„Do Rzeczy” nr 15: Buta i arogancja Izraela. Szokujące reakcje żydowskich polityków i dyplomatów po zabiciu Polaka
– Żeby Holokaust się nie powtórzył, Palestyńczycy muszą opuścić Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu. A żeby opuścili, trzeba jedyną alternatywą dla nich uczynić cierpienie i śmierć. Kto tę konieczność kwestionuje, jest według Żydów antysemitą albo głupcem – pisze Rafał. A. Ziemkiewicz w tekście “Zbrodnia jako «egzystencjalna konieczność»”.
– Najpotężniejsze lobby w USA odgrywa wciąż decydującą rolę w tamtejszej polityce, lecz wobec erupcji antysemityzmu u młodych pokoleń ma ostatnio spore powody do niepokoju – zauważa Jakub Wozinski w artykule “Grupa trzymająca dyskurs”.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Kandydat PiS raczej nie wygra wyborów prezydenckich. Jednak partia ta utnie też każdą inną możliwą kandydaturę szeroko rozumianej prawicy – pisze Łukasz Warzecha w tekście “Doktryna psa ogrodnika”.
– Od kubizmu do abstrakcji. Sto lat temu sztuka zmieniała się tak szybko, że trudno było za nią nadążyć – stwierdza Wiesław Chełminiak w artykule “Wielkie dni awangardy”.
– Egzekucje skazanych na śmierć zbrodniarzy, którym najpierw podawane są dożylnie środki uspokajające, a potem zatrzymujące krążenie, nie pretendują do bycia „świadczeniem zdrowotnym”. I tak samo nie będzie nim nigdy aborcja – zauważa Marek Kamiński w tekście “Koślawa ustawa”.
– Na pogrzebie Benedykta Czumy jego bliscy mówili, że umarł w opinii świętości, podobnie jak jego starszy brat,
o. Hubert Czuma SJ. Pół wieku temu dawali przykład innym, że narzuconej Polsce kolaboracyjnej władzy można stawiać opór – piszą Marian Piłka, Marek Jurek, Tomasz Szyszko w tekście “Epitafium dla Benedykta”.
– Gdy Recep Tayyip Erdoğan, prezydent Turcji, wygrywa wybory, wraz z nim zawsze wygrywa demokracja – tak przynajmniej ma on zwyczaj od lat ogłaszać. Tym razem po raz pierwszy jest inaczej. Choć erdoğanowska partia poniosła wyborczą porażkę, to demokracja istnieje i działa – stwierdza Teresa Stylińska w artykule “Kemaliści wracają do gry”.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku 8 kwietnia 2024 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.
Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.