e-Wprost nr 42 (194): Polska głosuje, generałowie się buntują, nadchodzi kolejna fala migrantów

e-Wprost nr 42 (194): Polska głosuje, generałowie się buntują, nadchodzi kolejna fala migrantów

Ponadto w wydaniu: Piotr Müller o samodzielnej większości, Tomasz Siemoniak o przyszłym premierze, Radosław Fogiel o polskich samolotach w Izraelu, prof. Joanna Przegalińska o sztucznej inteligencji w wyborach, Patryk Jaki o pieniądzach z KPO, Jan Kidawa-Błoński o symetryzowaniu w sztuce, Zofia Zborowska-Wrona o głosowaniu na Konfederację i wiele innych.

„Stawką są stabilne rządy”. – Ktoś, kto pełni tak ważne funkcje jak szef sztabu generalnego, musi sobie zdawać sprawę z konsekwencji społecznych swoich działań – ocenia w rozmowie z Joanną Miziołek Piotr Müller rzecznik prasowy rządu.

„Żadnego błędu nie popełniliśmy”. – Nie wykluczam, że jedną z przesłanek złożenia dymisji przez generałów była gra tajnymi dokumentami – zastanawia się w wywiadzie Elizy Olczyk poseł Tomasz Siemoniak, były szef MON.

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Dymisja bez precedensu”. Dwóch najważniejszych żołnierzy polskiej armii zgłosiło Prezydentowi swoje dymisje. Fakt ten, niezależnie od ich motywów jest bezprecedensowy w historii Polski – ostrzega gen. Waldemar Skrzypczak.

W polityce brakuje prawdy. – To przypomina mi czasy stalinowskie, szczucie na Holland kojarzy się ze słynnym atakiem Gomułki na pisarza Pawła Jasienicę w 1968 roku – mówi Agnieszce Szczepańskiej reżyser Jan Kidawa-Błoński.

„Polska zyskuje na znaczeniu”. – Polska wysłała wojskowe samoloty do Izraela, bo „tak postępuje poważne i odpowiedzialne za swoich obywateli państwo” – zapewnia w wywiadzie Marcina Makowskiego Radosław Fogiel z PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

„Mamy swoje wady, ale gwarantujemy stabilność”. – Jeżeli wygramy, podtrzymamy weto na nowy kredyt europejski i w końcu Unia pogodzi się z tym, że pieniądze z KPO będzie musiała przekazać – twierdzi w rozmowie z Marcinem Makowskim europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki.

Kłopot z dobrą szkołą. – Polska szkoła nie potrzebuje wielkich strukturalnych reform, żeby przejść od modelu pruskiego do fińskiego – przekonuje dr Sylwia Łukasik-Gębska, badaczka systemu oświaty, w wywiadzie Przemysława Bociągi.

Trzymają łapy na wszystkim. – Wydaje mi się, że rozważanie zagłosowania na Konfederację wiążę się z jakąś niewiarą w siebie, z poczuciem niższości – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Zofia Zborowska-Wrona, aktorka.

„Los nam lubi dać i zabrać”. O kulisach pracy przy jednej z najgłośniejszych produkcji TVP opowiada Wiktorowi Krajewskiemu Joanna Naturalny, bohaterka „Ballady o lekkim zabarwieniu erotycznym”.

„Najpopularniejsza wymówka od seksu”. Z czym się to nam kojarzy? Od dawna stosowana przez kobiety strategia wymigania się od seksu. O tyle skuteczna, że nie do sprawdzenia. A może rzeczywiście boli? Temat zgłębia prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

„Dzieło sztuki w wyobraźni”. Sztuka swoje kosztuje. Ale także noszona przez gwiazdy odzież, niepozorne karty ze sportowcami czy przyklejony taśmą izolacyjną banan kosztują setki tysięcy dolarów. Michał Banasiak robi przegląd zakupów bogatych kolekcjonerów.

„Sztuczna inteligencja w kampaniach wyborczych”. Generatywna sztuczna inteligencja pod postacią ChatGPT czy Midjourney stała się dostępne dla szerokiej publiczności, otwierając nowe możliwości tworzenia treści, ale również wprowadzając zamieszanie – ostrzega prof. Aleksandra Przegalińska.

„Nadchodzi kolejna fala migrantów”. Coraz więcej polityków sięga po coraz ostrzejszy język, opisując falę nielegalnej migracji docierającą do Europy. To zapowiedź zmiany politycznego kursu na kontynencie – analizuje Agaton Koziński.

„Jedno jest pewne: chwiejny rząd”. Wybory parlamentarne pokazały, że Słowacy chcą zmiany kierunku, w jakim zmierza państwo. Zwyciężyła partia, której jednym z haseł było: „Ani jednego naboju więcej dla Ukrainy” – pisze Miłosz Szymański.

„Izraelskie systemy antyrakietowe”. Nowa faza walk pomiędzy Siłami Obronnymi Izraela oraz terrorystami z Hamasu wywołała zainteresowania naszej opinii publicznej izraelskim systemem obrony rakietowej. O Żelaznej Kopule i innych systemach pisze Łukasz Pacholski.

„Mrożek – człowiek osobny”. Sławomir Mrożek zmarł dziesięć lat temu – pisarz, którego znają (przynajmniej ze słyszenia) wszyscy. Uchodził za satyryka, a był mędrcem. Właśnie ukazała się jego pierwsza biografia. Poleca Leszek Bugajski.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.