„Do Rzeczy” nr 12: Tokarczuk zamiast Sienkiewicza? Krzysztof Masłoń mocno o nowej liście lektur

„Do Rzeczy” nr 12: Tokarczuk zamiast Sienkiewicza? Krzysztof Masłoń mocno o nowej liście lektur

– Więcej Tokarczuk, mniej Sienkiewicza – banner z takim hasłem mógłby wisieć na gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, odkąd o tym, czego uczy się w polskich szkołach, decydują pani Nowacka i jej zastępczynie – Mucha i Lubnauer – wsparte koalicyjnym ludowcem Kiepurąpisze Krzysztof Masłoń w tekście “Potop i pokot”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Jakakolwiek była przyczyna namaszczenia przez Ursulę von der Leyen partii Mentzena i Bosaka na głównego wroga UE w Polsce, nie ulega wątpliwości, że nastąpiło to w dobrej dla nich chwili stwierdza Rafał A. Ziemkiewicz w tekście “Nominowani”.

– „Fikcja amerykańska” sprawdza się jako satyra na literacki światek i skłania do refleksji nad kolonizowaniem i utrzymywaniem w poddaństwie przez kulturę. Te tematy ważne są także nad Wisłązauważa Piotr Gociek w artykule “Fikcje i fakty”.

– Czy spotkanie prezydenta Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem odbyło się z powodu rozmów o możliwości użycia polskiego wojska na terytorium Ukrainy? Zapytajmy jasno: Czy po tej wizycie jesteśmy bliżej wojny z Rosją na Ukrainie? – rozważa Lech Mażewski w tekście “Czy jesteśmy bliżej wojny z Rosją?”.

– Czterdzieści pięć lat temu doszło do jednej z najtragiczniejszych i najgłośniejszych katastrof w historii PRL, czyli wybuchu w warszawskiej Rotundzie. Ważną rolę w wyjaśnianiu jej przyczyn odegrała Służba Bezpieczeństwa, w ramach sprawy pod kryptonimem Rotunda – pisze Grzegorz Majchrzak w tekście „«Smutni panowie» na tropie wybuchu w Rotundzie”.

–Unijna polityka energetyczno-klimatyczna może doprowadzić do bankructw elektrociepłowni i w rezultacie do marznięcia milionów Polaków we własnych mieszkaniach – alarmuje Tomasz Cukiernik w artykule “Kary za ciepło”.

W najnowszym numerze również Mariusz Kamiński o kupnie Pegasusa: To był nasz obowiązek.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 18 marca 2024 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.