„Do Rzeczy” nr 13:  Esej Pawła Lisickiego: Śledztwo w sprawie Zmartwychwstania

„Do Rzeczy” nr 13: Esej Pawła Lisickiego: Śledztwo w sprawie Zmartwychwstania

– Nie ma w przeszłości żadnego budulca, który mógłby posłużyć dla wzniesienia gmachu wiary w Zmartwychwstanie. Kluczowe pytanie, które musi sobie zadać historyk chrześcijaństwa, występujący tu w roli detektywa, brzmi: Skąd wzięła się wiara pierwszych uczniów Jezusa z Nazaretu w to, że powstał On w ciele z martwych? Czy można ją zredukować do tajemniczego skoku świadomości? Czy też musiało się wydarzyć coś na tyle niezwykłego, że wiara ta okazała się odpowiedzią na tajemniczy fakt? – pisze Paweł Lisicki w tekście “Zdarzenie bez żadnej analogii”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Czy objęcie funkcji przewodniczącego KEP przez abp. Tadeusza Wojdę skłoni go do wypowiadania się w zdecydowany sposób czy nawyk unikania ocen może być trwały? A chęć przypodobania się nuncjuszowi – jeszcze silniejsza?zastanawia się Piotr Semka w tekście “W epoce arcybiskupa Wojdy”.

– W Polsce nie mamy zbyt wielu zamków, w dodatku duża część z nich to ruiny. A i te można zepsuć zauważa Radosław Wojtas w artykule “Wolnoć, Tomku, w swoim zamku?”.

– Być może ponownie nadchodzi czas, aby konserwatyści wywarli większy wpływ na politykę polską. Zależeć to będzie zarówno od posiadanego przez nich programu, jak i koniunktury. W przeszłości przeważnie kończyło się to oblaniem przez konserwatystów egzaminu z polityki. Czy tym razem będzie inaczej? – rozważa Lech Mażewski w tekście “Program i koniunktura”.

– Przez kilkanaście wieków Rzym widział w swych murach wielu różnych pielgrzymów, nigdy wcześniej nie byli oni jednak bardziej niezwykli niż pątnicy, którzy przekroczyli rzymskie bramy 22 marca 1585 r. – pisze Łukasz Czarnecki w tekście “Pielgrzymi z Kraju Wschodzącego Słońca”.

– W perspektywie kilkudziesięciu lat muzułmanie mogą stać się w niektórych europejskich krajach większością.
Co to oznacza? –
alarmuje Olivier Bault w artykule “Bracia Muzułmańscy podbijają Europę”.

– Politycy PiS gardłują, że unijny Zielony Ład jest groźny dla rolnictwa i całej gospodarki, a sami przyłożyli do niego rękę  zauważa Tomasz Cukiernik w tekście “Zielony Ład. Kto zawinił?”

W najnowszym numerze również: “PiS nie obudził się po wyborach” – alarmuje Józef Orzeł.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 25 marca 2024 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.