Premiera książki! Wstrząsające historie bezprawnych zatrzymań: „Polowanie” już w księgarniach

Premiera książki! Wstrząsające historie bezprawnych zatrzymań: „Polowanie” już w księgarniach

 

Na rynek księgarski trafiła najnowsza, sensacyjna książka opowiadająca o losach polskich przedsiębiorców i menadżerów, których biznes i kariery zostały zniszczone przez bezprawne lub pochopne działania wymiaru sprawiedliwości. Oparta na prawdziwych historiach książka pt. „Polowanie. Jak się w Polsce niszczy biznes” została napisana przez dwoje doświadczonych dziennikarzy: Helenę Kowalik i Szymona Krawca. 21 listopada 2023 r. miała miejsce premiera książki.

Bohaterami książki „Polowanie. Jak się w Polsce niszczy biznes” są ludzie sukcesu, rozpoznawalni biznesmeni z pierwszych stron gazet, jedni z najbogatszych Polaków, którzy w jednej chwili znaleźli się w środowisku zupełnie dla siebie obcym, znanym im dotąd jedynie z filmów kryminalnych. Bezprawne areszty, popisowe zatrzymania, stawianie zarzutów bez pokrycia w dowodach. Tasiemcowe rozprawy sądowe, prawdziwe historie o twardym zetknięciu się z więziennymi realiami. Jedni z najbogatszych Polaków, którzy w jednej chwili znaleźli się w środowisku zupełnie dla siebie obcym, znanym im dotąd jedynie z filmów kryminalnych. Chociaż wielu z nich ostatecznie udowodniło swoją niewinność, to za błędy państwa zapłacili bankructwem, próbami samobójczymi, sponiewieraną reputacją. Indeks (dostępny na www) nazw i nazwisk w książce to blisko 500 pozycji!

„Polowanie” to obowiązkowa lektura obowiązkowa dla każdego prokuratora, sędziego, adwokata, przedsiębiorcy, start-upowca oraz studentów prawa i ekonomii. Dlaczego ją napisaliśmy? Przede wszystkim ze sprzeciwu wobec systemowego niszczenia kolejnych ludzi biznesu w Polsce – mówią autorzy książki.

Po widowiskowym zatrzymaniu, postawieniu zarzutów i obszernej relacji w telewizji, rzadko kto tłumaczy, że nie znaleziono żadnych dowodów, że ktoś trafił do aresztu bez podstaw i siedzi w nim bezprawnie. Nie tłumaczy się już, że osobisty dramat właściciela firmy ciągnie za sobą tysiące mniejszych dramatów: pracowników, klientów, inwestorów.

– „Jesteś obywatelem, który przestrzega prawa. Nie popełniłeś nigdy żadnego przestępstwa. To nie jest po prostu nasz świat. Świat złodziei, morderców, więzienia to jest coś, co oglądasz tylko w filmach. Myślisz sobie – dobra, nawet jak coś się stanie, to pójdę do tego sądu, powiem, jak było naprawdę i mi uwierzą. A zderzasz się ze ścianą. Prawdy nie ma. Na wszystko znajdzie się druga strona. Prawda zamienia się miejscami z kłamstwem i na odwrót. Kłamstwo staje się prawdą. Wymiar sprawiedliwości w Polsce to jest jeden wielki żart. Sprawiedliwość? Tam nie ma w ogóle tego słowa. To jest kwestia przypisania winy. Bogaty? To winny. Oddaj nam swoje pieniądze. Ten, kto pierwszy narzuci swoją narrację, ten wygrywa.” – mówi jeden z bohaterów książki.

Książka ukazuje się pod patronatem m.in. takich organizacji oraz mediów jak: Polska Rada Biznesu, Warsaw Enterprise Institute, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Towarzystwa Biznesowe, Fundacja Court Watch Polska, Fundacja Pomyśl o Przyszłości, Comparic, Brief, My Company Polska.

 

Autorami książki są znani, cenieni i doświadczeni dziennikarze:

Helena Kowalik

Reporterka z ponad 50-letnim doświadczeniem. Autorka 17 książek. Zdobywczyni I Nagrody im. Ksawerego Pruszyńskiego za osiągnięcia reporterskie i III Nagrody im. B. Prusa za całokształt pracy w dziennikarstwie. Zdobyła również Nagrodę Honorową Krajowego Klubu Reportażu za 2016 rok. Jest laureatką wielu konkursów reporterskich oraz współautorką w kilkunastu antologiach literatury faktu. Laureatka nagrody „Inspiracje roku” w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2010.

Szymon Krawiec

Dziennikarz, redaktor zarządzający „Wprost”, wieloletni kierownik działu Biznes w tygodniku. Główny autor listy 100 najbogatszych Polaków „Wprost”. Rozmawiał z najbogatszymi ludźmi w Polsce: Kulczykiem, Solorzem, Sołowowem, Gudzowatym. Pierwszy zdemaskował biznes znachora Jerzego Zięby, nielegalny handel alkoholem w Sejmie, wyprowadzanie majątku Gudzowatych na Cypr, działalność hurtowni komorniczych czy próbę wejścia rosyjskiego banku MBI do Polski.

