e-Wprost nr 15 (219):  Rekonstrukcja rządu, izraelski algorytm na zabijanie i klauzula sumienia farmaceuty

e-Wprost nr 15 (219): Rekonstrukcja rządu, izraelski algorytm na zabijanie i klauzula sumienia farmaceuty

Ponadto w wydaniu prof. Flis o spirali odwetu, Katarzyna Grochola o związkach partnerskich, Jonathan L. Ramsey o polskich ekorolnikach, Natalia Fiedorczuk o literackiej biedzie, Douglas Smith o naiwności Ameryki, a także: „eurokretynizm” niszczy Europę, zagadka sygnału Wow!, kręte drogi do diagnozy ADHD i wiele innych.

„Tusk straszy rekonstrukcją”. – Przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk może zdymisjonować także tych, którzy nie będą kandydować – mówi informator Joanny Miziołek, zapowiadając głęboką rekonstrukcję rządu. 

„Algorytm na zabijanie”. Izraelska armia używa AI do wyznaczania celów i przeprowadzania ataków w Gazie. Proces jest niemal całkowicie zautomatyzowany, a efekty jego pracy są traktowane jak decyzja człowieka – ostrzega Jakub Mielnik. 

„Sumienie farmaceuty”. Wprowadzenie przez rząd, by ominąć weto prezydenta, recepty farmaceutycznej przywraca debacie publicznej pytanie o klauzulę sumienia farmaceutów – pisze Tomasz P. Terlikowski. 

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Tak się nakręca spiralę odwetu”. – To jest ten moment, kiedy partie aktualnie sprawujące władzę mogą wpakować się w kłopoty. – ostrzega w rozmowie z Elizą Olczyk prof. Jarosław Flis, socjolog. 

„Hołownia, niech ci żona podpowie”. – Obecnemu rządowi wybaczam, że w okresie ostatnich stu dni nie ruszył sprawy związków partnerskich i praw kobiet, aborcji – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz pisarka Katarzyna Grochola. 

„Dziwny Amerykanin i nonkonformiści”. – Skupiam się na relacjach ludzi z naturą, na tym, jakie podejmują decyzje w reakcji na przyrodę. Czasami są one złe, czasami dobre – mówi w wywiadzie Krystyny Romanowskiej Jonathan L. Ramsey, autor dokumentów o polskich ekorolnikach. 

„Dyrektor na gorącym krześle”. – Nie czuję się zagrożony – zapewnia w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską dr Michał Laszczkowski z Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, który ma przejść transformację. 

„Eurokretynizm niszczy Europę”. Teraz nakrętka ma być fabrycznie przytwierdzona, stanowić integralną cześć butelki. Kolejny absurd z Brukseli. Tymczasem w Polsce poparcie dla Unii dołuje – pisze Jerzy Wysocki. 

„Tragiczne »pomyłki« Izraela”. Śmierć członków organizacji humanitarnej będzie miała zabójcze dla Strefy Gazy i groźne dla rządu Netanjahu następstwa. Więcej w tekście Magdaleny Frindt. 

„Moje rozczarowanie Rosją graniczy z obrzydzeniem”. – Niezależnie od zmieniających się tam reżimów i prób reform Rosjanie zawsze zachowują ciągłość kierunku, w jakim podąża ich państwo – analizuje w rozmowie z Jakubem Mielnikiem Douglas Smith, amerykański historyk. 

„Odrobina prawdy w propagandzie”. Warto pokusić się o analizę strategiczną, aby formułować wnioski, że Polska jest dla Putina we wszystkich celach, jakie on widzi, najłatwiejsza – analizuje w felietonie gen. Waldemar Skrzypczak. 

„Zagadka sygnału Wow!”. Czy było to nasze pierwsze spotkanie z cywilizacją pozaziemską? Dlaczego się nigdy nie powtórzyło? O tajemniczym impulsie spoza Układu Słonecznego pisze Marcin Makowski. 

„Kręte drogi do diagnozy”. Wokół ADHD narosło wiele mitów, dlatego warto powalczyć o rzetelną diagnozę. Marzena Tarkowska zebrała relacje ludzi, którym to się w końcu udało. 

„Mogę sprzątać u innych”. – Mam świadomość, że dużo pracuję, ale nie widzę efektów mojej pracy w postaci wymiernej zamożności – mówi w wywiadzie Wiktora Krajewskiego Natalia Fiedorczuk, pisarka. 

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.