„Do Rzeczy” nr 34: Polska polsko-ukraińska? Na naszych oczach nasze państwo staje się dwunarodowe

„Do Rzeczy” nr 34: Polska polsko-ukraińska? Na naszych oczach nasze państwo staje się dwunarodowe

Ukraińcy w Polsce przestali być po prostu jedną z wielu mniejszości narodowych, stając się kimś pośrednim między gościem a gospodarzem. To z kolei każe się zastanowić, czy przypadkiem Polska, bez zgody samych Polaków, nie została przekształcona w państwo dwunarodowe – pisze Jan Fiedorczuk w tekście “Polska dwunarodowa”.

Wsparcie socjalne, liczne inicjatywy kulturowe, swoboda w celebrowaniu własnej historii i tożsamości. Polska jest dziś bezpiecznym schronieniem i dobrym miejscem do życia dla licznej mniejszości ukraińskiej – zauważą Zuzanna Dąbrowska w artykule “Żyć jak Ukrainiec w  Polsce”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Demaskowanie „symetrystów” to zajęcie nie tylko anonimowych hejterów, lecz także opozycyjnych „autorytetów” z nazwiskami i tytułami
pisze Rafał A. Ziemkiewicz w tekście “Polowanie na symetrystów”.

– Od Cháveza do Maduro, od snu o socjalizmie do piekła na ziemi: „Gorączka złota” to jeden z najbardziej ponurych współczesnych reportaży stwierdza Piotr Gociek w artykule “Zbuduj sobie raj”.

– Referendum powinno być kwintesencją demokracji, ale w Polsce jest instytucją fasadową i tegoroczne głosowanie tylko to potwierdza – przekonuje Łukasz Warzecha w tekście “Instrukcja obsługi  referendum”.

– Zwycięstwa w bitwach pod Warszawą, Komarowem, nad Niemnem i inne były możliwe dzięki heroizmowi całego społeczeństwa polskiego, ale w ogromnym stopniu również za sprawą radiowywiadu; kryptografowie połączyli siły z wybitnymi matematykami – zauważa Jerzy Miziołek w tekście “1920: triumf heroizmu i nauki”.

– Bunt wagnerowców nie był wymierzony w Putina. Najemnicy wciąż potrzebni są Moskwie – w Afryce, na Białorusi i na granicy z Polską. Dlatego pogłoski o politycznej – nie mówiąc już o fizycznej – śmierci Jewgienija Prigożyna na razie wydają się mocno przesadzone – pisze Maciej Pieczyński w artykule “Co gotuje kucharz Łukaszenki”.

– Niemiecki przemysł motoryzacyjny miał być wielkim wygranym polityki klimatycznej, lecz zamiast tego pogrąża się w coraz bardziej zauważalnym kryzysie – zauważa Jakub Wozinski w tekście “Zmierzch niemieckiej motoryzacji?”.

W najnowszym numerze również Piotr Semka ostro o atakach na podręcznik prof. Roszkowskiego.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 21 sierpnia 2023 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.