 

STATYSTYKA ARESZTÓW W POLSCE:

 • Według stanu na koniec 2022 roku, w zakładach karnych na terenie Polski ulokowano 84.453 więźniów. W porównaniu z rokiem 2019, przybywa ludzi za kratkami. Trzy lata wcześniej osadzono 75.482 osób, w tym 8.608 miało status tymczasowo aresztowanych.
 • W służbie więziennej pracuje ponad 27.000 funkcjonariuszy, w tym 5.500 kobiet funkcyjnych i 1.146 cywilnych.
 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała raport na temat stosowania tymczasowego aresztu w latach 2018–2022. Stwierdzono, że liczba wniosków prokuratury o pozbawienie podejrzanego wolności z roku na rok rośnie.
 • Według obliczeń Warsaw Enterprise Institute, w 2021 roku tego rodzaju osadzonych było ponad dwa razy więcej niż w 2015. Statystycznie, w rozbiciu na poszczególne lata wygląda to tak:
  • 2015 r. - 4162 tymczasowych aresztantów
  • 2016 r. - 4971
  • 2019 r. - 8363
  • 2021 r. - 8707
  • 2022 r. - 8500 więźniów tej kategorii.
 •  
 • Problemem jest także długość aresztów. Jak wynika z raportu, w 2016 r. były trzy przypadki zastosowania w postępowaniu przygotowawczym aresztu tymczasowego, który trwał ponad dwa lata. Teraz jest ich 51. Aresztów do dwóch lat było 37, obecnie jest ich 240.
 • Autorzy raportu stwierdzili, że znaczna część tego rodzaju sankcji dotyczyła podejrzanych o przestępstwo gospodarcze. Wielu biznesmenów otrzymało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, co z reguły oznaczało dla nich długotrwały pobyt za kratami jeszcze przed orzeczeniem wyroku. Warunki ich odosobnienia pogorszyły się także ze względu na dostęp do obrońcy i kontakt z rodziną.
 • W Polsce zbyt często stosuje się tymczasowe aresztowanie, a jego przedłużanie to norma. Takie praktyki sprawiły, że sankcja przestała być środkiem zapobiegawczym, a stała się karą bez wyroku. Helsińska Fundacja postuluje, aby uzasadnianie postanowień dotyczących tymczasowego aresztowania były zgodne ze standardem wynikającym z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
 • Podejrzany za kratą nie ma co liczyć, że odmianę jego losu przyniesie posiedzenie aresztowe w sądzie. W ostatnich latach sądy uwzględniały ponad 90 proc. wniosków prokuratury.
 • Niewiele też do zdziałania mają obrońcy podejrzanego. Drastycznie spada liczba uwzględnionych zażaleń dotyczących tymczasowego aresztowania. W 2014 roku uwzględniono 716 wniosków spośród 5250. W 2021 sądy przychyliły się do 141 zażaleń, spośród 5768 wniesionych wniosków o wypuszczenie podejrzanego na wolność.

 

WYDAWCA:

Książka powstała z inspiracji Michała Macieja Lisieckiego – wydawcy z 26-letnim doświadczeniem, twórcy giełdowej spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PGM), wydającej między innymi tygodniki opinii „Wprost” i „Do Rzeczy” oraz portale internetowe Wprost.pl i Dorzeczy.pl.

W słowie wstępnym wydawca napisał:

"Sam siedziałem w areszcie. W marcu 2019 r. za kratami wrocławskiego aresztu śledczego spędziłem dokładnie 21 dni. Czego nigdy nie zapomnę̨? Brudu, ciasnoty, ubezwłasnowolnienia i samotności. Mój areszt nigdy nie powinien mieć́ miejsca, a zatrzymujący mnie agenci CBA sami nie kryli zdziwienia i klarownie dali mi znać, że nie chodzi o sprawy gospodarcze, do których mnie przyszyto, tylko szukają̨ materiałów z „afery taśmowej «Wprost»”. Ale przeżywszy go, wiem jedno: prokuratorzy fundują̨ Polakom kafkowską rzeczywistość́. (...)
Chciałbym, żeby ta książka rozpoczęła szeroką debatę publiczną na temat szykanowania kolejnych ludzi biznesu w Polsce. Takie historie dzieją się cały czas. Być może po tej książce przyjdzie czas na jej ko- lejną część. Zapamiętać należy jedno: aresztowany nie znaczy winny. Nam, mediom, pozostała edukacja. To najlepsze, co możemy dzisiaj zrobić dla poprawy warunków do prowadzenia biznesu w Polsce. Niech ta książka będzie tego dowodem. Poradnikiem dla wszystkich, którzy kiedyś podjęli jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu i założyli własną firmę̨."

 

AWR WPROST – WPROST.PL  

„Wprost” to wiodący ogólnopolski portal społeczno-informacyjny oraz wydawany cyfrowo renomowany tygodnik opinii. Tytuł funkcjonuje na rynku od 1982 roku i odtąd nieustannie jest jednym najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce. Serwis Wprost.pl, który powstał w 1996 roku, co miesiąc odwiedza kilkanaście milionów użytkowników. Jednocześnie, cyklicznie ukazuje się cyfrowe e-wydanie tygodnika „Wprost”. Tytuł pozostaje od lat jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów w kraju.

 

SPRZEDAŻ:

Zapraszamy do księgarń lub odwiedzenia strony poświęconej książce, gdzie można zapisać się na nasz newsletter i kupić książkę z autografami autorów.

Zapraszamy również do śledzenia naszych mediów społecznościowych na Facebooku, Instagramie i Platformie X (dawny Twitter), gdzie zamieszczane będą informacje o książce, fragmenty głośnych spraw w niej opisanych jak również materiały dodatkowe, np. AKTA SPRAW.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.