e-Wprost nr 43 (195): Powyborcze scenariusze, czerwone kartki dla polityków i przyszłość polskiego Kościoła

e-Wprost nr 43 (195): Powyborcze scenariusze, czerwone kartki dla polityków i przyszłość polskiego Kościoła

Ponadto w numerze: pilne zadania dla nowego ministra zdrowia, życie i śmierć w Izraelu, jaka przyszłość czeka Wenecję, w czym pomaga autorytet ojca, jak działa „ciemna triada” w seksie, niezwykła autobiografia Michała Witkowskiego i wiele innych.

„A jednak PiS oddaje władzę”. Fałszerstw wyborczych nie odnotowano, czołgów na ulicach nie ma, nikt nie szykuje puczu. Ale przecież do ostatnich chwil przed 15 października poważni ludzie i poważne media karmiły nas tymi narracjami. Więc może z polską demokracją nigdy nie było tak źle? – pyta Marcin Makowski.

„Rząd na Gwiazdkę – prezent od prezydenta”. We wtorek zaczynają się konsultacje prezydenta z partiami politycznymi, które weszły do Sejmu. W powyborczej rzeczywistości pewne jest tylko jedno – że nowym premierem będzie Donald Tusk – pisze Eliza Olczyk.

„Pałacowa strategia”. Pałac prezydencki szykuje się do niełatwej współpracy rządowej z partiami opozycyjnymi. – Prezydent ma zupełnie inny program niż opozycja – mówi w tekście Joanny Miziołek osoba z bliskiego otoczenia Andrzeja Dudy.

„Wokół pieniędzy z KPO”. Odblokowanie należnych Polsce funduszy może nie być ani łatwe, ani szybkie. Przegrana PiS to za mało, żeby Komisja uruchomiła pieniądze, nie czekając na cofnięcie zmian, firmowanych przez Ziobrę – przewiduje Jakub Mielnik.

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Część polityków zobaczyłaby czerwone kartki”. Sondaż dla „Wprost” o poselskich kadencjach opisuje Magdalena Frindt a komentują: Tadeusz Cymański – doświadczony poseł, Adam Bodnar, debiutant w Senacie oraz ekspert dr hab. Olgierd Annusewicz.

„Siła naszych mandatów”. –Dla mnie, jako członka PSL, najlepszym kandydatem na premiera jest nasz lider, Władysław Kosiniak-Kamysz – mówi Elizie Olczyk Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL

„Kościół wolny od polityki”. – Bezczelne wykorzystywanie pobożności, takiej tradycyjnej, pełnej ufności, czy to ze strony hierarchów, czy ojca Rydzyka i radia Maryja, jest obrzydliwe – ocenia w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską o. Paweł Gużyński.

„Samotność i lęk matki”. – Czuję się bardzo samotna. Mam momenty, kiedy boję się, że na tym świecie nie znajdzie się nikt, kto będzie w stanie pracować z moim dzieckiem i je zrozumieć – mówi Marcie Byczkowskiej-Nowak Maria Tymańska.

„Autorytet ojca i dzieci nowej epoki”. Psycholog Wojciech Kruczyński w wywiadzie Krystyny Romanowskiej mówi o społecznych normach naginanych przez influencerów wykorzystujących nastolatki, odchodzącym konserwatyzmie i słabnących autorytetach.

„Piekielna mieszanka”. Pojęcie „ciemna triada” u mężczyzn polega na współistnieniu i nakładaniu się na siebie następujących cech osobowości: psychopatii, narcyzmu i makiawelizmu. Zaiste, piekielna mieszanka – ostrzega prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

„Oby nie za szybko”. AI króluje, ale na horyzoncie cały czas majaczy inna technologia, o której spekuluje się bodaj od połowy lat 80.: metawersum, czyli interaktywny świat rozpięty między rzeczywistością wirtualną, rozszerzoną i fizyczną – o jej blaskach i cieniach pisze prof. Aleksandra Przegalińska.

„Jeszcze większy strach”. – Synów moich sąsiadów porwano i czekamy na choćby najmniejszy strzęp informacji, że są cali i zdrowi. (…) Pęka mi serce – mówi Wiktorowi Krajewskiemu Karolina van Ede-Tzenvirt, dziennikarka mieszkająca w Izraelu.

„Wenecja – uroda i niepewna przyszłość”. Mieszkańcy Wenecji doświadczają skutków zmian klimatu i szykują się na sezon, kiedy słona woda wlewa się do piwnic, a po mieście można chodzić tylko w rybackich kaloszach. Więcej o erozji miasta w tekście Przemysława Bociągi.

„Rosjanie rzucili wszystko na jedną szalę”. Wkrótce Ukraińcy odczują brak poległych pod Bachmutem żołnierzy na innych odcinkach frontu, gdzie być może dojdzie do decydujących rozgrywek. Moim zdaniem, nic nie usprawiedliwia decyzji o poświęcaniu armii dla symbolu – pisze gen. Waldemar Skrzypczak.

„Pilne zadania ministra zdrowia”. Choć pieniądze na ochronę zdrowia w Polsce rosną (wolno), to na razie nie przekłada się to na wydłużenie życia. Jakie są najważniejsze rekomendacje dla nowego ministra zdrowia? Zebrała je Katarzyna Pinkosz.

„Urny demokracji, czyli wybory w II RP”. W okresie dwudziestolecia Polacy pięciokrotnie ruszali do urn. Ale tylko dwa razy głosowanie było naprawdę wolne, uczciwe i demokratyczne – pisze Wojciech Lada.

„Jak rodziła się wiedźma”. Michał Witkowski, pisarz i były felietonista „Wprost”, wydał nową książkę. To bez dwóch zdań wydarzenie. Tym bardziej, że autor zapoczątkował nim wielkie przedsięwzięcie pisarskie. Chce bowiem opisać „całe swoje życie”. Poleca Leszek Bugajski.

„Nic nie muszę, a wiele mogę”. Alicja Janosz, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, która jako siedemnastolatka zwyciężyła w pierwszej edycji Idola, opowiada Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz o swojej solowej karierze i nowej płycie.

„Wszyscy powinni usłyszeć tę płytę”. Dawno nie słyszałem płyty, która mówiła o nas tak wiele i mądrze w mitologicznym sensie: o tym, kim jesteśmy i jak siebie prześladujemy. Jeśli macie przesłuchać w życiu jedną metalową płytę, niech będzie to ta – namawia Łukasz Orbitowski.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.