje, „owocowa ośmiornica” i ranking najlepszych pracodawców

Ponadto w wydaniu: nieszczelne niebo nad Polską, luki w raporcie Martyny Wojciechowskiej, matura jak z koszmaru, krucjata dr Martyki, pałacowe szaleństwo Erdogana, co się dzieje z Łukaszenką, trudna radość Agnieszki Grochowskiej i wiele innych.

„Gra na emocjach wyborców”. – Z punktu widzenia PiS lepiej jest, że teraz toczy się debata o stanie portfeli Polaków, a nie o autorytaryzmie i dyktaturze – mówi w wywiadzie Elizy Olczyk politolog Jacek Kloczkowski. 

Co jeszcze w nowym „Wprost” 

„Plan Trzaskowskiego”. – Wygląda na to, że Trzaskowski bez entuzjazmu angażuje się w kampanię wyborczą PO – ocenia w tekście Joanny Miziołek warszawski polityk opozycji. 

„Kto kogo rozegra”. W Platformie Obywatelskiej po ogłoszeniu pomysłu wprowadzenia 800 plus na Dzień Dziecka, czyli wcześniej niż zapowiada PiS, zapanowały świetne nastroje. Czy słusznie? Więcej w tekście Joanny Miziołek. 

„Jak nieszczelne jest niebo nad Polską”. Opinię publiczną sprawa rozgrzewa od końca kwietnia, kiedy w województwie kujawsko-pomorskim, odnaleziono szczątki niezidentyfikowanego sprzętu wojskowego. O szczegółach sprawy pisze Łukasz Pacholski. 

„To badanie to wielki błąd”. – Straszną rzeczą jest zestawienie badania UNAWEZY i 187 tysięcy przebadanych dzieci z informacją o tym, że samobójstwa wśród dzieci wzrosły o 200 proc. Kompletnie nie wiadomo, skąd pochodzi ta liczba – podkreślają w rozmowie z Krystyną Romanowską Dorota Peretiatkowicz i Janusz Sielicki. 

„Mam dzieci, ale mam też siebie”. – Ktoś powiedział, że ciężko jest popsuć dziecko, a instynkt czasem wystarcza, żeby nic się nie stało – o swoim macierzyństwie mówi Wiktorowi Krajewskiemu aktorka Monika Mrozowska. 

„Matura jak z koszmaru”. O tym, jak trudna jest chińska matura i jak wielka odpowiedzialność spoczywa na tamtejszych maturzystach, opowiada Przemysławowi Bociądze Maria Barcz, wnuczka chińskiego mandaryna. 

„Ranking 50 najlepszych polskich pracodawców”. W kraju nadal są firmy, które nie zatrudniają ani jednego pracownika na umowę o pracę. Choć chciały wziąć udział w tym rankingu, to w finalnym zestawieniu ich nie ma. Tutaj pokazujemy tych, którzy troszczą się o swoich ludzi najbardziej – pisze Szymon Krawiec. 

„Prześwietlamy »owocową ośmiornicę«”. Kilkanaście milionów zadłużenia wobec dostawców i za niezapłacony VAT to tylko wierzchołek „góry lodowej” tego, co wygenerował biznes Tarasa Barszczowskiego. Witold Ziomek opisuje pajęczynę powiązań między spółkami ukraińskiego oligarchy. 

„W imię przyszłych zysków”. Strategiczna zmiana na Zachodzie: kraje, które dotąd kalkulowały, ile będzie kosztować ich klęska Moskwy, zajęły się teraz liczeniem, ile zyskają na zwycięstwie Ukrainy – pisze Jakub Mielnik. 

„Trasa Ukraina-Cannes”. Na festiwalu w Cannes pokazany zostanie dokument „Skąd dokąd” polskiego reżysera Maćka Hameli, który opowiada Karolinie Bacy-Pogorzelskiej, jak ewakuował ludzi z ogarniętej wojną Ukrainy. 

„Pozłacane szklanki Erdogana”. Dlaczego ubiegający się właśnie o reelekcję prezydent Turcji musiał zbudować sobie pałac dziesięciokrotnie większy od poprzedniego? O budowlanym szaleństwie i wyborczych nastrojach pisze z Ankary Miłosz Szymański. 

„Tajemnicza niedyspozycja Łukaszenki”. – Walka o władzę na pewno będzie – mówi Agnieszce Kaszubie białoruski opozycjonista i były dyplomata Paweł Łatuszka, komentując spekulacje o stanie zdrowia Alaksandra Łukaszenki. 

Polacy piją i palą coraz więcej. – Wzrost spożycia alkoholu i liczby wypalanych papierosów przyczyniły się do dramatycznego wzrostu liczby zgonów w Polsce – alarmuje w wywiadzie Katarzyny Pinkosz prof. Witold Zatoński. 

„Kontrowersyjny lekarz nadal kieruje oddziałem”. Dr Zbigniew Martyka zasłynął jako koronasceptyk, który w trakcie pandemii kierował oddziałem zakaźnym w Dąbrowie Tarnowskiej. Nadal tam pracuje i atakuje krytyków. Więcej w tekście Piotra Barejki. 

„Stan spokoju i radości”. – W życiu część swoich potrzeb chowam, (…) co powoduje, że tracę lekkość i radość z życia, bo nagle za dużo muszę. Radość jest trudna – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Agnieszka Grochowska, aktorka. 

„Europejskie klimaty”. Pomoc w planowaniu urlopu – Leszek Bugalski poleca trzy książki o trzech miejscach w Europie, bliskich nam, a zarazem dalekich, bo w sumie znanych tylko powierzchownie. 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.