„Do Rzeczy” nr 17-18: Tęczowy zamordysta. Adam Bodnar chce karać za wolność słowa

„Do Rzeczy” nr 17-18: Tęczowy zamordysta. Adam Bodnar chce karać za wolność słowa

– Żaden rząd w historii III RP nie przygotował tak daleko idącego uderzenia w sferę wolności słowa, jak obecny. Chodzi o to, by nałożyć cenzurę na tych, którym nie w smak forsowanie skrajnej lewicowej ideologiiostrzega Łukasz Warzecha w tekście “Mechanizm Bodnara”.

– Prawo penalizujące mowę nienawiści, które chce zafundować nam władza, będzie po prostu opresyjną cenzurą. A to dopiero początek drogi. Dokąd ona prowadzi, pokazują przykłady ze światastwierdza Wojciech Golonka
w artykule “Dogonić zachodnią homocenzurę”.

– Ten, kto z gorliwości, zawiści czy ze zwykłej głupoty złoży doniesienie, w świetle zaleceń sformułowanych przez władze nie jest donosicielem, lecz odpowiedzialnym obywatelem. Trudno oprzeć się wrażeniu, że władze Szkocji doskonale przyswoiły sobie nauki i praktykę stalinowskich nauczycieli pisze Teresa Stylińska w tekście “Jak zagłodzić potwora”.

Na łamach „Do Rzeczy” również:

– Nie ma wątpliwości, że chodzi o coś więcej niż zniszczenie instytucji powołanej dla ochrony tej części narodowej tradycji, której obecna ekipa rządząca nienawidzi. Chodzi o całkowite odwrócenie sensu jej istnienia zauważa
Rafał A. Ziemkiewicz w artykule “Narutowiczem w Polskę”.

– „Civil War” kontra „Fallout”: kto zniszczy Amerykę – trumpiści czy kapitaliści? – zastanawia się Piotr Gociek
w tekście “Dwa końce świata”.

– Czy ostatnie sondaże, wskazujące, że tylko dość niewielu Polaków (11 proc.) gotowych jest w wypadku agresji aktywnie bronić swojego kraju, nie powinny skłonić rządzących do aktywniejszego działania? Nic tak nie motywuje obywateli jak przykład płynący z góry, ta zaś, co skonstatować należy ze smutkiem, raczej się do wojskowej służby nie garnie – alarmuje Dariusz Wieromiejczyk w tekście “»Porucznik« Morawiecki i „»kapitan« Tusk?”.

– Jaki obraz dziejów Ukrainy wyłania się z podręczników rekomendowanych przez władze w Kijowie? – sprawdza Maciej Pieczyński w artykule “Kijów na froncie propagandy historycznej”.

– O ile dotychczas bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej mógł być kwestią dyskusyjną, o tyle Europejski Zielony Ład wraz z proponowanymi zmianami traktatowymi spowodują, że na członkostwie będziemy tracić i gospodarczo, i społecznie, i politycznie – ostrzega Tomasz Cukiernik w tekście “Bilans 20 lat w Unii”.

W najnowszym numerze również Piotr Semka żegna prof. Jadwigę Staniszkis.

Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku 22 kwietnia 2024 r. Można go też czytać w aplikacji Kiosk Google Play (Google Newsstand), która umożliwia między innymi dodawanie własnych notatek do tekstów. Tygodnik „Do Rzeczy” jest również dostępny w wersji cyfrowej u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. w Nexto, e-Kiosk oraz w aplikacji WPROST KIOSK odpowiednio dla systemu Android i systemu iOS.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.