e-Wprost nr 44 (196): Lista najbogatszych kobiet, powyborcze transfery i jak ćpają Polacy

e-Wprost nr 44 (196): Lista najbogatszych kobiet, powyborcze transfery i jak ćpają Polacy

Ponadto w wydaniu: Paulina Hennig-Kloska o likwidowaniu rządowych stanowisk, Mirek Topolánek o nowym koalicyjnym rządzie, gen. Skrzypczak o zimowej ofensywie, prof. Lew-Starowicz o internetowej hebefilii, prof. Przegalińska o kontroli nad AI, antysemityzm radykalnej lewicy, świetna płyta Rolling Stonesów i wiele więcej.

„50 najbogatszych kobiet”. Lista 50 najbogatszych Polek ma już 10 lat. Przez zestawienie przewinęły się setki przedsiębiorczych kobiet. Jednak jeszcze nigdy w historii nie były tak bogate jak dziś. Ranking przygotował Szymon Krawiec.

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Partia drży w posadach”. – Ludzie w partii zaczynają się zastanawiać, czy prezes nie zwoła kongresu i nie wystawi Morawieckiego na swojego następcę – mówi znany działacz PiS w tekście Joanny Miziołek.

„Możliwe są transfery z PiS do PSL”. – Stracimy kilku posłów na rzecz PSL-u. Najistotniejsze, żebyśmy po transferach mogli decydować o wecie prezydenta – ocenia dla Joanny Miziołek polityk z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego.

„Musimy wypełnić podjęte zobowiązania”. – Za rządu PiS powstało kilkanaście instytucji po to, by tworzyć stołki dla partyjnych nominatów. Tego typu stanowiska będą likwidowane – deklaruje w rozmowie z Elizą Olczyk Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050.

„Europa się starzeje i traci oddech”. – Tak zróżnicowany gabinet to koszmar każdego politycznego lidera – podsumowuje wybory w Polsce w wywiadzie Michała Banasiaka były premier Czech Mirek Topolánek, który sam stał na czele koalicyjnego rządu.

„Zmurszałe przedmurze”. Minione wybory mogły być ostatnimi, w których ktoś brał pod uwagę opinię Kościoła, a wiara była punktem odniesienia. Polacy stopniowo stają się społeczeństwem laickim. Więcej w tekście Marcina Makowskiego.

„Stosunek do narkotyków się zliberalizował”. – Miałem pacjentkę – licealistkę – która miała nadwagę. Diety nie przynosiły efektu, ktoś podpowiedział amfetaminę – mówi Ewie Pągowskiej Adam Nyk, który pracuje z osobami uzależnionymi.

„Za niewidoczną barierą”. – Nauka Polskiego Języka Migowego może przypominać naukę chińskiego czy koreańskiego – jest to totalnie inny system językowy – tłumaczy w wywiadzie Krystyny Romanowskiej psycholożka Magdalena Bielak-Kościńska.

„Smuga cienia – nie jest źle”. Katarzyna Groniec od lat odnosi sukcesy jako piosenkarka, teraz napisała dobrą powieść, a jednak ubolewa nad tym, jak lekceważąco jest traktowana ona i inne kobiety. I opowiada o tym Marcie Byczkowskiej-Nowak.

„Łatwy łup”. Jakkolwiek nie znam osobiście osób uczestniczących w tej znanej aferze, to jednak mam podstawy do wypowiadania się na podstawie własnych doświadczeń w roli biegłego sądowego – o swoich wnioskach z Pandora Gate pisze prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

„Świat bierze się za regulowanie AI”. Unia Europejska z jej pionierską i nadchodzącą regulacją dotyczącą ryzyk wynikających ze stosowania sztucznej inteligencji stawia ważny krok w kierunku regulacji tej technologii – wyjaśnia prof. Aleksandra Przegalińska.

„Wokół federacyjnego super-państwa”. Publicyści w federalizacji Europy widzą jedyną nadzieję na przyszłość. To jest jedna z tych rad, o którą nikt nie prosił i nikt nie potrzebował. Ale przyszła. Wypada więc zapytać: po co? Odpowiedź w tekście Marcina Makowskiego.

„Kraj politycznych start-upów”. Timmermans zrezygnował z unijnego stanowiska i liczył, że z Brukseli do Holandii wróci na białym koniu. Na razie jednak musi się ćwiczyć w cierpliwości i znoszeniu ostrej krytyki – pisze Agaton Koziński.

„Antysemityzm radykalnej lewicy”. Lewicowi aktywiści kompletnie się pogubili, przyklaskując muzułmańskim fanatykom, mordującym świeckich Żydów. Aprobują imigrantów świętujących rzeź w Izraelu – ostrzega Jakub Mielnik.

„Cała Ukraina będzie celem”. W sztuce wojennej pod pojęciem „zerwać” kryją się działania zmierzające do uniemożliwienia zrealizowania przez przeciwnika jego zamiarów – pisze gen. Waldemar Skrzypczak.

„Z rakiem można żyć”. – Może się tak zdarzyć, że rak wróci albo że się pojawi odległy przerzut. Tyle tylko, że ja wiem, że to wcale jeszcze nie jest wyrok – mówi w wywiadzie Krystyny Romanowskiej dziennikarka Jagna Kaczanowska.

„Zespół stary, ale jary”. Wiekowy zespół The Rolling Stones wydał nowy krążek. „Hackney Diamonds” okazał się płytą lepszą, niż ktokolwiek mógł się spodziewać po osiemdziesięciolatkach. Po prostu świetną. Poleca Leszek Bugajski.

„Między filmem a teatrem”. – Niestety, cały czas w społeczeństwie tak jest, że kobieta z młodszym partnerem budzi zdziwienie, zainteresowanie, jakby było to coś egzotycznego – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Magdalena Boczarska.

„Nowy rząd, nowe nadzieje”. Z nowym rządem pojawia się wiele nadziei. Większość jak zawsze pozostanie niespełniona w krótkim okresie czteroletniej kadencji. Z mojego punku widzenia ogromną rolę odgrywa jedna kwestia – pisze Łukasz Orbitowski.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.