– Kościół katolicki wielkimi krokami zbliża się do kolejnej wielkiej reformy, która ma na całe dziesięciolecia zmienić sposób jego funkcjonowania oraz odniesienie do współczesnego świata. W efekcie możemy stać się zależni od krajów Europy Zachodniej już nie tylko w obszarze polityki, lecz także nawet religii – zauważa Paweł Chmielewski w tekście “Czy Polacy będą wierzyć, jak Unia każe?”.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Jeśli politycy zaczną realizować to, co obiecali przed wyborami, to pracodawców czekają wyrzeczenia, przedsiębiorców zamykanie biznesów, a obywateli częstsze szukanie szczęścia na emigracji – ostrzega Łukasz Warzecha w tekście “Co nas czeka po wyborach?”.
– Po raz pierwszy w historii Polska była gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie. Czego zazdroszczą nam Hiszpanie? – zdradza Piotr Gociek w artykule “Znachor, wiedźmin i Pan Cogito”.
– Mimo że każda kolejna odsłona afery „Twitter Files” demaskowała przez kilka miesięcy coraz bardziej szokujący mechanizm politycznej manipulacji na wielką skalę, wiodące media najzwyczajniej w świecie odmawiały informowania o niej. Przestrzeń dla niezależnego obiegu informacji niebezpiecznie zawęża się nawet w takim kraju jak Stany Zjednoczone – zauważa Jakub Wozinski w tekście “Cyfrowy makkartyzm”.
– Wiek XX był świadkiem życia wielu niezwykłych pań, często przyćmiewających swą osobowością sprawujących władzę mężów. Na myśl przychodzą choćby Jacqueline Kennedy czy księżna Diana. Mało kto na Zachodzie pamięta o najbardziej charyzmatycznej i olśniewającej pierwszej damie zeszłego stulecia – Song Meiling, żonie przywódcy Republiki Chińskiej Czang Kaj-szeka – pisze Łukasz Czarnecki w tekście “Madame Czang”.
– Ponad 2 tys. ofiar ataku Hamasu na Izrael to dopiero początek. Można się spodziewać publicznych egzekucji zakładników oraz gigantycznej katastrofy humanitarnej, a ostateczny bilans konfliktu po kilku miesiącach może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy zabitych. O ile świat zachodni zszokowały zdjęcia zamordowanych Izraelczyków, o tyle nastroje w świecie muzułmańskim podgrzewać będą obrazy ginących Palestyńczyków. Ekstremistom po obu stronach na tym zależy, choć z różnych powodów – tłumaczy Witold Repetowicz w artykule “Palestyńsko-izraelski Armagedon”.
W najnowszym numerze również Rafał A. Ziemkiewicz o migrantach, którzy w Europie demonstrują radość z ataku na Izrael.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 16 października 2023 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.