e-Wprost nr 19 (223):  Majątek fundacji ojca Rydzyka, Kaczyński bez rogów i skrzydeł oraz kulisy afery w poznańskim zoo

e-Wprost nr 19 (223): Majątek fundacji ojca Rydzyka, Kaczyński bez rogów i skrzydeł oraz kulisy afery w poznańskim zoo

Ponadto w wydaniu: Arkadiusz Myrcha ocenia Pegasusa, Janusz Steinhoff chwali transformację, Katie Melua myśli o Gruzji, trwają wyburzenia pod CPK, izraelski batalion sankcjom się nie kłania, Kadyrow ma kłopoty, jak się organizuje ślub pary jednopłciowej i wiele więcej.

„Ojciec na włościach”. Hektary ziemi, mieszkania podarowane przez seniorki i warszawskie rezydencje. Szymon Krawiec i Piotr Barejka dotarli do nieopisywanego do tej pory majątku fundacji ojca Rydzyka i związanych z nią osób. 

„Kaczyński bez rogów i skrzydeł”. – Kaczyński zadał wiele ciosów liberalnej demokracji, ale autorytaryzm to jest zupełnie inny projekt polityczny – wyjaśnia Elizie Olczyk i Joannie Miziołek Robert Krasowski, autor książki „Klucz do Kaczyńskiego”. 

„Z aferą wśród zwierząt”. Prokuratura bada nieprawidłowości, których miała się dopuścić zwolniona dyscyplinarnie dyrektorka poznańskiego zoo, a część pracowników jej broni – pisze Marzena Tarkowska. 

Co jeszcze w nowym „Wprost”

„Europarlament to złudna ochrona”. – Politycy PiS boją się najbardziej, że na nich coś wyjdzie. To fatalnie o nich świadczy – mówi Joannie Miziołek Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości. 

„Pustynia” pod CPK. Mieszkańcy terenów pod CPK, alarmują, że pomimo trwających audytów, wciąż trwają też wyburzenia. – Robią nam pustynię – oburzają się. Więcej w tekście Piotra Barejki. 

„Uwięzieni w »traumalandzie«”. Moment społecznego uznania traumy jest terapeutyczny, ale w Polsce to się nie wydarzyło – mówi Marcie Byczkowskiej-Nowak prof. Michał Bilewicz, psycholog społeczny. 

„Nie możemy udawać, że nas nie ma”. – Słuchając przysięgi goście wzruszają się, dociera do nich, ile ci ludzie musieli przejść, by być razem – tłumaczy w wywiadzie Pauliny Sochy-Jakubowskiej Anna Kalinowska, organizatorka m.in. ślubów par jednopłciowych. 

„Patriotyzm osadzony w realiach”. Polska najlepiej poradziła sobie z transformacją ustrojową. Dziś jest w najlepszym okresie swojej historii – zapewnia w rozmowie z Agnieszką Niesłuchowską Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. 

„Dobrodziejstwa symbolicznego hydraulika”. Mieszkańcy Unii doświadczyli dobrodziejstwa pojawienia się w niej symbolicznego polskiego hydraulika. Uratowaliśmy Brytyjczyków – mówi Agnieszce Niesłuchowskiej Andrzej Sadowski, ekonomista. 

„Wojna nie powstrzymała myśliwych”. Myśliwi z całego świata przyjeżdżają do Polski, a Polacy jeżdżą po całym świecie, aby polować. Najwięcej przywożą lwów z RPA, ale też niedźwiedzi z Rosji. Więcej w tekście Piotra Barejki. 

„Początek końca Kadyrowa?” Putina wyniosło do władzy utopienie we krwi Czeczenii. Ćwierć wieku później spokój w tym kraju znów wisi na włosku, grożąc stabilności całego muzułmańskiego Kaukazu – analizuje Jakub Mielnik. 

„Batalion, który się sankcjom nie kłania”. Batalion, złożony z ultraortodoksów i żydowskich nacjonalistów, nie jest pierwszym, który Amerykanie próbowali przywołać do porządku – zawsze z tym samym, co obecnie, skutkiem – pisze Jakub Mielnik. 

„Kto powinien sprawdzić swoje geny”. Choć geny i rak kryją jeszcze wiele tajemnic, to wiedzy o ryzyku nowotworu nie trzeba się bać. W wielu przypadkach ratuje ona życie. Katarzyna Pinkosz rozmawia z prof. Arturem Kowalikiem. 

„Miałam szczęście, że wyemigrowałam”. – Niełatwo jest funkcjonować w rzeczywistości zdominowanej przez patriarchat. Gdybym została w Gruzji, pewnie nawet nie marzyłabym o karierze muzycznej – mówi Maciejowi Drzażdżewskiemu Katie Melua.

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.